P3 med Samir Yosufi

Här finns inget ljud

Bella Boos ljuva house, psykpop med Dungen-Mattias, en påskkaramell från Axel Boman och industritechno med Kuf. Hör den bästa nya alternativa musiken i musikprogrammet som är något utöver det vanliga.

Varje måndag redovisar Samir Yosufi sina bästa nya låtfynd från den gångna veckan under totalt tre timmar i P3.

I den första hör du allt från framtidsgrime och lo-fi-rap till tribala beats och svensk psyk.

Andra timmen går i chill out-musikens tecken med australisk balearica, kosmisk disco och djup jazzig house.

Avslutningsvis ägnar Samir tredje timmen av programmet åt den bästa nya dansmusiken, med tunga släpp från Sverige såväl som Europas klubbhuvudstäder. 

Missa inte heller kvällens premiärer med Bella Boo, AOP och Kuf - länkar hittar du nedan där även Samirs Spotylista finns (för dig som är inne via sr.se)


Tre tips från kvällens program att spana in lite extra:

Svenska trion Oktoberklubben är grovt influerade av Bo Hansson och hans lika legendariska som episka orglar. Det hela tas till en ny, modern nivå på febriga "5HK, Fyrtakt". (Börjar 18 minuter in)

Discopionjären Donna Summers stora hit "Love To Love You Baby" får ett nytt sammanhang i en svulstig chill out-version signerad Tom Tom Club och Marat Taturas(Börjar 74 minuter in)

Patrick Siech gör elegant, välproducerad och känslomässigt välbalanserad techno för underjorden. Nu är han aktuell med nya, fläckfria släppet "Tetrahedron Cluster". (Börjar 136 minuter in)

