Svenska mästare i Borås 2006

Hela listan över svenska mästare i Borås 2006:

Carola Lindström - Borås Atletklubb SM, NM styrkelyft; SM bänkpress
Amit Selberg - Borås Atletklubb SM, NM styrkelyft; SM, EM bänkpress
Patrik Thuresson - Borås Atletklubb SM, NM, VM styrkelyft

Niklas Nyberg - Borås Dansförening SM dubbelbugg
Vanessa Campbell - Borås Dansförening SM dubbelbugg Sandra Claesson - Borås Dansförening SM dubbelbugg
Pontus Persson - Borås Dansförening JSM boogie woogie
Lizette Rönnqvist - Borås Dansförening JSM boogie woogie
Sebastian Ekberg - Borås Dansförening JSM rock
Martina Claesson - Borås Dansförening JSM rock
Pontus Persson - Borås Dansförening JVM boogie woogie
Lizette Rönnqvist - Borås Dansförening JVM boogie woogie 

Nicklas Glans - Borås Golfklubb JSM 

Maria Lindberg - Borås Judoklubb SM och NM
Jonas Sandström - Borås Judoklubb SM och NM
My Allgurén - Borås Judoklubb JSM 

David Annertorn - Borås Pistolskyttar SM Lag 357 Magnum
Krister Persson - Borås Pistolskyttar SM Lag 357 Magnum
Roger Svensson - Borås Pistolskyttar SM Lag 357 Magnum 

Börje Gustavsson - Borås Segelflygklubb SM segelflyg 

Tim Stewart - Bredareds Sportskyttekl. JSM, Skytte jaktkombination
Ulla Samuelsson - Bredareds Sportskyttekl. SM, Skeet 

Daniel Samuelsson - FUB  SM Fotboll, inomhus
Marcus Larsson - FUB  SM Fotboll, inomhus
Ronell Estoque - FUB  SM Fotboll, inomhus
Jezar Fulgencio - FUB  SM Fotboll, inomhus
Patrik Hedlund - FUB  SM Fotboll, inomhus
Fabio Johansson - FUB  SM Fotboll, inomhus
Henrik Wiktorsson - FUB  SM Fotboll, inomhus
Kjell-Åke Carlsson - FUB  SM Fotboll, ledare
Bo-Lennart Andersson - FUB  SM Fotboll, ledare 

Martin Bengtsson - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Pontus Bertilsson - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Philip Haag - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Kenan Markgård - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Hekuran Sahara - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Carl-Johan Skoglöf - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Viktor Sköld - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Marcus Översjö - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Fidan Kelmendi - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Viktor Adebahr - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Tobias Uller - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Johan Larsson - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Nino Osmanagovic - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Stefan Zarkovic - IF Elfsborg  JSM Fotboll, inomhus
Börje Markgård - IF Elfsborg  JSM Fotboll, ledare
Joakim Carlsson - IF Elfsborg  JSM Fotboll, tränare
Reima Haukka - IF Elfsborg  JSM Fotboll, tränare 

Johan Karlsson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Martin Andersson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Daniel Alexandersson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Jari Ilola - IF Elfsborg  SM Fotboll
Anders Svensson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Mathias Svensson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Samuel Holmén - IF Elfsborg  SM Fotboll
Daniel Mobaeck - IF Elfsborg  SM Fotboll
Joakim Sjöhage - IF Elfsborg  SM Fotboll
Jon Jönsson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Leandre Griffit - IF Elfsborg  SM Fotboll
Andreas Augustsson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Stefan Ishizaki - IF Elfsborg  SM Fotboll
Johan Wiland - IF Elfsborg  SM Fotboll
Magnus Samuelsson - IF Elfsborg  SM Fotboll
Martin Strömberg - IF Elfsborg  SM Fotboll
Magnus Haglund - IF Elfsborg  SM Fotboll, tränare
Peter Wettergren - IF Elfsborg  SM Fotboll, ass. tränare

Nasri Poteh - Idrottsklubben Ymer JSM och JNM Boxning 

Niclas Åkerström - Idrottsklubben Ymer JSM Friidrott 

Gabriella Busetincan - Knallegymnasterna SM Chearleading, lag
Amanda Diserholt - Knallegymnasterna SM Chearleading, lag
Maria Ekner - Knallegymnasterna SM Chearleading, lag
Rebecca Pettersson - Knallegymnasterna SM Chearleading, lag
Angelica Weijmer - Knallegymnasterna SM Chearleading, lag
Lina Svensdotter - Knallegymnasterna SM Chearleading, tränare
Nikki Elfstrand - Knallegymnasterna JSM Chearleading, 

Indivuellt 
Mikael Lehtomaa - MA Speedwear Borås/ JSM tempo 30 km
Edvin Wilson - Borås Cykelamatörer JSM linje 128 km
Mikael Lehtomaa - MA Speedwear Borås/ JSM tempo 30 km lagtävl
Edvin Wilson - Borås Cykelamatörer JSM tempo 30 km lagtävl
Sebastian Balck - Borås Cykelamatörer JSM tempo 30 km lagtävl 

Christer Wangfeldt - Viskafors AK SM fristilsbrottning (74-kg)
 

Malin Segergren - Öresjö Segelsällskap  JSM Rodd, dubbel
Matilda Segergren - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, dubbel
Maria Wilgotsson - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, singel
Jesper Johansson - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Emma Fredh - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Hanna Näsström - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Malin Segergren - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Karl Sjöberg - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Daniel Bendzovski - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Matilda Segergren - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Maria Wilgotsson - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Fanny Friden - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, 8 med styrman
Emma Fredh - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, sprinter, dubbel
Hanna Näsström - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, sprinter, dubbel
Matilda Segergren - Öresjö Segelsällskap JSM Rodd, sprinter, singel
Mattias Tichy - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter, dubbel
Jan Johansson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter, dubbel
Alexander Larsson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter
Marcus Segergren - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter
Krister Jonsson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter
Daniel Glanzén - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprinter
Mattias Tichy - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Jan Johansson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Krister Jonsson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Daniel Bendzovski - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Daniel Glanzén - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Albin Fredriksson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Marcus Segergren - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Alexander Larsson - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman
Cornelia Friden - Öresjö Segelsällskap SM Rodd, sprint, 8 med styrman

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista