Melodierna som bildar en skogsdunge

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter med en låtlista som består av björk, pinje, rönn och syrén. Och så palm förstås, kompositören Herman Palm....

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Lars-Erik Larsson - En vintersaga: Epilog
    Lars-Erik Larsson
    En vintersaga
    Ensemble/Orkester: Helsingborgs symfoniorkester
    Dirigent: Okko Kamu
    Etikett: Naxos
  • 07.36
    Ottorino Respighi - I Pini Di Roma
    Antonio Pappano, Accademia Di Santa Cecilia (Rom): Orkester
    Fontane Di Roma - Pini Di Roma - Il Tramonto - Feste Romane
    Ensemble/Orkester: Sankta Ceciliaakademins orkester, Rom
    Dirigent: Antonio Pappano
    Etikett: EMI
  • 07.39
    Agathe Backer-Gröndahl - Björken Berättar (Op 5:4)
    Karl-Magnus Fredriksson, Gustav Djupsjöbacka
    Sommarnatt
    Solist: Gustav Djupsjöbacka/Karl-Magnus Fredriksson
    Etikett: NAXOS
  • 07.44
    Herman Palm - Under Rönn Och Syren
    Lunds Studentsångförening, Mats Paulson
    Sköna Maj
    Ensemble/Orkester: Lunds studentsångförening
    Dirigent: Mats Paulson
    Etikett: NAXOS
  • 07.47
    Gustav Mahler - Symfoni Nr 2 C-Moll
    Benjamin Zander, Miah Persson, Sarah Connolly, Philharmonia Chorus & Orchestra (London)
    Symphony No. 2 "Resurrection"
    Ensemble/Orkester: Philharmonia Orchestra, London
    Dirigent: Benjamin Zander
    Etikett: LINN
  • 07.59
    Sergej Prokofjev - Sonat För 2 Violiner Op 56 C-Dur
    Janine Jansen, Boris Brovtsyn
    Prokofiev
    Solist: Boris Brovtsyn/Janine Jansen
    Etikett: DECCA
  • 08.03
    Robert Schumann - Sonat För Violin & Piano Nr 2 D-Moll Op 121
    Ulf Wallin, Roland Pöntinen
    The Violin Sonatas
    Solist: Roland Pöntinen/Ulf Wallin
    Etikett: BIS
  • 08.12
    Johann Sebastian Bach - Brandenburgkonsert Nr 5 D-Dur Bwv 1050
    European Brandenburg Ensemble, Kati Debretzeni, Trevor Pinnock
    Six Concertos For The Margrave Of Brandenburg (1:2)
    Solist: Trevor Pinnock
    Ensemble/Orkester: Europeiska Brandenburgensemblen
    Dirigent: Trevor Pinnock
    Etikett: AVIE
  • 08.20
    Claude Arrieu - Decett (III)
    Claude Arrieu
    Decett för blåsare
    Ensemble/Orkester: Atlantas kammarblåsare
    Dirigent: Robert J Ambrose
    Etikett: Albany
  • 08.23
    Valentyn Sylvestrov - Postludium Nr 1-4
    Elisaveta Blumina, Thomas Sanderling, Stuttgarter Kammerorchester
    Ustvolskaya - Silvestrov - Kancheli
    Solist: Elisaveta Blumina
    Ensemble/Orkester: Stuttgarts kammarorkester
    Dirigent: Thomas Sanderling
    Etikett: GRAND PIANO
  • 08.30
    Adolf Fredrik Lindblad - Andante Con Piu Moto För Piano F-Moll
    Oskar Ekberg
    Adolf Fredrik Lindblad - Selected Piano Pieces
    Solist: Oskar Ekberg
    Etikett: DAPHNE
  • 08.35
    César Franck - Symfoni D-Moll
    Marek Janowski, Orchestre De La Suisse Romande (Geneve)
    Franck - Chausson
    Ensemble/Orkester: Orchestre de la Suisse romande
    Dirigent: Marek Janowski
    Etikett: PENTATONE CLASSICS
  • 08.45
    Antonio Vivaldi - Konsert För Violin & Stråkorkester Med Bc Op 8:1 E-Dur
    Liv Migdal, Deutsches Kammerorchester (Berlin)
    8 Jahreszeiten
    Solist: Liv Migdal
    Ensemble/Orkester: Tyska kammarorkestern, Berlin
    Etikett: SOLO MUSICA
  • 08.50
    Gustav Holst - Planeterna (III) Merkurius, den bevingade budbäraren - ny
    Gustav Holst
    The Planets op 32
    Ensemble/Orkester: Storbritanniens nationella ungdomsorkester
    Dirigent: Edward Gardner
    Etikett: Chandos