Deltagarna i Melodifestivalen 2018
1 av 3
Deltagarna i Melodifestivalen 2018. Foto: Henrik Montgomery/TT
Linnea Deb. Foto: Janerik Henriksson/TT
2 av 3
Foto: Janerik Henriksson/TT
Dan Attlerud. Arkivfoto: Henrik Wallenius/SR Gotland
3 av 3
Foto: Henrik Wallenius/Sveriges Radio

Tre låtar av gotlänningar i melodifestivalen

2:06 min

Låtskrivarna Linnea Deb och Danne Attlerud har med två respektive ett bidrag i melodifestivalen 2018.

I första deltävlingen har Danne Attlerud varit låtskrivare på Solen lever kvar hos dig med Kamferdrops. Linnea Deb har varit med och skrivit In My Cabana med  Margaret i deltävling två, och Cry med Dotter i deltävling tre.

Deltävling 1 i Karlstad 3 februari

  1. All The Feels - Renaida (Laurell Barker, Jon Hällgren, Peter Barringer, Lukas Hällgren)
  2. Dance You Off - Benjamin Ingrosso (Benjamin Ingrosso, MAG, Louis Schoorl, K Nita)
  3. Livet på en pinne - Edward Blom (Edward Blom, Thomas G:son, Stefan Brunzell, Kent Olsson)
  4. My Turn - John Lundvik (Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander)
  5. Osby Tennessee - Kikki Danielsson (Sulo Karlsson, Kikki Danielsson
  6. Patrick Swayze -Sigrid Bernson (Andrej Kamnik, Josefin Glenmark, Peg Parnevik, Sigrid Bernson)
  7. Solen lever kvar hos dig - Kamferdrops (Herbert Trus, Danne Attlerud, Martin Klaman, Kristoffer Tømmerbakke, Erik Smaaland, Kamferdrops)

Deltävling 2 i Göteborg 10 februari

  1. Allting som vi sa - Ida Redig (Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Ida Redig)
  2. Det finns en väg - Jonas Gardell (Calle Kindbom, Jonas Gardell, Mats Tärnfors)
  3. In My Cabana - Margaret (Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlman)
  4. Last Breath - Liamoo (Liam Cacatian Thomassen, Morten Thorhauge, Peter Bjørnskov, Lene Dissing)
  5. Shuffla - Samir & Viktor (Andreas ”Stone” Johansson, Denniz Jamm, Costa Leon, Samir Badran, Viktor Frisk)
  6. Songburning - Mimi Werner (Göran Werner, Mimi Werner, Niki Niki, Carl Varga, Johan Åsgärde, Oliver Lundström)
  7. Titta vi flyger - Stiko Per Larsson (Stiko Per Larsson, Emil Rotsjö)

Deltävling 3 i Malmö 17 februari

  1. A Bitter Lullaby - Martin Almgren (Josefin Glenmark, Märta Grauers)
  2. Cry - Dotter (Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna ”Dotter” Jansson)
  3. Cuba Libre - Moncho (Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho)
  4. Everyday - Mendez (Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund)
  5. Min dröm - Kalle Moraeus & Orsa Spelmän (Thomas G:son, Alexzandra Wickman)
  6. Party Voice - Jessica Andersson (Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson)
  7. Stark - Barbi Escobar (Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson)

Deltävling 4 i Örnsköldsvik 24 februari

  1. Break That Chain - Felicia Olsson (Bobby Ljunggren, Kristian Lagerström, Henrik Wikström, Joy Deb)
  2. Every Single Day - Felix Sandman (Noah Conrad, Tony Ferrari, Parker James, Jake Torry, Felix Sandman)
  3. For You - Mariette (Jörgen Elofsson)
  4. Fuldans - Rolandz (Fredrik Kempe, David Kreuger, Robert Gustafsson, Regina Hedman)
  5. Icarus - Emmi Christensson (Thomas G:son, Christian Schneider, Andreas Hedlund, Sara Biglert)
  6. Mitt paradis - Elias Abbas (Anderz Wrethov, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Sami Rekik)
  7. Never Learn - Olivia (Anton Ewald, Jonas Wallin, Trond Smeplass)

Andra chansen i Kristianstad 3 mars

Final i Stockholm 10 mars

Programledare är artisten David Lindgren.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".