Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Orientering

Mörk orienteringspremiär i Lärbro

Brent Godman: "Det var lite otippat"
4:17 min
Orienterarna jämför löpvägar efter nattävlingen i Lärbro. Foto: Jenny Pettersson.

I går var det orienteringspremiär i Lärbro. I sedvanlig ordning så var det natttävlingen Nattinatta som fick inleda säsongen. Det på en helt nyritat karta och i terräng som aldrig tidigare använts för orientering.

Den något förvånade vinnaren av H21-klassen, Gotlandsbro OKs Brent Godman, kom i mål kring halv elva i fredags kväll på tiden 1.04.43. Den högsta damklassen vanns av Benita Hansson, Hagaby.

Övriga resultat:

D21, 5 860 m: 1) Benita Hansson, Hagaby, 50.04, 2) Malin Suderbys, Västerås, 1.06.53, 3) Frida Ansin, Svaide Roma, 1.13.03, 4) Ellinor Vejlens, VOK, 1.16.10.

H21, 8 790 m: 1) Brent Godman, Bro, 1.04.43, 2) Mattias Westfält, do, 1.05.37, 3) Sebastian Månsson, Hagaby, 1.07.20, 4) Andreas Liljegren, Bro, 1.08.05, 5) Max Suderbys, Västerås, 1.11.16, 6) Fredrik Levin, Svaide Roma, 1.11.31, 7) Andreas Nikolausson, VOK, 1.12.06, 8) Olof Persson, Svaide Roma, 1.14.03, 9) Stefan Wahlgren, VOK, 1.15.38, 10) Amadeus Hansson, Bro, 1.20.58, 11) Jonn Boman, do, 1.27.05.

H16, 4 950 m: 1) David Levin, Svaide Roma, 1.06.19.

D14, 3 250 m: 1) Tuva Nikolausson, Svaide Roma, 33.22, 2) Tilda Nikolausson, do, 35.11.

H14, 3 250 m: 1) Rasmus Virgin, Bro, 35.03, 2) Ludvig Waktel, Svaide Roma, 39.09.

H14 Kort, 2 510 m: 1) Robert Al-Hassanawy, Garda, 1.07.34, 2) Emil Berg, do, 1.07.35.

D12, 2 510 m: 1) Matilda Drottenmyr, VOK, 33.10, 2) Beata Pettersson, Bro, 45.58.

H12, 2 510 m: 1) Mattias Österdahl, VOK, 25.33.

D35, 4 520 m: 1) Anne-Marie Karlsson, Svaide Roma, 55.58, 2) Ulrika Nikolausson, do, 57.15.

H35, 6 790 m: 1) Göran Kimell, Bro, 1.06.25, 2) Anders Eklund, Svaide Roma, 1.06.52, 3) Jerker Drottenmyr, VOK, 1.54.16.

D45, 3 610 m: 1) Monika Jonsson, Svaide Roma, 54.57, 2) Katarina Jakobsson, Garda, 1.05.03.

H45, 5 730 m: 1) Jörgen Batz, Skarpnäck, 48.35, 2) Ulf Nilsson, Bro, 53.19, 3) Erik Berg, Garda, 54.46, 4) Anders Levin, Svaide Roma, 1.00.15, 5) Stig Dahl, VOK, 1.07.19, 6) Mattias Vejlens, do, 1.09.22, 7) Magnus Ihreskog, Bro, 1.10.20, 8) Leif Jakobsson, Garda, 1.30.49, 9) Mats Englund, Svaide Roma, 1.36.14.

H55, 4 520 m: 1) Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden, 38.54, 2) Kjell Skalberg, Bro, 40.44, 3) Gert Lundquist, do, 40.50, 4) Kurt Löfgren, do, 43.14, 5) Per Lindskog, do, 58.36, 6) Johan Karlsten, Solna, 1.08.31, 7) Lennart Gardelius, Hansa-Hoburg, 1.15.17, 8) Bo Magnusson, VOK, 1.15.21.

D65, 2 440 m: 1) Ing-Marie Bergman, VOK, 44.10, 2) Elisabeth Kimell, Bro, 48.19.

H65, 3 610 m: 1) Olle Gardell, VOK, 39.39, 2) Gunnar Eriksson, Bro, 1.01.36, 3) Leif Andersson, VOK, 1.17.32.

