Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Hugo Ihse vann Gutepoolen

Publicerat söndag 14 februari 2016 kl 07.20
bordtennis Gutepoolen
Hugo Ihse möter Marcus i Gutepoolen. Foto: Stefan Molin

I bordtennisturneringen Gutepoolen i Södervärnshallen i lördags vann Hugo Ihse, IFG Visby, över Alice Nilsson, Levide, i finalen.

1 Hugo Ihse, IFK Visby

2 Alice Nilsson, Levide IF

3 Måns Söderqvist, Visby IF Gute BTK

3 Rasmus Persson, IFK Visby

Final Hugo Ihse - Alice Nilsson 11-8, 13-11, 11-9

Semi Hugo Ihse - Måns Söderqvist 11-6, 11-8, 15-17, 11-7

Semi Alice Nilsson - Rasmus Persson 11-6, 11-6, 11-9

Rankingstegen division 2

1 Jonathan Söderström, IFK Visby

2 Theo Marquart, IFK Visby

3 Oskar Björk, IFK Visby

4 Filip Olofsson, IFK Visby

5 Leo Kurelid, Visby IF Gute BTK

6 Maximilian Osterman, IFK Visby

Rankingstegen division 3

1 Arvid Amér, Levide IF

2 Emma Edlund, Levide IF

3 Lara Svedberg, Visby IF Gute BTK

3 Anton Nilsson, Levide IF

Final Arvid Amér - Emma Edlund 11-5, 11-2, 11-9

Semi Arvid Amér - Lara Svedberg 8-11, 13-11, 11-4, 4-11, 11-4

Semi Emma Edlund - Anton Nilsson 11-9, 9-11, 11-6, 4-11, 11-9

Rankingstegen division 3, B-slutspel

1 Zabine Dunstrand, Levide IF

2 Oliver Blomér, Fole IF

3 Emmi Edman, Visby IF Gute BTK

3 Colin Olsson, Fole IF

Final Zabine Dunstrand - Oliver Blomér 11-2, 12-10, 11-3

Semi Zabine Dunstrand - Emmi Edman 12-10, 6-11, 12-14, 11-9, 13-11

Semi Oliver Blomér - Colin Olsson 13-11, 7-11, 11-7, 11-13, 14-12

Rankingstegen division 4

1 Lina Svedberg, Visby IF Gute BTK

2 Betty Engström, Levide IF

3 Adam Edlund, Levide IF

3 Agnes Melander, Levide IF

Final Lina Svedberg - Betty Engström 11-7, 11-2, 15-17, 11-4

Semi Lina Svedberg - Adam Edlund 11-3, 11-6, 11-4

Semi Betty Engström - Agnes Melander 12-10, 13-11, 7-11, 17-15

Rankingstegen division 4, B-slutspel

1 Alvina Holst, Levide IF

2 Eskil Amér, Levide IF

3 Jacob Mannby, Fole IF

3 Wilma Engström, Levide IF

Final Alvina Holst - Eskil Amér 11-9, 11-7, 11-8

Semi Alvina Holst - Jacob Mannby 11-2, 11-9, 9-11, 11-9

Semi Eskil Amér - Wilma Engström 9-11, 11-8, 11-9, 11-7

Herrsingel Öppen

1 Marcus Jarfjord, IFK Visby

2 Hugo Ihse, IFK Visby

3 Niklas Ahlgren, IFK Visby

3 Stefan Johansson, IFK Visby

Final Marcus Jarfjord - Hugo Ihse 11-9, 5-11, 11-9, 7-11, 11-7

Semi Marcus Jarfjord - Niklas Ahlgren 8-11, 11-7, 11-6, 14-12

Semi Hugo Ihse - Stefan Johansson 11-4, 11-5, 4-11, 11-4

Herrrsingel 5-6

1 Måns Söderqvist, Visby IF Gute BTK

2 Jonathan Wessman, Visby IF Gute BTK

3 Malte Nilsson, IF Hansa-Hoburg

4 Erik Östberg, IFK Visby

5 Rasmus Persson, IFK Visby

6 Elsa Nilsson, Levide IF

Herrsingel 7

1 Jonathan Söderström, IFK Visby

2 Filip Olofsson, IFK Visby

3 Theo Marquart, IFK Visby

3 Oskar Björk, IFK Visby

Final Jonathan Söderström - Filip Olofsson 11-7, 11-6, 7-11, 11-6

Semi Jonathan Söderström - Theo Marquart 7-11, 11-4, 11-7, 11-6

Semi Filip Olofsson - Oskar Björk 11-7, 11-6, 11-6

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".