Arkivbild. Foto: Ingemar Jacobsson.
Sport

Helgens sportresultat

Visby Roma råkade ut för sin första förlust i Allettan i ishockey, när Väsby vann med 4-2.
För Endres innebandylag blev det en vinst och en oavgjord i helgens elitseriematcher. 
IBK förlorade mot Handen med 10-9 i innebandyns division ett.
I Damligan i basket vann Visby Ladies mot Brahe med 65-54.

BASKET
Damligan
Visby Ladies - Brahe 65-54

BADMINTON
Division 2 sammandrag
Carlton - Visby BMK  0-8
Täby 3 - Visby BMK 2-6

Division 4 sammandrag
Skogås 4 - Visby BMK 2
Södermalm 3 - Visby BMK 3
Botkyrka 2 - Visby BMK 2


BOWLING
Mellanallsvenskan för damer
Stånga-Ankaret 12-8

Division 1 Norra B damer
Tyresö/Älta-Rosen  9-11 (2-3, 2-3, 3-2, 2-3)
Ninnie Lingstedt 777, Frida Johansson 738, Maria Karlsson 720, Ewa Wetterlund 706.

Division 1 Södra för herrar
Pärlan F-Stånga  11-9
Stefan Rundby 890, Joakim Pettersson 886

FOTBOLL
Klintehamns IK saknar fortfarande tränare till sitt division 3-lag i fotboll. Klubben skall under söndagskvällen ha krismöte och försöka hitta en lösning. Om man inte hittar någon tränare kan man tvingas dra ur laget.


HANDBOLL
Division 4 herrar
VIF Gute-Sparta 22-22 (11-10)
Filip Elander 7, Joel Edman 4, Danny Hammerin 3, Jesper Othberg 3, Anton Palmgren 2, Isak Petrén 2, Andreas Thörnqvist.

INNEBANDY
Elitserien för damer
Endre-Karlstad 9-1 (2-0, 2-1, 5-0)
Mål: Emma Järlö 3, Sabina Wedberg 3,Camilla Wahlström, Maria Jakobsson, Sabina Wedberg 3, Angelica Johansson.
Tabell: 10:a med 19 poäng.

1:a perioden (2-0)
04.39 1-0 Camilla Wahlström/Sabina Wedberg
05.01 2-0 Maria Jakobsson/Anna Jakobsson

2:a perioden (2-1)
23.49 3-0 Emma Järlö utan ass
30.31 Utv 2 min Moa Vieweg (Karlstad)
36.12 4-0 Emma Järlö/Anna Jakobsson
38.36 4-1 Sara Wennberg/Carolina Kuugesaar

3:e perioden (5-0)
43.55 5-1 Emma Järlö utan ass
50.55 6-1 Sabina Wedberg (straff)
54.57 7-1 Angelica Johansson/Sabina Wedberg
55.18 8-1 Sabina Wedberg/Louise Ruthström
56.20 9-1 Sabina Wedberg utan ass

Endre-Falun 8-8

Övriga matcher i elitserien
Täby-Dalen 5-2
Balrog-Falun 10-5
Pixbo-Engelholm 6-0
Täby-Kajsmora 7-5
Västerås-Dalen 5-6 sd

Division 1 för herrar
Handen-Visby IBK  10-9(1-2,2-3,6-4,1-0)
Mikael Lundin 2, Henrik Nilsson 2, Andreas Wilson, Andreas Wahman, Jonas Gatu, Christian Nilsson, Mikael Anersson.
Tabell: 4:a med 25 poäng.

ISHOCKEY
Allettan Visby Roma-Valbo 4-3 (1-2, 3-0, 0-1)
Mats Einarsson,Johan Eriksson,Temmu Kolehmainen,Tommy Dehlin

Väsby-Visby Roma 4-2 (3-2, 0-0, 1-0)
Mål: Patrik Vedin, Jani Pollari
Tabell: 1:a med 9 poäng.

Division 2 fortsättningsserien för herrar
Sudret-Ormsta 7-5 (2-2, 0-1, 5-2)
Christan Zachrisson 3,Thomas Hägg 2, Jimmy Sjögren, Christoffer Funck

Division 2 fortsättningsserien för herrar
Sudret-Ormsta 7-5 (2-2, 0-1, 5-2)
Mål: Christan Zachrisson 3,Thomas Hägg 2, Jimmy Sjögren, Christoffer Funck

Sudret-Gimo (1-0, 0-1, 0-0)
Mål: Christian Zachrisson
Tabell: 2:a med 8 poämg, lika många poäng som serieledaren Ormsta.

Division 1 för damer
Sudret-Nyköping 6-2
Mål: Elin Friström 2, Josefine Söderström 2, Johanna Hansson 1, Hanna Rylander 1

SKYTTE
Skyttiaden 2009
Klass 11
1. Tyra Levin, Visby, 397 poäng
2. Beatrice Yxfeldt, Visby, 387
3. Filip Johansson, KA 3, 379
4. Emelie Sjölund, Visby, 373
5. Jonatan Tofftén, Stenkumla, 369
6. Martin Andersson, Visby, 365
7. Oscar Åberg, Ala-Gammelgarn, 285

Klass 13
1. Emilia Yxfeldt, Visby, 399(51.9)
2. Filiph Holm, Ala-Gammelgarn, 399(51.7)
3. Rickard Gardelin, Visby, 398
4. Leo Norman, Väte, 397
5. Evelina Bendelin, Väte, 397
6. Rasmus Ahlby, Väte, 397
7. Cecilia Ljung, Väte, 396
8. Jesper Sjölund, Visby, 396
9. Erik Tomtlund, KA 3, 387
10. Albert Askengren, Väte, 386
11. My Hansson, Klinte, 384
12. Edwin Wallin, Klinte, 380
13. Amanda Wahlgren, Klinte, 378
14. Andreas Karlsson, KA 3, 377
15. Viktor Klintbom, Klinte, 377
16. Elias Bogren, KA 3, 358

Klass 15Rem
1. Sofie Holm, Ala/Gammelgarn, 399
2. Jehnny Gardelin, Visby, 396(53.0)
3. Sofia  Gullin, Visby, 396 (52.4) 
4. Jakob Hansson, Väte, 390
5. Linnea Jakobsson, Väte, 387
6.  Simon Olsson, Garda/Lau, 383
7. Maja Tomtlund, KA 3, 376
8. Sanna Olsson, Garda-Lau, 372
9. Robban Bergström, Garda/Lau, 347

Klass 15Stå
1. Madeliene Ahlberg, KA 3, 336
2. Oscar Johansson, KA 3, 318

Klass 17
1. Sandra Pettersson, Visby, 385
2. Ninni Rådberg, Visby, 375
3. Josefin Tomtlund, KA 3, 373
4. Josephine Ahlby, Väte, 368
5. Anton  Yxfeldt, Visby, 339

Klass 20
1. Jannika Lerberg, Väte, 386
2. Emil Jakobsson, Endre, 362

Klass 25
1. Ida Björkvist, Väte, 364

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".