Saori Yoshida kopplar grepp om Sofia Mattssons ben i VM-finalen i brottning (53 kg) 2014. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT.
Sofia Mattssons en av de nominerade i Norrbottens idrottsgala. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT.

Nomineringarna till Norrbottens idrottsgala

"Det är hårda förhandlingar"
6:28 min

Den 25 april är det dags för Norrbottens idrottsgala då elva priser ska delas ut. En jury med landshövdingen Sven-Erik Österberg i spetsen har tagit fram tre nominerade i varje priskategori. Här kan du se de nominerade.

Årets barn och ungdomsledare

Lena Revholm                                               Luleå Simsällskap

Lena Turesson                                              OK Renen

Magnus Johansson                                        Öjebyns Innebandyförening

Årets eldsjäl

Andreas Egerup                                            Luleå Ridklubb

Eva Lindmark                                               Luleå Kanotpoloförening Isbrytarna

Henry Granlund                                            Luleå Långdistansklubb

Årets tränare/ledare

Jens Tillman                                                Northland basket

Magnus Ingesson                                         Piteå Elit, längdskidor

Ulf Hallstensson                                           Innebandy

Årets förening

Kalix SK                                                      Längdskidor

Kiruna IF                                                     Ishockey

Öjebyns Innebandyförening                         Innebandy

Årets nykomling

Evelina Wickbom                                         Sävast Ski Team och Vittjärvs IK, skido och orientering

Sofia Henriksson                                          Piteå Elit, längdskidor

Lucas Wallmark                                           Luleå Hockey

 

Årets kvinnliga idrottare

Charlotte Kalla                                             Piteå Elit, längdskidor

Elina Öhman                                                Älvsby MS, skotercross

Sofia Mattsson                                             Gällivare SK, brottning

Årets manliga idrottare

Alexander Majorov                                       Luleå KK, konståkning

Marcus Hellner                                            Gellivare Skidallians, längdskidor

Rickard Johansson                                       JSSK Trofé, sportskytte

Årets lag

Joel Elenius och Henrik Strand                      Luleå Kajakklubb

Northland Basket                                         Basket

Piteå IF damer                                             Fotboll

Årets prestation

Alexander Majorov                                       Luleå KK, konståkning

Charlotte Kalla                                            Piteå Elit, längdskidor

Northland Basket                                         Basket

Årets Idrottskommun

Bodens Kommun

Kalix Kommun

Luleå Kommun

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".