Värnlösa barns dag och en hel del kör

Här finns inget ljud

med Lisa Tilling som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Wolfgang Amadeus Mozart - Serenad G-dur, "Eine kleine Nachtmusik" (III)
    Wolfgang Amadeus Mozart
    Serenad G-dur, "Eine kleine Nachtmusik" K 525
    Ensemble/Orkester: Moskvas solister
    Dirigent: Jurij Basjmet
    Etikett: Onyx Classics
  • 07.34
    Helen Buchholtz - Barkarol För Piano
    Marco Kraus
    Piano Works
    Solist: Marco Kraus
    Etikett: CPO
  • 07.43
    Michail Glinka - Minne Av En Sommarnatt I Madrid
    Vladimir Fedosejev, Moskva) Tjajkovskij Peter (Tjajkovskij-Symfoniorkestern
    Orchestral Works
    Ensemble/Orkester: Moskva-radions symfoniorkester
    Dirigent: Vladimir Fedosejev
    Etikett: RUSSIAN SEASON
  • 07.51
    Nikolaj Medtner - Kvintett För Piano & Stråkkvartett Op Posth C-Dur
    Konstantin Sjtjerbakov, Ewald Danel, Milan Tedla, Zuzana Bourová, Jozef Podhoransky
    Piano Concerto No.2
    Solist: Ewald Danel/Jozef Podhoransky/Konstantin Sjerbakov/Milan Tedla/Zuzana Bourová
    Etikett: NAXOS
  • 08.01
    Nike Nordlander, Karin Fagius, Nacka Musikklasser, Jan Switz - Vi Är Blommor
    Album: Lilla Ungen Min
    Kompositör: Georg Riedel
    Bolag: CAPRICE
  • 08.05
    Thomas Augustine Arne - Alfred: Rule Britannia!
    Thomas Augustine Arne
    Alfred
    Solist: Jamie MacDougall/Jennifer Smith
    Ensemble/Orkester: Philharmonia baroque orchestra, San Fransisco/Philharmonia Chorale, San Francisco
    Dirigent: Nicholas McGegan
    Etikett: Harmonia mundi
  • 08.09
    Claude Debussy - La Cathédrale Engloutie
    Philippe Bianconi
    Préludes
    Solist: Philippe Bianconi
    Etikett: LA DOLCE VOLTA
  • 08.15
    Giovanni Pierluigi Da Palestrina - Missa Brevis
    The Tallis Scholars, Peter Phillips
    Missa brevis
    Ensemble/Orkester: Tallis Scholars
    Dirigent: Peter Phillips
    Etikett: GIMELL
  • 08.18
    Sven-Erik Bäck - Som Hjorten Törstar
    Svenska Kammarkören, Simon Phipps
    New Favourites
    Ensemble/Orkester: Svenska kammarkören
    Dirigent: Simon Phipps
    Etikett: MUSICA REDIVIVA
  • 08.21
    Antonin Dvorak - Slavisk Dans Nr 1 C-Dur Op 46:1 (Version För Orkester)
    José Serebrier, Bournemouth Symphony Orchestra
    Symphony Nr 9
    Ensemble/Orkester: Bournemouths symfoniorkester
    Dirigent: José Serebrier
    Etikett: WARNER BROS
  • 08.26
    Antonio Vivaldi - Konsert För 2 Mandoliner & Orkester Med Bc Rv 532 G-Dur
    Rolf Lislevand, Riccardo Masahide Minasi, Valerio Losito, Enrico Parizzi, Ludovico Minasi, Thomas Boysen, Thor-Harald Johnsen
    Musica Per Mandolino E Liuto
    Solist: Rolf Lislevand
    Ensemble/Orkester: Riccardo Masahide Minasi m fl
    Etikett: NAIVE
  • 08.30
    Franz Schubert - Die Schöne Müllerin (D 795)
    James Gilchrist, Anna Tilbrook
    Die Schöne Müllerin (D 795)
    Solist: Anna Tillbrook/James Gilchrist
    Etikett: ORCHID CLASSICS
  • 08.32
    Gertrude Van Den Bergh - Lied E-Dur
    Frans Van Ruth
    Zes Vrouwelijke Componisten
    Solist: Frans van Ruth
    Etikett: BFO
  • 08.38
    Charles Gounod - Les Sept Paroles De Notre Seigneur Jésus-Christ Sur La Croix
    Flanderns Radiokör, Hervé Niquet
    Requiem
    Ensemble/Orkester: Flanderns radiokör
    Dirigent: Hervé Niquet
    Etikett: SABAM
  • 08.42
    Jenny Mcleod - Three Celebrations
    Uwe Grodd, Nya Zeelands Symfoniorkester (Wellington)
    The Emperor And The Nightingale
    Ensemble/Orkester: Nya Zeelands symfoniorkester
    Dirigent: Uwe Grodd
    Etikett: NAXOS
  • 08.49
    Mark Bebbington - The Ballade of London Nights
    Mark Bebbington
    Ireland: Piano Music, Vol. 3
    Etikett: SOMM Recordings