Vilde Frang och Han-Na Chang

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter med bästa måndagsmusiken. Hör t ex violinisten Vilde Frang spela Debussy och i serien om Sydkoreas musikliv spelar cellisten Han-Na Chang en koreansk elegi.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Kate Loder - Etyd För Piano Nr 1 C-Dur
    Ian Hobson
    Kate Loder
    Solist: Ian Hobson
    Etikett: TOCCATA CLASSICS
  • 07.34
    Gustav Mahler - Symfoni Nr 1 D-Dur: Sats 2, Blumine
    Michael Tilson Thomas, San Francisco Symphony Orchestra
    Masterpieces In Miniature
    Ensemble/Orkester: San Franciscos symfoniorkester
    Dirigent: Michael Tilson Thomas
    Etikett: SAN FRANCISCO SYMPHONY
  • 07.45
    Henry Purcell - Tell Me Some Pitying Angel (Z 196)
    Dawn Upshaw, Myron Lutzke, Arthur Haas
    Angels Hide Their Faces
    Solist: Dawn Upshaw
    Ensemble/Orkester: Myron Lutzke
    Dirigent: Arthur Haas
    Etikett: NONESUCH
  • 07.53
    Morten Lauridsen - Les Chansons Des Roses
    Stephen Layton, Polyphony (London), Morten Lauridsen
    Nocturnes
    Ensemble/Orkester: Polyphony
    Dirigent: Stephen Layton
    Etikett: HYPERION
  • 07.56
    Louise Farrenc - Trio För För Klarinett (Eller Violin), Violoncell & Piano Op 44 Ess-Dur
    Linos-Ensemblen
    Piano Trios - Sextet
    Ensemble/Orkester: Linosensemblen
    Etikett: CPO
  • 08.05
    Alexandre Desplat - 01 - The Shape Of Water (From _The Shape Of Water_ Soundtrack)
    Album: The Shape Of Water (From "The Shape Of Water" Soundtrack)
    Kompositör: Alexandre Desplat
    Bolag: Decca Records
  • 08.10
    Lyun Joon Kim - Koreansk Elegi
    Han-Na Chang, Leonard Slatkin, Philharmonia Orchestra (London), Daniel Pailthorpe
    The Swan
    Etikett: EMI
  • 08.17
    Richard Wagner - Tannhäuser: Akt 3, "Wie Todesahnung...O Du Mein Holder Abendstern"
    James Rutherford, Andrew Litton, Bergens Filharmoniska Orkester
    James Rutherford Sings Wagner
    Solist: James Rutherford
    Ensemble/Orkester: Bergens filharmoniska orkester
    Dirigent: Andrew Litton
    Etikett: BIS
  • 08.24
    Ludwig Van Beethoven - Symfoni Nr 4 B-Dur Op 60
    Joshua Bell, Academy Of Saint Martin-In-The-Fields (London)
    Symphonies No 4 & 7
    Ensemble/Orkester: Academy of Saint Martin in the Fields
    Dirigent: Joshua Bell
    Etikett: SONY CLASSICAL
  • 08.30
    Peter Tjajkovskij - Symfoni Nr 4 F-Moll Op 36
    Dmitrij Kitajenko, Gürzenich Orchester (Köln)
    Symphonie Nr 4
    Ensemble/Orkester: Gürzenich-orkestern, Köln
    Dirigent: Dmitrij Kitajenko
    Etikett: OEHMS CLASSICS
  • 08.40
    Claude Debussy - La Plus Que Lente (Arr)
    Vilde Frang, José Gallardo
    Homage
    Solist: José Gallardo/Vilde Frang
    Etikett: WARNER BROS
  • 08.45
    Johann Sebastian Bach - Brandenburgkonsert Nr 6 B-Dur (Bwv 1051)
    Marek Stryncl, Musica Florea (Prag)
    Brandenburg Concertos
    Ensemble/Orkester: Musica florea, Prag
    Dirigent: Marek Stryncl
    Etikett: SUPRAPHON