Klassisk morgon - Följer med Nils Holgersson

Här finns inget ljud
på en bit av hans underbara resa. Lisa Tilling ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Johannes Brahms - Sonntag (Op 47:3)
    Anne Sofie Von Otter, Bengt (2) Forsberg
    Lieder
    Solist: Anne Sofie von Otter/Bengt Forsberg
    Etikett: DGG
  • 07.34
    Jean Sibelius - Andante Festivo (Version För Stråkorkester Med Pukor Ad Lib)
    Andrew Davis, Bergens Filharmoniska Orkester
    Violin Concerto
    Ensemble/Orkester: Bergens filharmoniska orkester
    Dirigent: Andrew Davis
    Etikett: CHANDOS
  • 07.39
    Wolfgang Amadeus Mozart - Kvintett För Klarinett & Stråkkvartett Kv 581 A-Dur
    Håkan Rosengren, Chiara-Kvartetten
    Quintets For Clarinet And Strings
    Solist: Håkan Rosengren
    Ensemble/Orkester: Chiarakvartetten
    Etikett: SMS CLASSICAL
  • 07.46
    Sean Shibe - Fantasi För Luta
    Album: Dreams & Fancies
    Kompositör: John Dowland
    Bolag: DELPHIAN RECORDS
  • 07.51
    Torbjörn Iwan Lundquist - Nils Holgerssons Underbara Resa
    Torbjörn Iwan Lundquist, Bel Canto-Kören (Stockholm), Stockholms Filharmoniska Orkester
    Nils Holgersson - Gösta Berlings Saga
    Ensemble/Orkester: Kungliga Filharmonikerna, Stockholm
    Dirigent: Torbjörn Iwan Lundquist
    Etikett: STERLING
  • 07.55
    Joseph Haydn - The Mermaid's Song
    Anna Prohaska, Eric Schneider
    Sirene
    Solist: Anna Prohaska/Eric Schneider
    Etikett: DGG
  • 07.59
    Percy Grainger - Colonial Song
    Richard Hickox, Bbc Philharmonic Orchestra (Manchester)
    Sentimentals
    Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
    Dirigent: Richard Hickox
    Etikett: CHANDOS
  • 08.05
    Johannes Brahms - Stråkkvartett Nr 2 A-Moll Op 51:2
    Gringolts-Kvartetten, Medlemmar:, Ilja Gringolts, Anachit Kurtikjan, Silvia Simionescu, Claudius Hermann
    Brahms Complete String Quartets & Piano Quintet
    Ensemble/Orkester: Gringoltskvartetten
    Etikett: ORCHID CLASSICS
  • 08.14
    Wilhelm Peterson-Berger - Intåg I Sommarhagen (Arr)
    Okko Kamu, Helsingborgs Symfoniorkester
    Blomstertid
    Etikett: WARNER BROS
  • 08.20
    Franz Schubert - Sonat För Piano Nr 4 A-Moll D 537
    Mitsuko Uchida
    Piano Sonatas - German Dances
    Solist: Mitsuko Uchida
    Etikett: PHILIPS
  • 08.28
    Lydia Kakabadse - Dance Sketches
    Sound Collective
    Concertato
    Ensemble/Orkester: Sound collective
    Etikett: DIVINE ART
  • 08.30
    Veljo Tormis - Kosjamäng
    Estniska Filharmonins Kammarkör (Tallinn), Tönu Kaljuste
    Heaps Of Songs
    Ensemble/Orkester: Estniska filharmoniska kammarkören
    Dirigent: Tönu Kaljuste
    Etikett: CARUS
  • 08.34
    Giacomo Puccini - La Boheme: Akt 1, "O Soave Fanciulla"
    Aleksandra Kurzak, Joseph Calleja, Marco Armiliato, Orchestre De La Suisse Romande (Geneve)
    The Maltese Tenor
    Solist: Aleksandra Kurzak/Joseph Calleja
    Ensemble/Orkester: Orchestre de la Suisse romande
    Dirigent: Marco Armiliato
    Etikett: DECCA
  • 08.38
    Johann Sebastian Bach - Goldberg-Variationerna (Bwv 988)
    Simone Dinnerstein
    Goldberg Variations
    Solist: Simone Dinnerstein
    Etikett: TELARC RECORDS
  • 08.44
    Sergej Rachmaninov - Symfoni Nr 1 D-Moll Op 13
    Jevgenij Sudbin, Lan Shui, Singapores Symfoniorkester
    Symphony No 1
    Ensemble/Orkester: Singapores symfoniorkester
    Dirigent: Lan Shui
    Etikett: BIS