Resultat Lillkorpen 2009

478 lag (1434 deltagare) var anmälda.
443 lag (1329 deltagare) kom till start trots regn på tidig morgon.

Bästa lagnamn gick till Solklintskolan, ”We all run for fun!!”, William Hillbom, Hugo Bingström, Jonathan Mattes
Bästa skola blev Dalhem skola med ca 76% deltagare.

Klassegrare
Inget segrarpris delades ut i Årskurs 1 och 2 där fick alla en speciell Lillkorpen medalj
Årskurs 3 Sorkar 2110 m
(60 deltagande lag)                  
Allé skolan, Hitta Rätt, Viktor Ahlén, Leonard Broström, Isac Lindblad, 18:04   
Årskurs 3 Töisar 2110 m
(59 deltagande lag)

Västerhejde skolan, Amigos, Elin Horn, Iza Hillbom, Sara Helling, 21:02
Årskurs 4 Sorkar 2490 m
(44 deltagande lag)

Lyckåker skolan, Jannes Elit Spurtare, Albin Pettersson, Rickard Engström, Joel Levau, 26:16
   
Årskurs 4 Töisar2490 m
(35 deltagande lag)                   
Dalhem skolan, Superälgarna, Michaela Ahlgren, Anna Carlsson, Saga Berg Thorson, 25:56
Årskurs 5 Sorkar 2930 m
(20 deltagande lag)
Väskinde skolan, Moving Matrix, Casper Lindby, Mattias Wihlborg, Amadeus Hansson, 23:53
Årskurs 5 Töisar 2930 m
(26 deltagande lag)
  
Norrbacka skolan, The Hackers, Olivia Ullberg, Lovisa Berlin, Klara Fohlin, 25:52
Årskurs 6 Sorkar 3120 m
(11 deltagande lag)
        
Norrbacka skolan, Slavar och Prinsessa, Malte Åberg, Ellinor Vejlens, Johannes Fritz, 23:22
Årskurs 6 Töisar 3120 m
(16 deltagande lag)
Athene skolan, Muffins Med Strössel, Agnes Carlsson, Vanessa Werkelin, Ebba Karlsson, 26:16
Årskurs 7-9 Sorkar 3630 m
(3 deltagande lag)

Solberga skolan, Vi Älskar Chips, Cornelia Hansson, Emil Vejlens, Johannes Pedersen, 26:49
Årskurs 7-9 Töisar 3630 m
(5 deltagande lag)
      
Roma skolan, 3 Rullande Ramar, Stephanie, Anders, Mikaela Rönnbäck, Linn Möller, 36:46

Tillbaka till:

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".