Resultatbörsen

Helgens sport i siffror.

BADMINTON
Visbyspelen
Herr Singel Senior
1. Marcus Carlsson Visby BMK
2. Stefan Andersson Visby BMK
Finalresultat; 15-12,15-4

3. Johan Gate Visby BMK
3. August Söderlund Visby BMK

Herr Dubbel Senior
1. Björn Eriksson/Johan Gate Visby BMK
2. Niklas Dufour/Tim Hall Visby BMK
Finalresultat; 15-4,15-2

3. Ove Hansson/Erik Olsson Visby BMK
3. Marcus Carlsson/Stefan Andersson Visby BMK

Dam Singel Senior
1. Viktoria Olsson-Meimermondt Visby BMK
2. Katarina Jakobsson Garda IK
Finalresultat; 11-5,11-0

Dam Dubbel Senior
1. Miranda Hall/Viktoria Olsson-MeimermondtVisby BMK
2. Eva Hererro/Ina Porselius Visby BMK
3. Katarina Jakobsson/Elin Jakobsson Garda IK
Finalresultat; 15-12,15-4

Mixed Senior
1. Mattias Englund/Viktoria Olsson-MeimermoVnisdbty BMK
2. Björn Eriksson/Anneli Gate Visby BMK
Finalresultat; 15-13,1-15, 15-12
3. Tim Hall/Miranda Hall Visby BMK
3. Filip Dunkels/Ina Porselius Visby BMK

Herr Singel Motion
1. Torsten Wiberg IK Tjelvar
2. Stig Hofvander IK Tjelvar

Herr Dubbel Motion
1. Stig Hofvander/Torsten Wiberg IK Tjelvar
2. Aron Larsson/Leif Jakobbson Garda IK
Finalresultat; 15-6,15-4

Herr Singel Veteran
1. Erik Olsson Visby BMK
2. Stefan Andersson Visby BMK
Finalresultat; 15-1,15-2
3. Thomas Larsson IK Graip
3. Torsten Wiberg IK Tjelvar

Herr Dubbel Veteran
1. Ove Hansson/Erik Olsson Visby BMK
2. Gert Andergren/Mats Engdahl Visby BMK
Finalresultat; 15-4,15-10
3. Olof Bäckström/Lars Thomsson P 18 IK
3. Stig Hofvander/Torsten Wiberg IK Tjelvar

Dubbel U9 Poolspel
1. Annie Hjerten/Ellen Sandström Visby BMK
2. Oscar Olsson/Artur Söderlund Visby BMK
3. Anna Oscarsson/ Ellinor Pettersson, Visby BMK

Herr Singel U11-13
1. Dennis Dahlbom Garda IK
2. Jonathan Lawergren Visby BMK
Finalresultat; 15-3,15-1

Dam Singel U11-13
1. Carolina Gate Visby BMK
2. Cornelia Dunkels Visby BMK

Finalresultat; 11-3,11-4
3. Hanna Werkelin Visby BMK
3. Gabriella Blomberg P 18 IK

Mixed U11-13
1. Dennis Dahlbom/Cecilia Thomsson Garda IK/P 18 IK
2. Max Smitterberg/Cornelia Dunkels Visby BMK
Finalresultat; 15-10, 1-2

Dam Dubbel U13
1. Carolina Gate/Sofia Oscarsson Visby BMK
2. Hanna Werkelin/Cornelia Dunkels Visby BMK
Finalresultat; 15-12,15-8
3. Cecilia Thomsson/Fanny Andergren P 18 IK/Visby BMK
3. Gabriella Blomberg/Cassandra Ljungberg P 18 IK

Dam Dubbel U15
1. Petra Brozin/Jessica Jakobsson Garda IK
2. Emma Gate/Karolina Engdhal Visby BMK
Finalresultat; 15-7,15-1
3. Julia Hellström/Sara Engström Visby BMK

Mixed U15
1. Christian Pettersson/Emma Gate Visby BMK
2. Ivo Stoklas/Sara Engström Täby BMF/Visby BMK
Finalresultat; 11-15, 15-6,15-12
3. Oliver Tell/Julia Hellström Visby BMK
3. Gabriel Rohnström/Karolina Engdhal Visby BMK

Herr Singel U15-17
1. Jens Wirén Visby BMK
2. Alexander Forsman Visby BMK
Finalresultat; 15-12,15-3
3. Gabriel Rohnström Visby BMK
3. Oliver Tell Visby BMK

Herr Dubbel U15-17
1. Alexander Forsman/Jens Wirén Visby BMK
2. Vilhelm Söderlund/Gabriel Rohnström Visby BMK
Finalresultat; 15-1,15-1
3. Max Jungnelius/Johan Cederlund Visby BMK

Dam Singel U15-17
1. Jessica Jakobsson Garda IK
2. Karolina Engdhal Visby BMK
Finalresultat; 11-3,4-11,11-6

BORDTENNIS
Lag DM
Damseniorer
VIF Gute-Stenkyrka 5-2
Annika Ahlgren, Kristina Grönström, Elin Schwarz.
Noterbart är att Kristina Grönström gör comeback efter 20 år, slutade spela 1985.

