Resultat Påsksmällen 2010

Dubbel senior

 

1 Malte Nilsson/David Nilsson, IF Hansa-Hoburg

2 Stefan Johansson/Fredrik Wessman, Stenkumla BTK

3 Göran Hallgren/Emanuel Hallgren, Stenkumla BTK/Visby IF Gute BTK

4 Erik Frändfors/Lasse Johansson, Hellvi SK

Final Nilsson/Nilsson - Johansson/Wessman 11-7, 11-5, 11-9

Semi Nilsson/Nilsson - Hallgren/Hallgren 11-6, 11-8, 9-11, 11-8

Semi Johansson/Wessman - Frändfors/Johansson 9-11, 11-7, 11-4, 11-8

Dubbel 12-14

 

1 Olle Broström/Jonathan Wessman, Stenkumla BTK

2 Felix Molin/Erik Pettersson, Visby IF Gute BTK

3 Simon Andersson/Hugo Bohman, Klintehamns IK

4 Robert Larsson/Erik Svensson, Stenkumla BTK

Final Broström/Wessman - Molin/Pettersson 14-12, 11-8, 11-9

Semi Broström/Wessman - Andersson/Bohman 11-5, 5-11, 12-10, 11-8

Semi Molin/Pettersson - Larsson/Svensson 11-5, 12-10, 11-7

Dubbel 15-17

 

1 Elias Pettersson/Eliott Pettersson, Stenkumla BTK

2 Lina Olofsson/Patrik Österberg, Levide IF

Final Pettersson/Pettersson - Olofsson/Österberg 13-11, 11-6, 11-8

Pojkar o Flickor 11

 

1 Jonathan Wessman, Stenkumla BTK

2 Vilmer Liljenberg, Visby IF Gute BTK

3 Simon Andersson, Klintehamns IK

4 Lukas Johansson, Klintehamns IK

5 Hugo Bohman, Klintehamns IK

6 Alice Nilsson, Levide IF

7 Samuel Björqvist, Visby IF Gute BTK

8 Emil Enqvist, Stenkumla BTK

9 Leonard Broström, Stenkumla BTK

10 Malte Lundberg, Fole IF

11 Alex Östman, Fole IF

12 Simon Buskas, Fole IF

Final Jonathan Wessman - Vilmer Liljenberg 11-9, 11-1, 11-4

Semi Jonathan Wessman - Simon Andersson 11-5, 9-11, 5-11, 13-11, 11-7

Semi Vilmer Liljenberg - Lukas Johansson 9-11, 11-3, 11-7, 11-5

Pojkar o Flickor 11 B

 

1 Andreas Björklund, Fole IF

2 Samuel Östman, Fole IF

3 Maja Elofsson, Väskinde AIS

4 Hugo Ihse, Stenkumla BTK

Final Andreas Björklund - Samuel Östman 13-11, 15-13, 5-11, 8-11, 15-13

Semi Andreas Björklund - Maja Elofsson 12-10, 8-11, 8-11, 11-8, 11-9

Semi Samuel Östman - Hugo Ihse 11-6, 9-11, 8-11, 11-8, 11-5

Pojkar o Flickor 12-14

 

1 Erik Pettersson, Visby IF Gute BTK

2 Olle Broström, Stenkumla BTK

3 Linus Nilsson, Visby IF Gute BTK

4 Erik Svensson, Stenkumla BTK

5 Lina Olofsson, Levide IF

6 Felix Molin, Visby IF Gute BTK

7 Zenitha Dunstrand, Levide IF

8 Julia Nordahl, Levide IF

Final Erik Pettersson - Olle Broström 12-10, 9-11, 11-7, 11-6

Semi Erik Pettersson - Linus Nilsson 11-5, 12-10, 8-11, 11-6

Semi Olle Broström - Erik Svensson 11-9, 4-11, 11-9, 12-10

Pojkar o Flickor 12-14 B

 

1 Tobias Rohnström, IF Hansa-Hoburg

2 Simon Vernesson, Väskinde AIS

3 Erik Hanell, Fole IF

4 Edvard Lundberg, Fole IF

Final Tobias Rohnström - Simon Vernesson 9-11, 11-4, 11-6, 11-2

Semi Tobias Rohnström - Erik Hanell 11-9, 11-4, 11-8

Semi Simon Vernesson - Edvard Lundberg 5-11, 11-9, 8-11, 11-9, 11-6

Pojkar o Flickor 15-17

 

1 Emanuel Hallgren, Visby IF Gute BTK

2 Patrik Österberg, Levide IF

3 Elias Pettersson, Stenkumla BTK

4 Eliott Pettersson, Stenkumla BTK

5 Jesper Norström, Visby IF Gute BTK

6 Abdu Lateef, Visby IF Gute BTK

Seniorer

 

1 Fredrik Wessman, Stenkumla BTK

2 Göran Hallgren, Stenkumla BTK

3 Stefan Johansson, Stenkumla BTK

4 Håkan Gardell, IF Hansa-Hoburg

5 David Nilsson, IF Hansa-Hoburg

6 Malte Nilsson, IF Hansa-Hoburg

7 Leif Karlsson, Stenkumla BTK

8 Lasse Johansson, Hellvi SK

Final Fredrik Wessman - Göran Hallgren 11-9, 2-11, 11-7, 9-11, 11-5

Semi Fredrik Wessman - Stefan Johansson 11-8, 11-5, 11-8

Semi Göran Hallgren - Håkan Gardell 11-5, 11-5, 11-4

Seniorer B

 

1 Erik Frändfors, Hellvi SK

2 Tord Torsson, Stenkumla BTK

3 Magnus Forslund, Klubblös

4 Johannes Wahlgren, Klintehamns IK

Final Erik Frändfors - Tord Torsson 11-5, 11-9, 11-6

Semi Erik Frändfors - Magnus Forslund 11-4, 11-3, 11-3

Semi Tord Torsson - Johannes Wahlgren 11-7, 8-11, 11-6, 11-5

 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista