Vårdagjämningsmorgon och persiskt nyår

Här finns inget ljud

Pernilla Eskilsdotter väntar på våren med Ralph Lundstens Molndrömmar och Drömmar vid öppna spisen av Richard Strauss. Idag infaller också persiskt nyår med drömmar inför ett nytt år.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Ralph Lundsten - Nordisk Natursymfoni Nr 4 (Op 257): Sats 4, Molndrömmar (Arr)
    Lars Tilling, Örebro Kammarorkester
    Årstiderna
    Ensemble/Orkester: Örebro kammarorkester
    Dirigent: Lars Tilling
    Etikett: ANDROMEDA
  • 07.38
    Richard Strauss - Intermezzo: 4 Symfoniska Mellanspel: Sats 2, Träumerei Am Kamin
    Semyon Bychkov, Wiener Philharmoniker
    F.Schmidt: Symphony No.2 - R.Strauss: Dreaming By The Fireside
    Ensemble/Orkester: Wiens filharmoniker
    Dirigent: Semyon Bychkov
    Etikett: SONY CLASSICAL
  • 07.46
    Signe Lund - 5 Stycken För Piano Op 34
    Tina Margareta Nilssen
    Appassionata
    Solist: Tina Margareta Nilssen
    Etikett: 2L
  • 07.51
    Jacob Gade - Jalousie
    José Serebrier, Orquestra Simfonica De Barcelona I Nacional De Catalunya
    Tango In Blue
    Ensemble/Orkester: Barcelonas symfoniorkester
    Dirigent: José Serebrier
    Etikett: BIS
  • 07.54
    Frédéric Chopin - Vals För Piano Nr 1 Ess-Dur Op 18
    Alice Sara Ott
    Complete Waltzes
    Solist: Alice Sara Ott
    Etikett: DGG
  • 08.02
    Hans Abrahamsen - Snedanse
    Wood 'N' Flutes, Karin Agerbo
    Woodworks
    Ensemble/Orkester: Wood'N'Flutes
    Etikett: DACAPO
  • 08.04
    Dietrich Buxtehude - Canzonetta För Orgel Buxwv 171 G-Dur
    Christopher Herrick, Orgel I Mariager (Danmark): Klosterkyrkan
    The Complete Organ Works (5)
    Solist: Christopher Herrick
    Etikett: HYPERION
  • 08.06
    Gioacchino Rossini - La Cenerentola: Uvertyr
    Antonio Pappano, Accademia Di Santa Cecilia (Rom): Orkester
    Rossini Overtures
    Ensemble/Orkester: Sankta Ceciliaakademins orkester, Rom
    Dirigent: Antonio Pappano
    Etikett: WARNER BROS
  • 08.16
    Jean Sibelius - Kuolema (Op 44): Nr 1, Valse Triste
    Esa-Pekka Salonen, Radiosymfonikerna (Stockholm)
    Klassiska Mästerverk (2)
    Ensemble/Orkester: Sveriges Radios Symfoniorkester
    Dirigent: Esa-Pekka Salonen
    Etikett: COLUMBIA
  • 08.21
    Robert Schumann - Liederkreis (Op 39): Nr 5, Mondnacht
    Barbara Bonney, Vladimir Ashkenazy
    Lieder
    Solist: Barbara Bonney/Vladimir Ashkenazy
    Etikett: DECCA
  • 08.25
    Robert Schumann - Romans Op 94:1 A-Moll (Version För Oboe & Piano)
    Albrecht Mayer, Markus Becker
    Songs Of The Reeds
    Solist: Albrecht Mayer/Markus Becker
    Etikett: DECCA
  • 08.29
    Robert Schumann - Arabesk För Piano Op 18 C-Dur
    Martin Helmchen
    Symphonische Etüden Op 13
    Solist: Martin Helmchen
    Etikett: PENTATONE CLASSICS
  • 08.37
    Anonymus 1300-Tal - Stabat Iuxta Christi Crucem
    Anonymous 4
    The Lily And The Lamb
    Ensemble/Orkester: Anonymous 4
    Etikett: HARMONIA MUNDI
  • 08.43
    Georg Friedrich Händel - Agrippina
    René Jacobs, Alexandrina Pendatjanska, Sunhae Im, Jennifer Rivera, Bejun Mehta, Dominique Visse, Marcos Fink, Neal Davies, Daniel Schmutzhard, Akademie Für Alte Musik (Berlin)
    Agrippina
    Solist: Sunhae Im
    Ensemble/Orkester: Akademin för tidig musik, Berlin
    Dirigent: René Jacobs
    Etikett: HARMONIA MUNDI
  • 08.48
    Antonin Dvorak - Serenad För Stråkorkester Op 22 E-Dur
    Conrad Van Alphen, Rotterdams Kammarorkester
    Everybody's Dvorak
    Ensemble/Orkester: Rotterdams kammarorkester
    Dirigent: Conrad von Alphen
    Etikett: TELARC RECORDS