Helgens sportresultat

Det blev en oavgjord och en förlust för Endres innebandydamer i elitserien och förlust för Visby IBK:s innebandyherrar i
division 1. Mer resultat läs nedan.

BADMINTON

Resultat Spåret Open i Enskede

Damsingel U13
Poolspel
Anna Oscarsson, Visby BMK - Ellen Bisting, Spårvägen 21-7 ,21 -11
Anna Oscarsson, Visby BMK - Mathilda Ahlstrand, Skogås WO
Anna Oscarsson, Visby BMK - Moa Holmgren, Täby 21-8, 21-7
Kvartsfinal
Anna Oscarsson, Visby BMK - Jenny Chan, Botkyrka 21-10, 21-19

Semifinal
Anna Oscarsson, Visby BMK - Felicia Bennet, Skogås 8-21, 17-21

Damdubbel U13
Anna Oscarsson/Rakel Kvist, Visby BMK/Spårvägen - Maja Palm/Therese Johansson, Spårvägen 21-17, 23-21
Anna Oscarsson/Rakel Kvist, Visby BMK/Spårvägen - Jessica Korpelainen/Sara-Louise Wittström, Skogås 19-21, 21-16, 21-14

Mixeddubbel C
Kvartsfinal
Anna Oscarsson/ Axel Marklund, Visby BMK/Täby - Martin Contreras/Rebecca Emmott, Sundbyberg 14-21, 17-21

Damsingel B
Sofia Oscarsson, Visby BMK - Ida Kjelledahl, Skogås BK 19-21, 17-21

Herrsingel B
Christian Pettersson, Visby BMK - Petter Norling, Skogås 21-10, 21-7
Magnus Hoffman, Visby BMK - Fredrik Berg, Spårvägen 14-21, 21-17, 11-21
Mattias Englund, Visby BMK - Andreas Norell, Spårvägen 21-18, 21-14
Tim Hall, Visby BMK - Jonas Ricknell, Botkyrka 21-17, 21-10

Åttondelsfinal
Christian Pettersson, Visby BMK - Jens Rasmin- Eklund, Fyrisfjädern 21-14,21-17
Mattias Englund, Visby BMK - Peiman Cherangi, Sollentuna 12-21, 21-16, 16-21
Tim Hall, Visby BMK - Ludvig Pärlefors, Fyrisfjädern 21-18, 18-21, 12-21

Kvartsfinal
Christian Pettersson, Visby BMK - Baxiao Pan, Täby 13-21,14-21

Damdubbel B
Kvartsfinal
Sofia Oscarsson/Annika Hellström, Visby BMK/Gustavsberg - Ida Kjelledahl /Anna Palm, Skogås 13-21, 21-18,14-21

Herrdubbel B
Kvartsfinal
Tim Hall/Mattias Englund, Visby BMK - Max Bogren/ Michel Alisadehn, Täby 23-21, 21-9
Christian Petersson/Magnus Hoffman, Visby BMK - Philip Reineck/Jens Rasmin-Eklund, Fyrisfädern 18-21,19-21
Semifinal
Tim Hall/Mattias Englund, Visby BMK - Ludvig Pärlefors/Björn Lindelöf, Fyrisfjädern 21-19, 19-21, 15-21

Mixeddubbel B
Sofia Oscarsson/Christian Pettersson, Visby BMK - Daniel Ojaäär/Tova Palm, Täby/Spårvägen 22-10, 21-9
Kvartsfinal
Sofia Oscarsson/Christian Pettersson, Visby BMK - Agaton Sveneus/Venessa Sandberg, Spårvägen 21-13, 21-15
Semifinal
Sofia Oscarsson/Christian Pettersson, Visby BMK - Isabella Gonzales/ Björn Lindelöf, Fyrisfjädern 21-15,21-16

Final
Sofia Oscarsson/Christian Pettersson, Visby BMK - Carina Kruseborn/ Fredrik Flink, Skogås 12-21, 21-17, 19-2


BASKET

Damligan
Fredagen den 17 oktober
Visby Ladies-Solna  49-92 (18-17, 8-24, 9-23, 14-28)
Visby Ladies: Elena Radenkovikj 15, Sherell Neal 10, Brittney Vaughn 9, Malin Torelm 4, Erika Persson 3, Josefine Loob 3, Marie Söderberg 3, Hanna Munthe-Gottberg 2


BOWLING

Division 1 damer
Stånga-Wictoria 14-5
Stånga-Force F 15-5
Rosen-Wictoria 13-7


FOLKRACE

KM 4
Seniorer
1. Micke Johansson MK Gutarna
2. Greger Sahlsten MK Gutarna
3. Björn Pettersson MK Gutarna
Juniorer
1. Mattias Havdelin Rosendahls MK
2. Joakim Cedergren Rosendahls MK
3. Andreas Hallgren GMF


FRIIDROTT

DM 10000 m
Kvinnor
1 Cecilia Ahlgren P18 IK 45.32.3
2 Lilly Wizén Roma IF    45.56.5
3 Åsa Edman Roma IF   46.59.8

