Genom sången lär man sig mer om jiddisch

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter lyssnar på Louisa Lyne och berättar om minoritetsspråket jiddisch. Men vad är det för låt Louisa sjunger? I låtlistan annars hittar vi Schumanns Kinderszenen och Borodins Furst Igor.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Robert Schumann - Kinderszenen (Op 15)
    Andras Schiff
    Geistervariationen (1:2)
    Solist: András Schiff
    Etikett: ECM
  • 07.34
    Joseph Martin Kraus - Symfoni Vb 142 C-Moll
    Petter Sundkvist, Svenska Kammarorkestern (Örebro)
    Tre Symfonier
    Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern, Örebro
    Dirigent: Petter Sundkvist
    Etikett: NAXOS
  • 07.41
    Dag Lundin - Kvintett För Klarinett, Piano, Violin, Viola & Kontrabas
    Camilla Arvidsson
    Vågspel Ett Kammarmusikaliskt Collage Med Kultur I Sörmlands Musiker
    Ensemble/Orkester: Camilla Arvidsson ensemble
    Etikett: KULTUR I SÖRMLAND
  • 07.46
    William Byrd - Quomodo Cantabimus
    Contrapunctus, Owen Rees
    Libera Nos
    Ensemble/Orkester: Contrapunctus
    Dirigent: Owen Rees
    Etikett: SIGNUM RECORDS
  • 07.55
    Louisa Lyne, Di Yiddishe Kapelye - Mir Lebn Eybik
    Album: A Farblondzhete Blondinke
    Kompositör: Judisk Trad
    Bolag: MAESTRO MUSIC
  • 08.01
    Louisa Lyne, Di Yiddishe Kapelye - S'Nemt A Nar
    Album: S'nemt A Nar, 2017
    Kompositör: Ola Salo
    Bolag: MAESTRO MUSIC
  • 08.06
    Bernhard Crusell - Sinfonia Concertante Op 3 B-Dur
    Marc Goldberg, Steven D Hartman, Peter Reit, Dorrit Matson, New York Scandia Symphony
    Concertos Op 1, 3 And 11
    Solist: Steven D Hartman
    Ensemble/Orkester: Scandia Symphony, New York
    Dirigent: Dorrit Matson
    Etikett: CENTAUR
  • 08.15
    Georg Philipp Telemann - Konsert För 2 Violiner, Viola & Bc D-Dur Twv 44:1
    Göran Karlsson, Karlsson Barock
    Characters
    Ensemble/Orkester: Karlsson Barock
    Dirigent: Göran Karlsson
    Etikett: FOOTPRINT RECORDS
  • 08.18
    Jean Philippe Rameau - Nais: Uvertyr
    Teodor Currentzis, Musicaeterna (Novosibirsk)
    The Sound Of Light
    Ensemble/Orkester: Musicaeterna, Novosibirsk
    Dirigent: Teodor Currentzis
    Etikett: SONY CLASSICAL
  • 08.22
    Jonathan Dove - Seek Him That Maketh The Seven Stars
    Tenebrae (London), Nigel Short, Jeremy Filsell, Orgel I London: Temple Church
    Mother And Child
    Solist: Jeremy Filsell
    Ensemble/Orkester: Tenebrae-kören
    Dirigent: Nigel Short
    Etikett: SIGNUM RECORDS
  • 08.30
    Väinö Raitio - Sinivuokko
    Annemarie Åström, Tiina Karakorpi
    Finnish Violin Music
    Solist: Annemarie Åström/Tiina Karakorpi
    Etikett: ALBA RECORDS
  • 08.34
    Josepha Von Auernhammer - Variationer För Piano
    Judith Pfeiffer
    Judith Pfeiffer Klavier
    Solist: Judith Pfeiffer
    Etikett: DREYER-GAIDO
  • 08.42
    Wolfgang Amadeus Mozart - Konsert För Violin & Orkester Nr 1 B-Dur Kv 207
    Vilde Frang, Jonathan Cohen, Arcangelo
    Violin Concertos 1 & 5
    Solist: Vilde Frang
    Ensemble/Orkester: Arcangelo
    Dirigent: Jonathan Cohen
    Etikett: WARNER BROS
  • 08.47
    Alexander Borodin - Furst Igor: Nr 18, Akt 3, Polovtsisk Marsch
    Valerij Gergijev, Mariinskij-Teaterns Orkester (Sankt Petersburg)
    1812 Overture And More
    Ensemble/Orkester: Mariinskijteaterns orkester
    Dirigent: Valery Gergiev
    Etikett: PHILIPS