H70, 3 050 m: 1) Rolf Malmros, VOK, 53.27, 2) Svenerik Johansson, VIF Gute, 56.49.

Resultat Broruset:

Broruset, medeldistans, D21, 4 030 m: 1) Benita Hansson, Hagaby, 31.56, 2) Anna Samelius, VOK, 32.55, 3) Frida Ansin, Svaide Roma, 40.14, 4) Nina Bjersander, do, 44.11, 5) Linn Möller, VOK, 45.50, Ulrika Nikolausson, Svaide Roma,

H21, 4 590 m: 1) Mattias Westfält, Bro, 25.50, 2) Sebastian Månsson, Hagaby, 27.57, 3) Max Suderbys, Västerås, 28.23, 4) Brent Godman, Bro, 31.19, 5) Andreas Nikolausson, VOK, 31.35, 6) Håkan Mattsson, Bro, 31.59, 7) Amadeus Hansson, do, 34.51, 8) Patrik Rönnbäck, VOK, 35.06, 9) Jonn Boman, Bro, 36.12, 10) Göran Kimell, do, 36.49, 11) Andreas Liljegren, do, 37.09, 12) Greger Westerlund, Svaide Roma, 38.23, 13) Kjell Nilsson, Bro, 38.50, 14) Olof Persson, Svaide Roma, 39.30, 15) John Funkquist, Hansa-Hoburg, 40.25, 16) Fredrik Levin, Svaide Roma, 40.34, 17) Stefan Wahlgren, VOK, 41.45, 18) Stefan Persson, do, 46.05, 19) Anders Eklund, Svaide Roma, 47.25, 20) Frej Hegg, do, 50.25, 21) Jerker Drottenmyr, VOK, 56.48, 22) Axel Lindberg, Svaide Roma, 1.00.42.

D16, 3 340 m: 1) Tove Rönnbäck, VOK, 26.18, 2) Elin Johnsson, Svaide Roma, 1.08.26.

H16, 3 340 m: 1) Vidar Funkquist, Hansa-Hoburg, 27.30, 2) David Dahl, VOK, 29.31, 3) David Levin, Svaide Roma, 35.06.

H16 Kort, 2 660 m: 1) Anton Nilsson, Bro, 46.59.

D14, 2 660 m: 1) Tilda Nikolausson, Svaide Roma, 27.33, 2) Tuva Nikolausson, do, 29.00, 3) Gilda Bjersander, do, 36.39.

H14, 2 660 m: 1) Rasmus Virgin, Bro, 26.20, 2) Olle Svangren, do, 27.43, 3) Ludvig Waktel, Svaide Roma, 28.45, 4) Joakim Björkegren, Bro, 30.06, 5) Edvin Johnsson, Svaide Roma, 31.20.

D12, 2 490 m: 1) Matilda Drottenmyr, VOK, 26.30, 2) Beata Pettersson, Bro, 27.49, 3) Elin Dahl, VOK, 30.25, 4) Jenny Berg, Garda, 35.15.

H12, 2 490 m: 1) Albin Rieem Lindgren, VOK, 17.41, 2) Edvin Nilsson, Bro, 22.20, 3) Ian Bjersander, Svaide Roma , 24.10, 4) Fabian Mellberg, do, 27.10, 5) Mattias Levin, do, 28.11, 6) Robert Al-Hassanawy, Garda, 28.47, 7) Mattias Österdahl, VOK, 29.30, 8) Andreas Cederblad, Garda, 43.48.

H12 Kort, 2 050 m: 1) Erik Nilsson, Bro, 15.53.

H10, 2 050 m: 1) Folke Svangren, Bro, 16.12, 2) Simon Cederblad, Garda, 21.41, 3) Filip Lauström, do, 26.12.

D45, 3 180 m: 1) Sussie Björkman, Dalaporten, 36.31, 2) Monika Jonsson, Svaide Roma, 39.57, 3) Katarina Jakobsson, Garda, 42.25, 4) Christina Mellberg, Svaide Roma, 52.45.

