Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Skinkspelen 2014 avgjorda på Gotland

Bortennisturneringen skinspelen vanns i år av Björn Axelsson i A-klassen efter en final mot Nisse Lundberg. Och i B-klassen vann Erik Östberg mot Johan Eriksson i finalen.

Resultat från Skinkspelen 2014, 13 december 2014

 

Skinkspelens hcp-klass, A-slutspel

1: Björn Axelsson (-7), IFK Visby

2: Nisse Lundberg (-7), IFK Visby

3: Måns Söderqvist (+15), Visby IF Gute BTK

3: Felix Molin (+11), Visby IF Gute BTK

5: Max Hedbom (+8), Visby IF Gute BTK

5: Niklas Ahlgren (-2), IFK Visby

5: Stefan Johansson (+4), IFK Visby

5: Hugo Ihse (+9), IFK Visby

Final: Björn Axelsson - Nisse Lundberg: 22-20, 21-9

Semi: Björn Axelsson - Måns Söderqvist: 12-21, 21-19, 21-19

Semi: Nisse Lundberg - Felix Molin: 21-16, 15-21, 21-15

 

Skinkspelens hcp-klass, B-slutspel

1: Erik Östberg (+15), IFK Visby

2: Johan Eriksson (-4), IFK Visby

3: Rasmus Persson (+15), IFK Visby

3: Leonard Hökby (+12), Visby IF Gute BTK

Final: Erik Östberg - Johan Eriksson: 21-17, 21-12

Semi: Erik Östberg - Rasmus Persson: 21-19, 21-17

Semi: Johan Eriksson - Leonard Hökby: 21-19, 20-22, 21-18

 

Rankingstegen Div 1

1: Karl Östberg, IFK Visby

2: Hugo Ihse, IFK Visby

3: Leonard Hökby, Visby IF Gute BTK

4: Alice Nilsson, Levide IF

5: Petra Österberg, Levide IF

 

Rankingstegen Div 2

1: Erik Östberg, IFK Visby

2: Rasmus Persson, IFK Visby

3: Elsa Nilsson, Levide IF

3: Måns Söderqvist, Visby IF Gute BTK

Final: Erik Östberg - Rasmus Persson 11-3, 11-4, 8-11, 15-13

Semi: Erik Östberg - Elsa Nilsson 11-5, 11-8, 11-5

Semi: Rasmus Persson - Måns Söderqvist 11-9, 11-9, 11-2

 

Rankingstegen Div 3

1: Dennis Jakobsson, IFK Visby

2: Ossian Ogestadh, IFK Visby

3: Arvid Amér, Levide IF

3: Sofie Hedbom, Visby IF Gute BTK

5: Emma Edlund, Levide IF

5: Oscar Enderberg, IFK Visby

Final: Dennis Jakobsson - Ossian Ogestadh 10-12, 11-7, 11-6, 11-4

Semi: Dennis Jakobsson - Arvid Amér 11-1, 11-8, 11-8

Semi: Ossian Ogestadh - Sofie Hedbom 11-9, 11-5, 11-9

1/4: Arvid Amér - Emma Edlund 11-7, 11-8, 11-6

1/4: Sofie Hedbom - Oscar Enderberg 7-11, 11-6, 8-11, 11-5, 11-8

 

Rankingstegen Div 4

1: Maximiliam Osterman, IFK Visby

2: Vilgot Axelsson, IFK Visby

3: Filip Olofsson, IFK Visby

3: Oskar Björk, IFK Visby

5: Albin Werkander, IFK Visby

5: Theo Marquart, IFK Visby

Final: Maximiliam Osterman - Vilgot Axelsson 11-6, 8-11, 11-6, 11-7

Semi: Maximiliam Osterman - Filip Olofsson 11-5, 10-12, 11-7, 11-13, 11-6

Semi: Vilgot Axelsson - Oskar Björk 11-4, 11-3, 11-9

1/4: Maximiliam Osterman - Albin Werkander 11-0, 11-1, 11-5

1/4: Vilgot Axelsson - Theo Marquart 4-11, 11-7, 11-3, 11-6

 

Herrsingel Öppen

1: Nisse Lundberg, IFK Visby

2: Björn Axelsson, IFK Visby

3: Johan Eriksson, IFK Visby

3: Jonas Berglund, Heby AIF

5: Gabriel Bergstedt, IFK Visby

5: Johan Mattsson, Visby IF Gute BTK

5: Elias Khalil, IFK Visby

5: Lars Oxenwaldt, IFK Visby

Final: Nisse Lundberg - Björn Axelsson: 11-5, 11-4, 11-5

Semi: Nisse Lundberg - Johan Eriksson: 11-6, 9-11, 11-5, 10-12, 11-8

Semi: Björn Axelsson - Jonas Berglund: 11-6, 17-15, 13-11

1/4: Nisse Lundberg - Gabriel Bergstedt: 11-7, 11-5, 11-4

1/4: Björn Axelsson - Johan Mattsson: 11-4, 11-9, 11-6

1/4: Johan Eriksson - Elias Khalil: 11-2, 11-6, 11-8

1/4: Jonas Berglund - Lars Oxenwaldt: 11-8, 11-7, 11-9

 

Herrsingel 5-6

1: Örjan Nilsson, Levide IF

2: Hugo Ihse, IFK Visby

3: Stefan Paulsson, Visby IF Gute BTK

3: Karl Östberg, IFK Visby

5: Leonard Hökby, Visby IF Gute BTK

5: Alice Nilsson, Levide IF

Final: Örjan Nilsson - Hugo Ihse: 8-11, 11-8, 7-11, 11-8, 11-8

Semi: Örjan Nilsson - Stefan Paulsson: 11-6, 2-11, 8-11, 11-9, 11-4

Semi: Hugo Ihse - Karl Östberg: 6-11, 11-9, 11-9, 3-11, 13-11

1/4: Örjan Nilsson - Leonard Hökby: 11-5, 3-11, 11-4, 11-4

1/4: Hugo Ihse - Alice Nilsson: 11-7, 11-6, 11-8

 

Herrsingel 7

1: Erik Östberg, IFK Visby

2: Måns Söderqvist, Visby IF Gute BTK

3: Max Davidsson, Visby IF Gute BTK

3: Rasmus Persson, IFK Visby

Final: Erik Östberg - Måns Söderqvist: 2-11, 4-11, 11-6, 11-9, 11-7

Semi: Erik Östberg - Max Davidsson: 7-11, 11-8, 11-8, 12-10

Semi: Måns Söderqvist - Rasmus Persson: 8-11, 11-8, 4-11, 11-8, 11-9

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".