Sport

Helgens sportresultat

Endre får 6-6 idag mot Rönnby i elitserien, Visby IBK besegrar topplaget Örebro borta med 10-6.

Mer resultat finns här nedan.

BADMINTON

Riksklassning i Kista
Caroline Gate Visby BMK vann i par med Clara Nistad Kista damdubbeln i U12 mot Elin Svensson/Rebecca Johansson Kista med 21-13, 21-19
I mixed blev det en andra plats i par med Oliver Hjälm Spårvägen.
Tredje plats blev det i singel


BASKET

Division 2 fortsättningsserien
Lördagen den 17 januari
Eskilstuna-Visby BBK 67-74
Marlene Wallin 25, Lotta Sjöberg 15, Lin Eriksson 13,
Christina Larsson 8, Hanna Öhlund 7, Ellen Persson 6
Söndagen den 18 januari
Västerås-Visby BBK 43-60
LOTTA Sjöberg 22p


BOWLING

Elitserien
Lördagen den 17 januari
Joker-Pärlan 16-4
Söndagen den 18 januari
Pergamon-Pärlan 17-3 (3-2, 4-1, 5-0, 5-0)
Arvid Thomsson 917, Claes Johansson 876, Stefan Bergh 870
Övriga resultat
Nobel - Flax 15 - 4
Sundbyberg - Force 9 - 10
BKF Falkenberg - Domino 13 - 7
Avance - Flax 15 - 5
Kulladal - Domino 13 - 7
Boden BS - Force 17 - 3

Mellanallsvenskan damer
Söndagen den 18 januari
Stånga-Dimico 13-7 (4-1, 2-3, 5-0, 3-2)
Sara Pettersson 834,
Övriga resultat:
Ankaret - Dimico 13 - 7
Parant - Eva Norrköping 13 - 6
Biet/Finesse - Eva Stockholm 8 - 12
Stjärnan - Eva Stockholm 8-12

Division 1 herrar
Söndagen den 18 januari
Stånga-Trol 15-5 (4-1, 4-1, 2-3, 5-0)
Mikael Johansson 876, Stefan Rundby 823, Mats Rundby 823
Pärlan F - Trol 14-6

Division 1 norra damer
Söndagen den 18 januari
Rosen-Elan 13-7
Tina Andersson 820, Frida Johansson 772,


FOTBOLL

Futsal SM gruppspel
Herrar
Värmbol-IFK Visby  4-2
Hammarby-IFK Visby 7-5
Damer
Eskilstuna United DF - Dalhem 5-2
FoC Farsta – Dalhem 6-0


FRIIDROTT

Vintercupen deltävling 1  8000 m
Herrar
1. Daniel Hejdström  26.15
2. Olof Thunegard     26.21
3.Thomas Ängshammar  29.58
Damer
1. Paula Eskedahl    34.18
2. Lilly Wirsén         35.52
3. Åsa Edman         36.11


INNEBANDY

Elitserien Damer
Huddinge - Endre 7-6
Sabina Wedberg 3, Camilla Wahlström 2, Maria Jakobsson 1
Rönnby - Endre 6-6
Anna Jakobsson 2, Maria Jakobsson 1, Sabina Wedberg 1, Camilla Wahlström 1, Sara Anteryd 1.

Division 1 herrar
Visby IBK-Hässelby  10-10 (6-3, 2-5, 2-2, 0-0)
Henrik Nilsson 2, Fredrik Larsson 2, Andreas Wahman 2, Emil Zetterberg, Mikael Lundin, Micke Andersson, Björn Grönblad.
Örebro - Visby IBK 6-10
Jonas Gatu 2, Micke Andersson 2, Henrik Nilsson 2,  Philip Thiding 2, Fredda Larsson, Rikard Grönblad.


ISHOCKEY

Allettan
Fredag16/1
Visby Roma-Arboga 6-4 (1-1, 2-2, 3-1) 
Mål: Mikael Adamsson, Tyler Shybunka 2, Temmu Kolehmainen, Mats Einarsson, Jarri Pollari
1: perioden
09.29 1-0 Mikael Adamsson/Mats Einarsson
15.19 1-1 Jonte Berg/Jens Johansson
2:a perioden
21.30 1-2 Martin Franzén/Niklas Nooni
24.07 1-3 Martin Franzén/Martin Klinteberg
31.47 2-3 Tyler Shybunka/Tobias Lilja
36.18 3-3 Tyler Shybunka/Tobias Lilja
3:e perioden
45.21 4-3 Jari Pollari/Tyler Shybunka
50.49 5-3 Temmu Kolehmainen/Jari Pollari
51.23 6-3 Mats Einarsson/Tommy Dehlin
59.36 6-4 Niklas Nooni/Michael Wallén
Publik  1073
Söndagen den 18 januari
Nyköping-Visby Roma 4-6 (0-2, 0-1, 4-3)

Division 2 fortsättningsserien
Lördagen den 17 januari
Skarpnäck-Sudret 7-2 (1-2, 5-0, 1-0)
Mål: Jimmy Sjögren 2
Söndagen den 18 januari
Solna-Sudret 7-4


SKYTTE

Söndagen den 18 januari
Förbundsfältskjutning gevär i Lau
Klass Elit
1. Björn Ahlby, Väte 34 träff
2. Peter Östergen, Ala-Gammelgarn 33 träff
3. L-O Larsson, Garda-Lau 28 träff
Klass 4
1. Mats Granqvist, Stånga 29 träff
Klass 3
1. George Niklasson, Stånga 26 träff
Klass 2
1. Bertil Olofsson, Lokrume 15 träff
Klass 56
1. K-Å Eneqvist, Garda-Lau 35 träff
Klass 66k
1. Martin Ahlin, Väte 26 träff
Klass 72
1. Lennart Carlsson, Garda-Lau 19 träff


 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".