Djurskyddsmyndigheten kritisk till att djurplågeribrott prioriteras lågt
Djurskyddsmyndigheten i Skara är kritisk till att det tagit så lång tid innan fallet om djurplågeri på den tyske advokaten Jürgen Riegers gård Sveneby säteri kom till rättegång.
För fem år sedan, hösten 2000, uppdagades det att djuren på Sveneby säteri mellan Mariestad och Skövde misskötts. På torsdagen inleddes rättegången mot Rieger som misstänks för djurplågeri.
Djurskyddsmyndighetens chefsjurist Karl-Gunnar Fridolfsson anser att risken finns att utgången påverkas, eftersom vittnens minnesbilder bleknar under väntetiden.
- De uppgifter som vittnen lämnar under förhandlingen blir ju av ett mindre värde, säger han till Sveriges Radio Skaraborg.
Åklagaren i målet Mats-Olov Johansson medger att djurplågeri är ett lågt prioriterat brott och att andra utredningar går före.
Men på Djurskyddsmyndigheten tycker man att den prioriteringen motverkar grundsyftet, som ju handlar om att stävja den här typen av brott.
- Djur är kännande varelser. Och ett handhavande som åsamkar djuren ett otillåtet lidande borde prioriteras högt, säger Karl-Gunnar Fridolfsson.