Musik som spelats i avsnittet

  • 19.03
    Chrome Sparks, Angelica Bess - What's It Gonna Take (Machinedrum Remix)
    Kompositör: Chrome Sparks, Angelica Bess
    Bolag: Counter Records
  • 19.08
    Bella Boo - Keep Me Warm (Radio Edit)
    Kompositör: Bella Boo
    Bolag: STUDIO BARNHUS
  • 19.10
    Tornado Wallace - Today Ft. Sui Zhen (I:Cube Mix)
    Kompositör: Tornado Wallace
    Bolag: RUNNING BACK
  • 19.15
    Newmen - Delay
    Album: Delay - Single
    Kompositör: Newmen
    Bolag: Ferruhouse Productions
  • 19.17
    Aop - Retox Weekend
    Kompositör: M. Gustavsson, M. Fogelström
    Bolag: LAZY OCTOPUS
  • 19.21
    Oktoberklubben - 5hk Fyrtakt
    Album: The Orust Tapes
    Kompositör: Oktoberklubben
    Bolag: WEST COAST RECORDINGS
  • 19.24
    Laura Jean - Touchstone
    Album: Touchstone
    Kompositör: Laura Jean
    Bolag: Chapter Music
  • 19.29
    Hov1 - Heartbreak
    Album: Heartbreak
  • 19.29
    Ivy Lab - Cake
    Album: Cake
    Kompositör: Ivy Lab
    Bolag: 20/20 Ldn Recordings
  • 19.32
    Gita - Ban Man
    Album: NON Worldwide Compilation, Vol. 2 Pt. 1
    Kompositör: Gita
    Bolag: Non Worldwide
  • 19.36
    Off The Meds - Friend (Radio Edit)
    Album: The Meds Are Kicking In
    Kompositör: Off The Meds
    Bolag: Off The Records
  • 19.39
    Culoe De Song - Myth
    Album: BLACK by Culoe De Song
    Kompositör: Culoe De Song
    Bolag: Culoe De Song
  • 19.42
    Henric Claes - Owl Light
    Album: Owl Light
    Kompositör: Henric Claesson
    Bolag: Adrian Recordings
  • 19.46
    Leonardo Martelli - Sofia
    Album: Menti Singole, Vol. 2
    Kompositör: Leonardo Martelli
    Bolag: Phonographe Corp
  • 19.51
    Dena - Imaginary Friends
    Kompositör: Dena
    Bolag: Mami
  • 19.54
    Mr. Fingers - Full Moon
    Kompositör: Mr. Fingers
    Bolag: Alleviated
  • 20.03
    Tornado Wallace - Trance Encounters (Prins Thomas Diskomiks)
    Album: Lonely Planet Remixes
    Kompositör: Tornado Wallace
    Bolag: RUNNING BACK
  • 20.09
    Axel Boman - Don B Slowdub
    Kompositör: Axel Boman
    Bolag: Label Missing
  • 20.12
    K2 - In My Garden
    Album: Welcome to Paradise (Italian Dream House 89-93)
    Kompositör: K2
    Bolag: Vibraphone Records
  • 20.17
    Tom Tom Club, Donna Summer - Love To Love You Baby (Marat Taturas Other Angle Mix)
    Album: Giorgio Moroder Lounge Remixes Selection ONE
    Kompositör: Tom Tom Club, Donna Summer, Giorgio Moroder
    Bolag: Sobol Tunes
  • 20.22
    Jesse - Astral Waters
    Kompositör: Jesse
    Bolag: HÖGA NORD REKORDS
  • 20.26
    Farbror Resande Mac - Janne
    Kompositör: Farbror Resande Mac
    Bolag: Music For Dreams
  • 20.29
    The Hollow Man (Skander) - Faerie
    Kompositör: The Hollow Man (Skander)
    Bolag: Rs94109
  • 20.31
    Takecha - Deep Drive
    Kompositör: Takecha
    Bolag: Love Potion
  • 20.34
    Björk - Arisen My Senses (Jlin Rework)
    Kompositör: Björk, Arca, Jlin
    Bolag: One Little Indian Limited
  • 20.38
    Aisha Devi - Dislocation Of The Alpha
    Kompositör: Aisha Devi
    Bolag: Houndstooth
  • 20.41
    Alejandro Mosso - Valsable
    Kompositör: Alejandro Mosso
    Bolag: Lumièreslanuit
  • 20.46
    S.a.m., Lazare Hoche, Pierre Naffah - Beyond Synthesis (Part One)
    Kompositör: S.a.m., Lazare Hoche, Pierre Naffah
    Bolag: Delaphine
  • 20.49
    Albrecht La'brooy - Escape Velocity
    Album: Escape Velocity
    Kompositör: Albrecht La'brooy
    Bolag: Voyage Recordings
  • 20.54
    Marvin & Guy - Asbek
    Kompositör: Marvin, Guy
    Bolag: Lagasta Records
  • 20.58
    N Kramer - A New Color
    Album: A New Color
    Kompositör: N Kramer
    Bolag: Feel Flows
  • 21.03
    Tell - Camel Ride
    Kompositör: Tell
    Bolag: Delicieuse
  • 21.07
    Patrice Bäumel - The Hatchet
    Album: The Hatchet
    Kompositör: Patrice Bäumel
    Bolag: Afterlife Recordings
  • 21.11
    Tornado Wallace - Today Ft. Sui Zhen (Move D Vocal Mix)
    Album: Lonely Planet Remixes
    Kompositör: Tornado Wallace
    Bolag: RUNNING BACK
  • 21.15
    Boys Noize - Distort Me
    Album: Strictly Raw, Vol. 2
    Kompositör: Boys Noize
    Bolag: Boysnoize Records
  • 21.19
    Patrick Siech - Tetrahedron Cluster
    Album: Tetrahedron Cluster EP
    Kompositör: Patrick Siech
    Bolag: Mary Black
  • 21.23
    Cari Lekebusch & Dungeon Acid - State Of Matter
    Album: Corrosive EPS.2
    Kompositör: Cari Lekebusch, Dungeon Acid
    Bolag: H-Productions
  • 21.26
    Anja Schneider - Signs
    Album: Prosperity
    Kompositör: Anja Schneider
    Bolag: Sous Music
  • 21.31
    Kuf - Stål 1
    Kompositör: Kuf
    Bolag: Offworldcolonies Ltd.
  • 21.36
    Jasper Wolff, Maarten Mittendorff - Hyperion
    Album: Tesseract
    Kompositör: Jasper Wolff, Maarten Mittendorff
    Bolag: DELSIN
  • 21.41
    Daniel Avery - Fever Dream (Inga Mauer Remix)
    Album: Slow Fade Remixes
    Kompositör: Daniel Avery, Inga Mauer
    Bolag: Phantasy Sound
  • 21.45
    Third Wife - Nitro Zeus
    Kompositör: Third Wife
    Bolag: Opal Tapes
  • 21.50
    Mount Kimbie - Blue Train Lines (Nina Kraviz Main Mix)
    Album: Blue Train Lines (Nina Kraviz Main Mix) - Single
    Kompositör: Upphovsman Ej Angiven
    Bolag: WARP
  • 21.54
    Cosmin Nicolae - Sector Acuamarin
    Album: Semnal
    Kompositör: Cosmin Nicolae
    Bolag: Opal Tapes
  • 21.56
    Slowglide - Haipa
    Kompositör: Slowglide
    Bolag: Antinote