Vaccinationsplatser och tider på Gotland

Nu är massvaccinationen mot svininfluensan igång på Gotland. Vaccinationerna sker kvällstid och på helger, men exakt när olika områden och socknar kan vaccinera sig, meddelas av kommunen efter hand. Fem områden på Gotland kommer att vaccineras under den första veckan på det nya året. Därmed har alla gotlänningar erbjudits att få den första, och i de flesta fall enda, vaccindosen strax efter årsskiftet.

Torsdag 7 januari

  • Vall, Atlingbo, Hogrän
    Vall hembygdsgård kl 1700-2000
  • Väte och Hejde
    Hejde bygdegård kl 1700-2000
  • Visby område 11, Kölen, Riggen, Fören, Pilhagen
    Säveskolans matsal kl 1700-2000

Lördag 9 januari

  • Lärbro och Hellvi
    Lärbro skola kl 1100-1600
  • Ekeby, Källunge, Vallstena, Gothem
    Vallstena bygdegård kl 1100-1600

Ändring: Nyvaccination av barn fyllda 6 månader fortsätter efter årsskiftet

Gotlands kommun kommer att fortsätta nyvaccineringen av barn som fyller 6 månader. Tidigare beslut om att denna vaccinering ska avslutas vid årsskiftet har omprövats enligt gällande rekommendationer från Socialstyrelsen.

Det innebär att vaccination mot A(H1N1) erbjuds alla barn som fyller 6 månader på Gotland även efter årsskiftet. BVC kallar barnen när det är dags för vaccination.

Har du frågor om vaccinationen på Gotland? Ring kommunens särskilda informationsnummer
26 89 00. Mån- fre kl. 10-12


TIDIGARE TIDER OCH VACCINATIONSPLATSER

Tisdag 24 nov

  • Boge
    Solklintskolans matsal kl 17.00 - 21.00
  • Grötlingbo/Näs/Fide
    Fidegården kl 17.00 - 21.00
  • Visby Område 12 Haga
    Gråboskolans matsal kl 17.00- 21.00

Onsdag 25 nov

  • Grötlingbo/Näs/Fide
    Fidegården kl 17.00- 21.00
  • Hamra/Vamlingbo/Sundre
    Vamlingbo bygdegård kl 17.00- 21.00
  • Visby Område 14 Terra Nova centrum/Buntmakaren Korgmakaren
    Terra Novaskolans matsal kl 17.00- 21.00

Torsdag 26 nov

  • Bunge/Fårösund
    Fårösundsskolan kl 17.00- 21.00
  • Öja/Burgsvik
    Öja bygdegård kl 17.00- 21.00
  • Visby Område 8 Lyckåker/Lyckåkerskolan/Södervärn
    Säveskolans matsal kl 17.00- 21.00
  • Visby Område 12 Västra Haga, Myran
    Gråboskolans matsal kl 17.00- 21.00

Lördag 28 nov

  • Fårö
    Fårö kursgård kl 11.00- 16.00
  • Bunge/Fårösund
    Fårösundsskolan kl 11.00- 16.00
  • Visby Område 8 Visborgsstaden
    Säveskolans matsal kl 11.00- 16.00

Söndag 29 nov

  • Visby Område 8 Värnhem/Halsjärnet
    Säveskolans matsal kl 11.00- 16.00
  • Visby Område 14 Skräddaren/Sömmerskan/Modisten Kittelflickaren/Kakelugnsmakaren
    Terra Novaskolans matsal kl 11.00- 16.00

Tisdag 1 dec

  • Lojsta / Linde / Fardhem
    Fardhem bygdegård kl 1700-2100
  • Rute / Fleringe
    Rute folkets hus kl 1700-2100
  • Hall / Hangvar            
    Lärbro skola kl 1700-2100
  • När
    När fd skola kl 1700-2100
  • Bäl/Hejnum
    Försvarsmuseet Tingstäde kl 1700-2100
  • Rone
    Rone bygdegård kl 1700-2100

Onsdag 2 dec

  • Lau o Burs
    När fd skola kl 1700-2100
  • Rute / Fleringe
    Rute folkets hus kl 1700-2100
  • Hall / Hangvar
    Lärbro skola kl 1700-2100
  • Levide/Gerum
    Levide bygdegård kl 1700-2100
  • Rone
    Rone bygdegård kl 1700-2100
  • Tingstäde
    Försvarsmuseet Tingstäde kl 1700-2100

Torsdag 3 dec

  • Bro och Väskinde kyrkby
    Väskinde bygdegård kl 1700-2100
  • Levide/Gerum
    Levide bygdegård kl 1700-2100
  • Visby Område 1 Österby, Skogsholm, Hästnäs, Strandskogen, Kolenskvarn, Botairlunden
    Norrbackaskolans matsal kl 1700-2100

Lördag 5 dec

  • Visby område 1 S:t Göran, Norrområdet, Norderstrand, Stjärngatan
    Norrbackaskolans matsal kl 1100-1600
  • Visby Område 9 Östra o Västra Furulund, Lien, Skäran
    Säveskolans matsal kl 1100-1600

