Foto: Owe Järlö SR Gotland
Sport

Helgens sportresultat

Visby Ladies vann stort över Jämtland i damligan i basket, matchen slutade 76-44 och Visby Ladies är nu klara för kvartsfinalserien och för Visby Roma blev det förlust i allettan i ishockey mot Valbo med 4-2

BADMINTON
USM för 13 åringar
Aura-Visby BMK 4-5
Askim-Visby BMK 6-3
U13 laget har en mycket stark damsida med Caroline Gate, Anna Oscarsson och Annie Hjertén. Pojkarna i laget är Jonathan Westergren, Pontus Jespersson, Simon Westergren och Lukas Olsson.
Spårvägen - Visby BMK 2 - 7
Visby BMK - Täby 6-3
Vinsten över Täby gör att Visby tar SM-sliver.

Basket
Damligan
Jämtland-Visby Ladies 44-76 (17-41)
Marie Söderberg 12, Caroline Danielsson 8, Sherell Neal 10, Brittney Vaughn 13, Elena Radenkovikj 16, Zara Aleksanyan 5, Hanna Gottberg-Munthe 7, Erika Persson 4, Malin Torelm 1

INNEBANDY
Elitserien Damer
KAIS Mora - Endre 2-3 efter förlängning
Målskyttar Maria Jakobsson, Sara Anteryd och Julia Hedlund


Division 1 herrar
Visby IBK-Karlstad 9-5 (2-0, 3-2, 4-3)
Mål: Philip Tiding 3, Jon Lindgren, Robin Melin, Henrik Nilsson, Emil Zetterberg, Mattias Forre, Michael Aas
1:a perioden
13.01 2 min utvisning Roger Melin (Visby IBK)
17.18 1-0 Jon Lindgren på straff
18.20 2-0 Philip Tiding utan ass
2:a perioden
21.39 3-0 Robin Melin/Mikael Andersson
22.05 2 min utvisning Fredrik Olsson (Karlstad)
23.49 2 min utvisning Rikard Grönblad (Visby)
26.55 4-0 Henrik Nilsson/Andreas Wahman
28.21 2 min utvisning Philip Tiding (Visby)
29.29 4-1 Linus Henriksson/Daniel Ahl
33.10 5-1 Philip Tiding utan ass
35.47 2 min utvisning Mattias Forre (Visby)
39.46 5 min utvisning Mattias Forre (Visby)
39.55 5-2 Daniel Ahl/Gustav Ryhed
3:e perioden
42.12 5-3 Gustav Ryhed/Fredrik Olsson
42.18 6-3 Emil Zetterberg utan ass
43.21 6-4 Gustav Ryhed/Daniel Ahl
43.29 2 min utvisning Linus Henriksson (Karlstad)
46.56 7-4 Philip Tiding utan ass
52.41 8-4 Mattias Forre/Mikael Andersson
53.03 8-5 Rasmus Borsch/Linus Henriksson
56.30 9-5 Michael Aas utan ass
58.07 2 min utvisning Christian Persson (Karlstad)
Publik 458 st

ISHOCKEY
Allettan
Valbo-Visby Roma 4-2 (2-0, 2-1, 0-1) 
Mål: Mikael Adamsson 2,
Arboga - Visby/Roma 6-1  (3 - 1, 2 - 0, 1 - 0)
Mål: Simon Jakobsson

Div.2 Forsättningsserien(3 - 1, 2 - 0, 1 - 0)
Gimo - Sudret  1 - 1  (0-1,0-0,1-0)
Ekerö - Sudret  8-6

Div.1 Damer

Division 1 damer
Lördag
Sudret-Kartineholm 7-2
Sofia Ronström, Alexander Andersson, Johanna Hansson, Cilla Snöbohm, Hanna Rylander, Linda Malmqvist, Josefina Söderström.
Söndag
Sudret-Katrineholm 6-3 (2-2, 2-0, 2-1)
Mål: Elin Friström 2, Josefine Söderström, Cilla Snöbohm, Hanna Rylander

Skytte
Förbundsfältskjutning Gevär
Klass 3
1) Ulf Sandelin,Fårö,34 träff 2) Johan Tofftén,Stenkumla Skg,31.
Klass 4
1) Sixten Backman,Stenkumla Skg,34 2) Birger Johansson,Bara,31
Klass Elit
1) Peter Östergren,Ala-Gammelgarn,32 2) Lars-Olof Larsson,Garda-Lau,31
Klass 56
1) Lars Tofftén,Stenkumla Skg,34 2) Kjell-Åke Eneqvist,Garda-Lau,33
Klass 66
1) Martin Ahlin,Väte,27 2) Yngve Jakobsson,Hoburgs,27
Klass 72
1) Lennart Carlsson,Garda-Lau,18 2) Kjell Jakobsson,Garda-Lau,9

Skyttiaden
Tre gotlandsskyttar gick vidare till Skyttiadens Riksfinal, det stod klart när regionsfinalen i Sävsjö var avklarad.Richard Gardelin, Visby i klass L13 samt Sofia Gullin, Visby och Sofie Holm, Ala/gammelgarn i klass L15R. Riksfinalen går i Eskilstuna den 14 mars.


VOLLEYBOLL
Division 1 herrar
Uppsala-Team Gotland  3-0

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista