Helgens sport

FC Gute spelade oavgjort, 0-0 mot Eskilstuna i hemmapremiären. Och Dalhems damer vann över Roslagsbro med 3-1. Pärlan förlorade i kvalet till elitserien, får spela i allsvenskan nästan säsong.

BANGOLF
Vårkampen

Klass 1
1. Anders Wedin, Tofta, 113
2. Gösta Pettersson, Tofta, 151

Klass 2
1. Gösta Eriksson, Visby, 148

BOWLING
Kval till elitserien i Nyköping
Pärlan-June 8-12, 12-7 och 2-2 i skiljeserien, blev det vinst efter strike-outen, där Pärlans Arvid Thomasson avgjorde i 7 striken.
Team Malmö-Pärlan 11-9,
Team Malmö-Pärlan 10-5 (matchen avbröts eftersom Malmö var klara för seger)
Pärlan spelar nästa år i allsvenskan mot bland andra Stånga.

Kval till division 1 herrar
Pärlan F-Nova 14-5, 11-9. Pärlan vann efter skiljesettet som slutade 3-1. Pärlan F klar för division 1

FRIIDROTT
Tantolunden på Södermalm

4000 M kvinnor
8. Gabriella Samuelsson, 13.52

8000 M kvinnor
7. Gabriella Samuelsson, 28.42

4000 M män
49. Daniel Hejdström, 13.10

Gabriella Samuelsson gjorde ett mycket bra terräng-SM med en åttondeplats på korta banan 4 km och en sjundeplats på långa 8 km. Hade hon i stället valt att springa i juniorklassen K22 så hade hennes tid på korta banan räckt till seger.

FOTBOLL
Division 2 herrar
Gute-Eskilstuna City 0-0
Kaj Andersson skadad. (En misstänkt sträckning i låret)
Läs också

Division 2 damer
Dalhem-Roslagsbro 3-1 (1-1)
Mål: Clara Markstedt 2, Rebbeca Reeim Schwartz
Dalhems forward Jenny Svennefeldt bröt benet redan efter 11 minuter och är borta resten av vårsäsongen.

Division 3 damer
Klintehamn-Älta 1-1
Amanda Nilsson

Division 4 herrar
Fårösund-Dalhem 0-2
DIF: Andreas Kraft 2

Levide-Copa 3-3
LIF: Peter Öhman 3
Copa: Jesper Spinnarve, Joakim Söderstrand, Jonas Nygren

Hangvar-IFK Visby 2-1
HSK: Adam Liljegren, Olle Lindstedt
IFK: Mikael Marquart (straff)
Hangvars målvakt Johan Engström frilägesutvisning.

Visby AIK-FG 86 2-2
VAIK: Josef Munt, Adrian Lindblom
FG: Pierre Grönström, joakim sahlström

HÄST
Gotlands DM
1 Ewa Weijmar Almnäs Kanon/Certina HORK
2 Eva Karlsson Aladin SRK
3 Josefine Johannesson Dilba HORK
Läs också

MATTCURLING
SM
Herrar synskadade
1. Bill Pettersson, Gutakampen
2. Jens Nilsson, Gutakampen

Herrar öppenklass
2. Sylve Henriksson, Gutakampen

Lag
2. Sylve Henriksson, Jens Nilsson, Bill Pettersson

Damer öppen
2. Stina Larsson, Murgrönan

Damer utvecklingsstörda
2. Annika Franzen, Murgrönan

TYNGDLYFTNING
Visby AK blev under lördagen klara för SM-final i tyngdlyftning.
Läs också

Relaterat

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".