Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
FRIIDROTT

3 guld till Gotland vid B7-games

Publicerat fredag 24 augusti 2012 kl 17.43
Maja Almgren: Det är stort och häftigt
(1:02 min)
Maja Almgren vann 100 m vid B7-games

Det blev guld och nytt Gotlandsrekord i längd för Daniel Örevik med 6.58 m vid B7 games på Gutavallen. Guld även till Maja Almgren på 100 m och Jakob Viklund i höjd med 1.71 cm

B7-GAMES
Resultat
Fotboll pojkar
Åland-Öland 0-3                                              
Saaremaa-Bornholm 1-0                 
Gotland-Rügen 4-2                          
Hiiumaa-Saaremaa 2-0                    
Öland-Gotland 0-3

Fotboll flickor
Öland-Rügen 5-0                             
Bornholm-Gotland 2-2                  
Rügen-Bornholm 0-4
Gotland-Öland 2-1                      

Beach Volleyboll flickor
Pool A,
Hiiumaa 1 - Gotland 1  2-0 (21-2,21-9)                      
Rügen 1 - Saaremaa 1 2-0
Hiiumaa 1 - Rügen 1 0-2                                             
Saaremaa 1 - Gotland 1 2-0
Gotland 1 - Rügen 1 0-2                                             
Saaremaa 1 - Hiiumaa 1 2-0

Pool B,
Hiumaa 2 - Åland 1  2-0 (21-14, 21-18)                      
Rügen 2 - Saaremaa 2 0-2
Hiiumaa 2 - Rügen 2 2-0                                             
Saaremaa 2 - Åland 1 2-0
Åland 1 - Rügen 2  2-0                                                
Saaremaa 2 - Hiiumaa 2 2-0

Beach Volleyboll pojkar
Pool C,
Hiiumaa 1 - Gotland 1 2-1 (9-21,21-19, 15-9)            
Hiiumaa 1 – Åland 0-2 (21-11, 21-13)
Saaremaa 1 -Gotland 1 2-0 (21-18, 21-13)                 
Gotland 1 – Åland 0-2
Saaremaa 1 - Hiiumaa 1   1-2                                     
Åland - Saaremaa 1 2-0 (21-14, 21-19)
Pool D,
Saaremaa 2 - Hiumaa 2  1-2 21-15,10-21, 5-15)        
Saaremaa 2 - Gotland 2 2-0 (21-18, 21-9)
Hiiumaa 2 - Gotland 2 2-0 (21-4,21-8)

Fridrott
Flickor
100 m. G-15:
1) Maja Almgren, Gotland 12,74 sek 
2) Linn Gustafsson, Åland 12,75
3) Elin Verteics, Öland 13,90

100 m. G-16:
1) Anet Post, Hiuumaa 13,88
2) Svea Rohde, Rügen 14,04
3)Karmen Armus, Saaremaa 14,12

800 m. G-15:
1) Emmy Andersson Öland 2,41,76
2) Gerli-Claudia Kuldsaar Sarremaa 2,46,10
3) Jette Buttgerit Rügen 2,46,58

800 m. G-16:
1) Ofelia Karlsson, Öland 2,55,55

Kula G16:
1) Paulina Pellas Åland 8,64 
2) Ofelia Karlsson Öland 8,13

Kula  G16:
1) Paulina Pellas Åland 8,64
2) Ofelia Karlsson Öland 8,13

Kula G15:
1) Linn Gustafsson Åland 11,68
2) Jakki Berglund, Öland 10,61
3) Jane Pahl Rügen 10,05

Spjut G-15:
1) Emmy Andersson Öland 30,20
2) Frida Levin Gotland 28,92
3) Gerli-Claudia Kuldsaar Sarremaa 27,16

Spjut G-16:
1) Paulina Pellas Åland 21,75

Pojkar
Höjdhopp B-16:
1) Jakob Wiklund, Gotland 1,71 cm
2) Raido Martin, Saaremaa 1,66 cm
3) Johani Kaivonen, Hiiumma 1,61 cm

Höjdhopp B-15:
1) Kaarel Ernits, Saaremaa 1,75 cm
2) Albin Sulov, Öland 1,51 cm
3) Johan Lindqvist, Öland 1,41 cm

Längdhopp B-15:
1) Daniel Örevik, Gotland 6,58 cm (Gotlandsrekord)
2) Kaarel Ernots , Saaremaa 5,97 cm
3) Albin Sulor Öland 5,46

Längdhopp B-16:
1) Kris Kilter Saarema 5,75
2) Johani Kuivonen Hiiumaa 5,65
3) Gustav Lindqvist Öland 3,80

Kula B-16:
1) Carl-Hillar Stankevits, Saaremaa 12,07
2) Jorven Kurba, Hiiumaa 11,27

1500 m. B-15:
1) Taavet Palmiste Hiiumaa 4,46,69
2) Tarvo Kivisilla Hiiumaa 4,51,67
3) Amadeus Hansson Gotland 4,53,03

1500 m. B-16:
1) Alexander Blad Gotland 5,01,35

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".