Män
1 Daniel Hejdström Roma IF  33.27.2
2 Olof Thunegard Roma IF  33.29.3
3 Andre Karlström Hammarby IF  34.54.8


HANDBOLL

Division 4 herrar
VIF Gute-Hofet 32-29 (17-18)
VIF Gute: Jesper Othberg 9, Christoffer Widerström 5, Danny Hammerin 5 


INNEBANDY

Elitserien för damer
Lördag
Endre-IKSU 6-7 (2-1,1-3,3-3)
Mål: Sara Anteryd 2, Anete Seina 2, Maria Jakobsson 2
1:a perioden (2-1)
00.12 1-0  Sara Anteryd/Maria Jakobsson
03.54 1-1  Nina Bäckman/Marie Häggström
16.42 2 min utvisning Emilie Nordlinder fasthållning
17.58 2-1 Anete Seina/Sara Anteryd (power play)
2:a perioden (1-3)
33.39 2-2 Therese Andersson/Elin Rhöös
35.01 2-3 Martina Söderqvist/Josefina Eiremo
38.09 3-3 Sara Anteryd utan ass
39.04 3-4 Frida Stenvall/Sara Wilhemsson
3:e perioden (3-3)
45.34 3-5 Josefina Eiremo/Martina Söderqvist47.27 2 min utvisning Martina Söderqvist felaktigt byte
49.23 4-5 Maria Jakobsson/Sara Anteryd (PP)
49.26 2 min Anna Jakobsson o Viktoria Wikström (hårt spel)
54.49 4-6 Therese Andersson/Susanne Ekblom
56.26 4-7 Elin Rhöös/ Therese Andersson
59.00 5-7 Maria Jakobsson/Anna Jakobsson
59.08 6-7 Anete Seina/Sara Anteryd
Publik 575 st
Söndag
Endre-Örnsköldsvik 4-4 (3-2,1-1,0-1,0-0)
Mål: Emma Järlö 2, Jenny Almgren, Anna Jakobsson
1:a perioden (3-2)
02.09 0-1 Isabell Larsson/Maria Hörnsten
08.05 1-1 Emma Järlö/Sara Anteryd
09.53 2-1 Jenny Almgren/Angelica Johansson
10.29 2-2 Stina Näktergal/Maria Hörnsten
16.09 3-2 Emma Järlö/Sara Anteryd
17.13 2 min utvisning Lena Marinell(ÖIBK)
2:a perioden (1-1)
29.13 4-2 Anna Jakobsson/Sabina Wedberg
32.26 2 min utvisning Eva Jansson (Endre)
37.30 2 min utvisning Emma Järlö (Endre)
39.00 4-3 Isabell Larsson/Camilla de Santana
3:e perioden (0-1)
49.03 4-4 Violetta Vögeli/Elin Gustavsson
Sudden (0-0)
publik 646

Division 1 herrar
Fredag
Hässelby-Visby IBK  5-6 (sd) (1-2,3-1,1-2,0-1)
Mål: Henrik Nilsson 2, Jonas Gatu, Philip Tiding, Micke Andersson, Mikael Lundin
Söndag
Visby IBK-Örebro 5-6 (4-5, 1-1, 0-0)
Visby IBK: Jon Lindgren, Mikael Andersson, Philip Tiding, Andreas Wilson, Rickard Grönlund


ISHOCKEY

Division 1 herrar
Fredag
Visby Roma-Trångsund 6-3
Mål: Emil Wahlberg 3, Jani Pollari, Tyler Shybunka, Joakim Sjödin
Söndag
Väsby-Visby Roma 4-3 (0-2, 3-1, 0-0, 1-0 sd)
Visby Roma: Robin Pettersson, Mats Einarsson 2

Division 2 herrar
Lördag
Gnesta-Sudret  2-6 (1-2,0-1,1-3)
Jakob Melin 4, Christian Zachrisson 2
Söndagen
Sudret-Gnesta 4-1 (2-0,1-1,1-0)
Jakob Melin 2, Thomas Hägg, Johan Hansson

Division 2 damer
Lördag
Gimo-Sudret 6-4
Söndag
Gimo-Sudret 1-3


TYNGDLYFTNING

Götalandsmästerskapen i Kalmar
Klass +105 kg
1. Fredrik Beijer Visby AK, ryck 127 kg stöt 173 kg
Klass 105 kg
1. Viktor Hovlid Visby AK, ryck 113 kg stöt 145 kg
Klass 77 kg
1. Fredrik Svensson Visby AK, ryck 117 kg stöt 140 kg
Fredrik blev tävlingens bästa lyftare
Klass 50 kg
1. Oskar Stillman Visby AK, ryck 48 kg stöt 62 kg


VOLLEYBOLL

Division 1 herrar
Lördag
Norrköping-Team Gotland  3-1
Söndag
Vingåker-Team Gotland 2-3


 


Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".