Söndag 6 dec

  • Väskinde
    Väskinde bygdegård kl 1300-1800

Tisdag 8 dec

  • Silte/Hablingbo/Eke
    Havdhem bygdegård kl 1700-2100
  • Lokrume
    Lokrume bygdegård kl 1700-2100
  • Träkumla
    Stenkumla bygdegård kl 1700-2100
  • Visby område 2.2 Smittenslund och Höjerslund
    Tjelvarskolans matsal kl 1700-2100

Onsdag 9 dec

  • Ardre/Ljugarn
    Sjöviksgården, Ljugarn kl 1700-2100
  • Stenkumla
    Stenkumla bygdegård kl 1700-2100
  • Etelhem/Lye
    Stånga Malmgard kl 1700-2100
  • Visby område 5 Östercentrum, Solberga, Havderlunden, Törnqvior, Korsbetningen, Visby område 2.2 Vitkålen
    Solbergaskolans matsal kl 1700-2100

Torsdag 10 dec

  • Havdhem
    Havdhem bygdegård kl 1700-2100
  • Fole
    Lokrume bygdegård kl 1700-2100
  • Alskog/Garda
    Sjöviksgården, Ljugarn kl 1700-2100
  • Stånga
    Stånga Malmgard kl 1700-2100
  • Visby område 6 Östra Länna, Västra Länna
    Säveskolans matsal kl 1700-2100

Lördag 12 dec

  • Visby område 7 Södra byrummet, Palissaderna, Hällarna, Kopparsvik
    Säveskolans matsal kl 1100-1600
  • Område 2.2 Tjelvarskolan, Gurkan
    Tjelvarskolans matsal kl 1100-1600

Söndag 13 dec

  • Visby område 5 Mullvaden, Lännaplan
    Solbergaskolans matsal kl 1100-1600
  • Visby område 6 Säveskolan, Andersro, Talludden
    Säveskolans matsal kl 1100-1600
  • Visby område 2.2 Melonen, Dillen
    Tjelvarskolans matsal kl 1100-1600

Måndag 14 dec

  • Gammelgarn/Östergarn
    Gammelgarn bygdegård • kl 17.00 - 20.00

Tisdag 15 dec

  • Ala/Kräklingbo
    Kräklingbo skola • kl 17.00- 20.00
  • Follingbo/Akebäck
    Follingbo bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Stenkyrka
    Stenkyrka folkets hus • kl 17.00- 20.00
  • Viklau/Sjonhem
    Halla bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Visby Område 2.1 Hackspetten, Norrbacka
    Norrbackaskolan • kl 17.00- 20.00

Onsdag 16 dec

  • Anga/Norrlanda
    Kräklingbo skola • kl 17.00- 20.00
  • Gammelgarn/Östergarn
    Gammelgarn bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Hörsne/Ganthem
    Dalhem skola • kl 17.00- 20.00
  • Lummelunda/Martebo
    Stenkyrka folkets hus • kl 17.00- 20.00
  • Tofta
    Eskelhem bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Halla
    Halla bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Visby Område 4 och 13, Östra Visby/Toppmurklan
    Solbergaskolans matsal • kl 17.00- 20.00

Torsdag 17 dec

  • Follingbo/Akebäck
    Follingbo bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Dalhem
    Dalhem skola • kl 17.00- 20.00
  • Eskelhem
    Eskelhem bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Västergarn/Mästerby
    Sanda bygdegård • kl 17.00- 20.00
  • Visby Område 2.1 Östergravar/Polishuset/Korpen
    Norrbackaskolans matsal • kl 17.00- 20.00

Lördag 19 dec

  • Barlingbo/Endre/Hejdeby
    Endre bygdegård • kl 11.00- 16.00
  • Klintehamn
    Rondo Klintehamn • kl 11.00- 16.00
  • Sanda
    Sanda Bygdegård • kl 11.00- 16.00

Söndag 20 dec

  • Klintehamn/Fröjel
    Rondo Klintehamn • kl 11.00- 16.00
  • Eksta/Sproge
    (Obs! Ändrad plats)
    Rondo Klintehamn • kl 11.00- 16.00
  • Visby Område 4 Yttre östra Visby/Fjällskivlingen, Österhem
    Solbergaskolans matsal • kl 11.00- 16.00
  • Visby Område 13 Langes hage/Hagbylund
    (Obs! Ändrad plats)
    Solbergaskolans matsal • kl 11.00- 16.00

Måndag 28 december

  • Visby område 3
    Innerstaden, Norr om linjen Österport-Almedalen
    Solbergaskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Visby område 10 (Obs! Ändrad plats)
    Stäven, Bogen 1
    Säveskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Hemse/Alva
    Boende med postnr 623 50
    Högbyskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Västerhejde
    Västerhejde bygdegård kl 15.00 - 19.00

Tisdag 29 december

  • Visby område 3
    Innerstaden, Söder om linjen Österport-Almedalen
    Solbergaskolans matsal kl 15.00 - 19 00
  • Visby område 10 (Obs! Ändrad plats)
    Gråbo centrum, Bogen 2
    Säveskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Othem/Slite
    Solklintskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Roma
    Romaskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Vibble (Obs! Ändrad plats)
    Västerhejde skola kl 15.00 - 19.00

Onsdag 30 december

  • Hemse/Alva
    Boende med postnr 623 51
    Högbyskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Othem/Slite
    Solklintskolans matsal kl 15.00 - 19.00
  • Björke/Buttle/Guldrupe/Vänge
    Romaskolans matsal kl 15.00 - 19.00