Ungdomsgård i Roma kan inte flytta till skolan

En flytt av verksamheten vid ungdomsgården i Roma till Romaskolan, föreslogs tidigare för att lösa lokalbristen i Roma. Men kultur- och fritidsnämnden anser att det inte finns lämpliga utrymmen i skolan.
På senare år har många småbarnsfamiljer flyttat till Romas upptagningsområde, och det är trångt i förskolan, så tanken var att förskolebarnen skulle kunna använda sig av ungdomsgården Amors lokaler, och ungdomsgården skulle kunna flytta till Romaskolan.
Men kultur- och fritidsnämnden gör tummen ner, eftersom det inte finns bra utryummen i skolan som skulle passa.
Ungdomsgården Amor vänder sig främst till unga mellan 13 och 20 år, men även äldre ungdomar från hela Östergarnslandet kommer dit, bland andra motorintresserade killar.
Kultur- och fritidsförvaltningen har spanat på andra lokaler, bland annat före detta Sockerbruket, men där pågår andra aktiviteter som gör att man inte kan ha någon ungdomsgård där.