Övriga klassegrare:
F15 Stenkumla-Klintehamn 5-2
F13 Fole-Stenkyrka 5-4
F11 Fole-Stenkumla 5-0
HJ17 Stenkumla-VIF Gute 5-0
P15 Stenkumla-Fole 5-2
P13 Stenkumla-Stenkyrka 5-0
P11 VIF Gute-Stenkumla 5-1
Lilla DM Hansa/Hoburg-Stenkumla 5-3

INNEBANDY
Div.2 damer
Hansa/Hoburg-Råsunda 4-5 (1-0, 1-4, 2-1)
Mål: Emelie Wiberg, Jenny Andersson, Jeli Båtelsson, Linda Hallgren.
I Råsunda finns två spelare och en ledare med gotlands anknytning . Annika Rogell o mv Petra Öberg bägge spelade förra säsongen med Endre och ledaren Lena Sandelin (Jennys syster)

ISHOCKEY
Alltvåan
Visby Roma-Hanviken/Tyresö 8-2 (3-0,4-2,1-0)
Målskyttar: Olle Söderström 2, Stefan”Dogge”Nilsson, David Södergren, Patrik Vedin, Peter Jakobsson, Stefan”Skuggan”Nilsson, Magnus Johansson
Publik: 613 st

Hanviken-Visby Roma 3-8
Stefan”Skuggan”Nilsson avstängd p.g.a. matchstraff senast mot Hanviken/Tyresö

Fortsättningsserien
Sudret-Östervåla 6-4 (3-0,1-2 2-2)
Josef Båtelsson 2, Conny Liljegren 2, Henrik Johansson, Patrik Westlin.

Rimbo-Sudret 2-3
Josef Drab skadad i knäet spelar ej

GEAB cup
Damturnering
Sudret damer vann

SKYTTE
Skyttiaden 2006
Klass L 11:
1) Frej Skifs, Visby, 400 2) Sofia Gullin, Visby, 399 3) Maja Tomtlund, KA3, 398 4) Jonathan Höglund, Fårö, 393 5) Jacob Shatohin, Ala-Gammelgarn, 385 6) Leo Norman, Väte, 381 7) Leonard Kristiansson, Garda-Lau, 366

Klass L 13:
1) Josefin Tomtlund, KA3, 400 2)Donnie Mutas-Mårtensson , KA3, 400 3) Jonna Gotvik, Visby, 399 4) Sandra Pettersson, Visby, 398 5) Josephin Ahlby, Väte, 397 6) Fredrik Johansson, KA3, 397 7) Patrik Höglund, Fårö, 396 8) Madeleine Ahlberg, Fårö, 396 9) Emma Ekblad, Visby, 394 10) Eric Söderlund, Fårö, 392 11) Tim Ahlström, Klinte, 386 12) Sofie Holm, Ala-Gammelgarn, 383 13) Mikael Eriksson, Garda-Lau, 381

Klass L 15R:
1) Felicia Skifs, Visby, 399 2)Maja Sahlsten, Väte, 398 3)Patricia Muthas Mårtensson, KA3, 398 4) Mikaela Holm, Ala-Gammelgarn, 390 5) Anton Yxfeldt, Visby, 384 6) Roy Jacobsson, Etelhem-Stånga, 383

Klass L 15S:
1) Emil Jakobsson, Endre, 346

Klass L 17:
1) Robin Leksäther, Visby, 375 2) Jannica Lerberg, Väte, 368 3) Sofie Berg, Väte, 360 4) Jenny Engström, Visby, 327 5) Mathias Pettersson, Visby, 327 6) Jeanette Löfgren, Garda-Lau, 322

Klass L 20:
1) Mia Aronsson, Visby, 390 2) Jesper Sahlsten, Väte, 370 3) Erik Nilsson, Visby, 362

Klass L 25:
1) Carola Berglind, Väte, 372

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".