Tonsättare som får upprättelse

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter berättar om konserten som fyller tomrum efter förintelsen. Ilse Weber och Willy Rosen omkom i koncentrationsläger. I låtlistan också Sången till månen och Sommarnattens leende.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Manuel De Falla - El Amor Brujo: Nr 7, Danza Ritual Del Fuego (Arr)
    Julij Turovskij, I Musici De Montreal
    Violonchelo Espanol
    Solist: Julij Turovskij
    Ensemble/Orkester: I Musici de Montréal
    Dirigent: Julij Turovskij
    Etikett: ANALEKTA
  • 07.36
    Johann Sebastian Bach - Svit För Orkester Med Bc Nr 2 H-Moll Bwv 1067
    Ashley Solomon, Florilegium
    Cantatas
    Ensemble/Orkester: Florilegium
    Etikett: CHANNEL CLASSICS
  • 07.39
    I Salonisti - Send In The Clowns
    Album: Transatlantic
    Kompositör: Stephen Sondheim
    Bolag: DECCA
  • 07.43
    Antonin Dvorak - Rusalka: Akt 1, "Mesicku Na Nebi Hlubokem"
    Anna Prohaska, Eric Schneider
    Sirene
    Solist: Anna Prohaska
    Ensemble/Orkester: Eric Schneider
    Etikett: DGG
  • 07.51
    Joseph Haydn - Symfoni Nr 73 D-Dur
    Christopher Hogwood, The Academy Of Ancient Music (London)
    Symphonies (10)
    Ensemble/Orkester: Academy of Ancient Music
    Dirigent: Christopher Hogwood
    Etikett: OISEAU LYRE
  • 07.56
    Gustav Holst - Kvintett För Blåsare Op 14 Ass-Dur
    Ensemble Arabesque
    Gustav Holst Kammermusik
    Ensemble/Orkester: Ensemble Arabesque
    Etikett: FARAO CLASSICS
  • 08.02
    Joseph Marx - Quartetto In Modo Antico
    Lyric Quartet
    The Three String Quartets
    Ensemble/Orkester: Lyric-kvartetten
    Etikett: ASV
  • 08.10
    Gunnar De Frumerie - Konsert För Violoncell & Orkester Op 81
    Mats Lidström, Lü Jia, Norrköpings Symfoniorkester
    Cello Concerto Op 81 - Violin Concerto Op 19 - Symphonic Variations For Orchestra Op 25
    Solist: Mats Lidström
    Ensemble/Orkester: Norrköpings symfoniorkester
    Dirigent: Lü Jia
    Etikett: CAPRICE
  • 08.16
    Ilse Weber - Und Der Regen Rinnt
    Anne Sofie Von Otter, Bengt (2) Forsberg, Bebe Risenfors
    Terezin - Theresienstadt
    Etikett: DGG
  • 08.20
    Willy Rosen, Shabtai Petruschka, Sid Kay's Fellows Orchestra - Im Gasthof Zur Goldenen Schnecke
    Album: Vorbei...Beyond Recall (8:11)
    Kompositör: Willy Rosen
    Bolag: BEAR FAMILY
  • 08.25
    Ilse Weber - Wiegala
    Anne Sofie Von Otter, Bebe Risenfors
    Terezin - Theresienstadt
    Etikett: DGG
  • 08.27
    Joao Domingos Bomtempo - Kvintett För Piano & Stråkkvartett Op 16 Ess-Dur
    Imre Rohmann, Kódaly-Kvartetten
    Quintet Opus 16
    Solist: Imre Rohmann
    Ensemble/Orkester: Kodály-kvartetten
    Etikett: PORTUGALSOM
  • 08.36
    Jacob Adolf Hägg - Sonat För Piano Op 29 D-Moll
    Stefan Lindgren
    Andersson Lindegren Hägg
    Solist: Stefan Lindgren
    Etikett: OPUS 3
  • 08.40
    Hugo Alfvén - Bergakungen (Op 37): Akt 3, Vallflickans Dans
    Eivind Aadland, Malmö Symfoniorkester
    Nalles Favoriter
    Ensemble/Orkester: Malmö symfoniorkester
    Dirigent: Eivind Aadland
    Etikett: DB PRODUCTIONS
  • 08.45
    Clive Carey - The Starlight Express: 3 Sånger
    Roderick Williams, Andrew Davis, Scottish Chamber Orchestra (Edinburgh)
    The Starlight Express
    Solist: Roderick Williams
    Ensemble/Orkester: Skotska kammarorkestern
    Dirigent: Andrew Davis
    Etikett: CHANDOS