H45, 3 610 m: 1) Ulf Nilsson, Bro, 24.50, 2) Mats Sigalit, do, 26.13, 3) Magnus Ihreskog, do, 28.36, 4) Niklas Gustafsson, Garda, 30.48, 5) Anders Levin, Svaide Roma, 33.51, 6) Jörgen Batz, Skarpnäck, 35.04, 7) Stefan Molin, Svaide Roma, 37.01, 8) Leif Jakobsson, Garda, 37.14, 9) Stig Dahl, VOK, 38.26, 10) Mattias Vejlens, do, 39.21, 11) Johnny Bjersander, Svaide Roma, 44.18, 12) Mats Englund, do, 48.58.

D55, 2 510 m: 1) Anne-Marie Karlsson, Svaide Roma, 23.50, 2) Ing-Marie Back, Hedemora, 30.02, 3) Lena Nyström, VOK, 34.10, 4) Gurli Hörnell Rondahl, do, 43.33, 5) Brita Augustsson, do, 44.59, 6) Monika Larsson, Skarpnäck, 50.15, 7) Annelie Andersson, VOK, 57.37.

H55, 3 180 m: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 22.45, 2) Kjell Skalberg, Bro, 22.57, 3) Gert Lundquist, do, 23.31, 4) Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden, 24.58, 5) Kurt Löfgren, Bro, 25.45, 6) Leif Svangren, do, 29.32, 7) Bo Magnusson, VOK, 31.40, 8) Robert Gustafsson, do, 32.38, 9) Per Lindskog, Bro, 34.25, 10) Lennart Gardelius, Hansa-Hoburg, 38.51, 11) Johan Karlsten, Solna, 40.31, 12) Örjan Högberg, Bro, 1.03.21.

D65, 2 510 m: 1) Ing-Marie Bergman, VOK, 41.13, 2) Ingrid Enekvist, do, 43.20, 3) Siv Johansson, do, 55.28.

H65, 3 180 m: 1) Stefan Erlandsson, Garda, 36.25, 2) Gunnar Eriksson, Bro, 45.38, 3) Leif Andersson, VOK, 51.40, 4) Anders Persson, Svaide Roma , 1.25.02.

D70, 2 150 m: 1) Elisabeth Kimell, Bro, 24.22, 2) Anne-Marie Lundquist, do, 36.55, 3) Lena Jacobsson, VOK, 43.55.

H70, 2 510 m: 1) Allan Olofsson, Svaide Roma, 30.53, 2) Björn Fransson, VOK, 31.41, 3) Svenerik Johansson, VIF Gute, 32.47, 4) Conny Bjälming, Jönköping, 42.02.

H80, 2 510 m: 1) Berndt Berg, Garda, 41.37, 2) Sauli Jacobsson, Bro, 43.19.

U1, 2 040 m : 1) Herman Funkquist, Hansa-Hoburg, 22.54, 2) Kasper Ullberg, Svaide Roma, 23.18, 3) Nancy Bjersander, do, 24.47, 4) Axel Törnfelt, Garda, 26.16, 5) David Westfält, Bro, 33.12, 6) Linda Berg, Garda, 41.44.

U2, 2 050 m: 1) Peder Persson, Bro, 18.33, 2) Jonathan Virgin, do, 19.32, 3) Alice Persson Bergius, VOK, 20.08, 4) Oliver Söderström, Bro, 22.24, 5) Viktor Söderström, do, 22.32, 6) Johan Persson Bergius, VOK, 23.11, 7) Olof Levin, Svaide Roma, 28.33, 8) Alma Pettersson, Bro, 31.20, 9) Edvard Pettersson, do, 31.42.

ÖM 1, 2 140 m: 1) Ann Karlsten, Solna, 34.19.

ÖM 3, 3 180 m: 1) Marie-Louise Karlqvist, Svaide Roma, 47.17, 2) Arvid Törnfelt, Garda, 47.37, 3) Annika Österdahl, VOK, 53.21.

ÖM 5, 4 090 m: 1) Kjell-Åke Eneqvist, Svaide Roma, 37.52, 2) Olle Gardell, Bro, 43.24, 3) Jonas Pettersson, do, 46.54.

ÖM 7, 3 480 m: 1) Tommy Ullberg, Svaide Roma, 36.49, 2) Eric Johansson, Hansa-Hoburg, 38.55, 3) Sven Uddin, VOK, 39.38.

ÖM 8, 4 590 m: 1) Oskar Lundberg, Dalaporten, 40.02, 2) Ann-Britt Levin, Garda, 1.01.04, 3) Anki Hallström, Svaide Roma , 1.07.50.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".