C-politiker i Skövde anklagas för nazistsympatier
Publicerat torsdag 5 september 2002 kl 16.55
Centerpolitikern Patrik Ehn från Skövde anklagas för att ha haft samröre med nynazistiska organisationer.
Ehn har tidigare varit medlem i Föreningen Sveriges Framtid.
Han säger till SR Skaraborg, att medlemsskapet ligger så långt tillbaka i tiden, att han inte tycker det är relevant att skuldbelägga honom i dag.
Under eftermiddagen träffas centerledningen i Skövde för att ta ställning till om avslöjandet ska leda till några åtgärder.
Det är tidningen Arbetaren som berättar att Patrik Ehn tidigare varit medlem i Föreningen Sveriges Framtid.
Det är en organisation som betecknas som nazistisk av dem som bevakat högerextrema rörelser.
Hans medlemsskap sträcker sig ett tiotal år tillbaka i tiden.
Patrik Ehn säger att han inte betecknar Sveriges Framtid som vare sig nazistisk eller främlingsfientlig.
Enligt honom är det en organisation som kritiserar invandringspolitiken.
Ehn finns på Centerns listor till kommunalvalet i Skövde och även till regionvalet i Västra Götaland.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.