Northlands andra malmbåt lastas
I dag påbörjas lastningen av Northland Resources andra malmbåt i hamnen i Narvik.
Tidigt i morse anlände fartyget Veronique D till Fagernes-kajen som nu ska lastas med drygt 55 000 ton järnmalmskoncentrat från Kaunisvaaragruvan.
Köpare till lasten är världens största stålproducent, Arcelor Mittal, som har ett stålverk utanför Gent i Belgien.
Och tack vare den nya lagerbyggnaden i Narviks hamn halveras nu tiden det tar att lasta fartyget. Så fartyget beräknas därför lätta ankar nu på måndag.
Men det har ju varit stormigt kring Northland den senaste tiden, och frågan om och i så fall hur mycket det här stärker företagets betalningsförmåga.
– Det är klart att det betyder en förstärkning av likviditeten. Vi får ju in en bra slant för den här lasten. Exakt hur stor den slanten är det tänker jag inte avslöja, men det är klart att det förstärker kassan rejält, säger Hans Nilsson.