Helgens gotländska sport

Segrar för såväl Endres elitseriedamer i innebandy och Visby ladies damligelag i basket hittar du mer om här nedan. Dessutom en fullständig prislista från lördagens idrottsgala med 100-årsjubileum.

BASKET
Damligan
Umeå-Visby Ladies 72-77 (33-34)Zara Aleksanyan 16, Brittney Vaughn 19, Sherell Neal 18 Marie Söderberg 4, Elena Radenkovikj 8, Josefine Loob 2, Malin Trelm 6, Caroline Danielsson 2, Erika Persson 2


Sundsvall-Visby Ladies 77-65
Målskyttar: Marie Söderberg 17

BOWLING
Elitserien herrar
Pärlan-Boden 11-9

Mellanallsvenskan för damer
Dimico-Stånga 14-6
Eva Stockholm-Stånga 14-6

Division 1 B norra för damer
Hammarby-Rosen 17-3
Ön-Rosen 15-5

Division 4 för herrar
VIF Gute-Sannadal 26-22 (12-9)
Mål: Jesper Othberg 13, Danny Hammerin 7

IDROTTSGALAN 100-årsjubileum
Fullständig prislista:
Århundradets idrottskvinna: Åsa Jakobsson (fotboll)
Århundradets idrottsman: Håkan Loob (ishockey)
Århundradets idrottshändelse: Basket - SM-guld till Visby Ladies
Århundradets idrottsledare: Einar Smith
Årets Ungdomsförening: IFK Visby
Årets Idrottsförening: Endre IF
ÅretsIdrott: Orientering
Årets Ungdomsledare: Aina Österdahl, Visborgs OK
Årets Evenemang: Gotland Grand National
Årets Junior: Carita Hansson, Visby AK.
Årets Idrottsledare: Harald Hoffman, Endre IF
Årets Idrottspersonlighet: Owe Järlö (journalist)
Guldklubbens stipendium: Alexander Marend, Gotlands Fäktklubb, Carita Hansson, Visby AK
GT-guldet: Malin Larsson, GLR
SISU-priset: Anette Cederlund, Visby AIK

INNEBANDY
Elitserien för damer
Endre-Västerås 11-4 (3-1, 5-2, 3-1)
Mål: , Sabina Wedberg 3, Maria Jakobsson 2, Louise Ruthström, Josefine Hansson, Sara Anteryd, Eva Didriksson Anete Seina, Julia Hedlund
1:a perioden (3-1)
03.59 1-0 Louise Ruthström/Sabina Wedberg
08.14 2-0 Josefine Hansson utan ass
09.28 2-1 Madelene Backlund utan ass
10.50 3-1 Sara Anteryd/Ewa Jansson
18.38 2 min utvisning Maria Jakobsson (Endre)
2:a perioden (5-2)
23.36 3-2 Michelle Linhart utan ass
23.46 4-2 Maria Jakobsson/Anna Jakobsson
23.55 5-2 Sabina Wedberg/Anete Seina
25.28 2 min utvisning Alexandra Högberg (Västerås)
27.15 6-2 Maria Jakobsson/Sara Anteryd
33.35 7-2 Eva Didriksson utan ass
36.01 7-3 Alexandra Högberg/Madelene Backlund
39.17 8-3 Sabina Wedberg utan
3:e perioden (3-1)
45.09 9-3 Anete Seina/Sabina Wedberg
46.55 9-4 Julia Johansson utan ass
49.43 10-4 Sabina Wedberg/Louise Ruthström
50.07 11-4 Julia Hedlund/Louise Ruthström
57.57 2 min utvisning Matilda Eriksson (Västerås)
59.42 2 min utvisning Maria jakobsson(Endre)
Publik 420st


Division 1 för herrar
Surahammar-Visby IBK 4-6
Visbuy IBK: Henrik Nilsson 2, Andreas Wahman, Emil Zetterberg, Robin Melin, Fredrik Larsson

ISHOCKEY
Allettan mellersta
Enköping-Visby Roma 6-0
Division 2 fortsättningsserie
Sudret-Gnesta 3-1 (1-1, 2-0, 0-0)
Mål: Tommy Karlsson, Christan Zachrisson, Johan Hedberg.

Division 1 damer
Västerhaninge-Sudret (lördag) 3-1
Målskytt: Linda Malmqvist
Västerhaninge-Sudret (söndag) 2-3
Målskyttar: Linda Malmqvist, Josefin Söderström och Hanna Ryllander

VOLLEYBOLL
Division 1
Team Gotland-Teknikum 3-1



 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".