Massenets meditation inför helgen

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter bjuder på känd meditation ur helgens P2-opera. I musiklistan idag finns också en av Allan Pettersons Barfotasånger och en del av sydkoreanska Ha-Yang Kims stråkkvartett.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Ernesto Nazareth - Odeon
    Gabriela Montero
    Solatino
    Solist: Gabriela Montero
    Etikett: EMI
  • 07.34
    Hugo Alfvén - Skärgårdsbilder (Op 17)
    Lars Roos
    Complete Piano Music
    Solist: Lars Roos
    Etikett: PHILIPS
  • 07.39
    Jules Massenet - Thais: Akt 2, Méditation
    Lucie Svehlova, Ondrej Lenard, Prags Filharmoniska Kör, Prags Nationalteaters Orkester
    Italian Operatic Arias
    Solist: Lucie Svehlova
    Ensemble/Orkester: Prags filharmoniska kör/Prags nationalteaters orkester
    Etikett: SUPRAPHON
  • 07.44
    Franz Schubert - Symfoni Nr 4 C-Moll D 417
    Antonello Manacorda, Kammerakademie Potsdam
    Sinfonien 2 & 3
    Ensemble/Orkester: Potsdams kammarakademi
    Dirigent: Antonello Manacorda
    Etikett: SONY CLASSICAL
  • 07.56
    Trad Från Sverige: Dalarna: Äppelbo - Gånglåt Från Äppelbo
    Laurence Perkins, Ronald Corp, The New London Orchestra
    The Playful Pachyderm
    Solist: Laurence Perkins
    Ensemble/Orkester: Nya Londonorkestern
    Dirigent: Ronald Corp
    Etikett: HYPERION
  • 08.01
    The Jack Quartet - Threadsuns: Sats 1, Contes De Fees
    Album: Threadsuns
    Kompositör: Kim Ha-Yang
    Bolag: TZADIK
  • 08.06
    Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 11 (Lobet Gott In Seinen Reichen)
    John Eliot Gardiner, Lenneke Ruiten, Meg Bragle, Andrew Tortise, Dietrich Henschel, Monteverdi-Kören (London), English Baroque Soloists (London)
    Cantatas (28)
    Solist: Meg Bragle
    Ensemble/Orkester: Engelska barocksolisterna
    Dirigent: John Eliot Gardiner
    Etikett: SOLI DEI GLORIA
  • 08.14
    Dietrich Buxtehude - Passacaglia För Orgel Buxwv 161 D-Moll
    Da Pacem-Ensemblen
    Une Alchimie Musicale
    Ensemble/Orkester: Da Pacem-ensemblen
    Etikett: K 617
  • 08.21
    Henriette Renié - Konsert För Harpa & Orkester C-Moll
    Xavier De Maistre, Shao-Chia Lü, Rheinische Philharmonie (Koblenz)
    French Concertos For Harp
    Solist: Xavier de Maistre
    Ensemble/Orkester: Rhenska filharmonin, Koblenz
    Dirigent: Shao-Chia Lü
    Etikett: CLAVES
  • 08.28
    Allan Pettersson - Du Vet (Arr)
    Olle Persson, Petter Sundkvist, Musica Vitae (Växjö)
    Allan Pettersson
    Solist: Olle Persson
    Ensemble/Orkester: Musica vitae
    Dirigent: Petter Sundkvist
    Etikett: CAPRICE
  • 08.31
    Arthur Sullivan - Symfoni E-Dur
    Richard Hickox, Bbc Philharmonic Orchestra (Manchester)
    Symphony In E Major - Overture: In Memoriam - Suite From The Tempest
    Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
    Dirigent: Richard Hickox
    Etikett: CHANDOS
  • 08.39
    Helen Hopekirk - Iona Memories
    Gary Steigerwalt
    Helen Hopekirk - Piano Music
    Solist: Gary Steigerwalt
    Etikett: TOCCATA CLASSICS
  • 08.44
    Sergej Rachmaninov - Symfoni Nr 1 D-Moll Op 13
    Vasilij Petrenko, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
    Symphony No 1
    Ensemble/Orkester: Liverpools filharmoniska orkester
    Dirigent: Vasilij Petrenko
    Etikett: WARNER BROS