Hallå datorspelare - dags att tävla

Här finns inget ljud
Pernilla Eskilsdotter bjuder på musik ur datorspelvärlden. Men vilken? Lyssna och skriv till klassiskmorgon@sverigesradio.se när du kan placera musiken i rätt spel. En finfin P2-mugg står på spel.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Dag Wirén - Serenad För Stråkorkester Op 11
    Robert Salter, Guildhall String Ensemble
    Scandinavian Suite
    Ensemble/Orkester: Guildhalls stråkensemble
    Dirigent: Robert Salter
    Etikett: RCA
  • 07.36
    Gabriel Fauré - Pavane (Op 50)
    Howard Shelley, Västerås Sinfonietta
    Västerås Sinfonietta - Aubade - Fauré & Poulenc - Howard Shelley
    Ensemble/Orkester: Västerås sinfonietta
    Dirigent: Howard Shelley
    Etikett: DB PRODUCTIONS
  • 07.42
    Claude Debussy - La Mer (Arr)
    Pascal Rogé, Ami Rogé
    Debussy - Ravel - Saint-Saens
    Solist: Ami Rogé/Pascal Rogé
    Etikett: ONYX CLASSICS
  • 07.52
    Valentyn Sylvestrov - Hymn 2001
    Elisaveta Blumina, Thomas Sanderling, Stuttgarter Kammerorchester
    Ustvolskaya - Silvestrov - Kancheli
    Solist: Elisaveta Blumina
    Ensemble/Orkester: Stuttgarts kammarorkester
    Dirigent: Thomas Sanderling
    Etikett: GRAND PIANO
  • 07.59
    Britta Byström - Symphony In Yellow
    Kmw-Trion
    Future Classics
    Ensemble/Orkester: Trio KMW
    Etikett: DB PRODUCTIONS
  • 08.04
    Max Reger - Liebestraum (Version För Stråkorkester)
    Misja Rachlevskij, Kammarorkestern Kreml (Moskva)
    Elegy
    Ensemble/Orkester: Kammarorkestern Kreml, Moskva
    Dirigent: Misja Rachlevskij
    Etikett: CLAVES
  • 08.09
    Christian Linke - Tidecaller
    Album: The Music Of League Of Legends, Vol. 1
    Kompositör: Christian Linke
    Bolag: RIOT GAMES
  • 08.14
    Christian Linke - Tiny Masterpiece Of Evil
    Album: The Music Of League Of Legends, Vol. 1
    Kompositör: Christian Linke
    Bolag: RIOT GAMES
  • 08.19
    - Gissa spelet 3
    Album: The Music Of League Of Legends, Vol. 1
    Kompositör: Christian Linke
  • 08.23
    Joseph Haydn - Stråkkvartett Op 77:1 G-Dur
    Engegård-Kvartetten
    String Quartets
    Ensemble/Orkester: Engegårdkvartetten
    Etikett: 2L
  • 08.28
    Joaquin Turina - Danzas Fantasticas (Op 22
    Juanjo Mena, Bbc Philharmonic Orchestra (Manchester)
    Danzas Fantasticas
    Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
    Dirigent: Juanjo Mena
    Etikett: CHANDOS
  • 08.32
    John Dowland - I Shame At Mine Unworthiness
    Stile Antico
    Tune Thy Musicke To Thy Hart
    Ensemble/Orkester: Stile antico
    Etikett: HARMONIA MUNDI
  • 08.35
    Clara Schumann - Romans För Violin & Piano Op 22:1 Dess-Dur
    Daniel Hope, Sebastian Knauer
    The Romantic Violinist
    Solist: Daniel Hope/Sebastian Knauer
    Etikett: DGG
  • 08.40
    Wolfgang Amadeus Mozart - Vesperae Solennes De Confessore (Kv 339)
    Laurence Equilbey, Sandrine Piau, Renata Pokupic, Benjamin Bruns, Andreas Wolf, Accentus, Insula Orchestra
    Coronation Mass
    Ensemble/Orkester: Accentus/Insulaorkestern
    Dirigent: Laurence Equilbey
    Etikett: ERATO
  • 08.44
    Johan Helmich Roman - Den svenska mässan (IX)
    Johan Helmich Roman
    Den svenska mässan
    Solist: Anne Sofie von Otter
    Ensemble/Orkester: Drottningholms barockensemble
    Dirigent: Anders Öhrwall
    Etikett: Proprius
  • 08.46
    Giovanni Battista Pergolesi - Lucis Creator Optime
    Sophie Daneman, Edward Higginbottom, The Academy Of Ancient Music (London)
    Marian Vespers
    Solist: Sophie Daneman
    Ensemble/Orkester: Academy of Ancient Music
    Dirigent: Edward Higginbottom
    Etikett: ERATO