Live i Jazzradion: Sirintip på Umeå Jazzfestival

Sirintip Phasuk, eller Tippan som hon också kallas är född i Bangkok, kom till Sverige och Stockholm som 11-åring, fick sin musikutbildning på bland annat Kungliga musikhögskolan och fortsatte sen till New York där hon har tagit en master på Manhattan School of Music.
I höstas kom hon tillbaka till Sverige för en turné och i sällskap av sina spelkompisar och med sina kunskaper och erfarenheter från New York. Ett av turnéstoppen var Umeå Jazzfestival och det var där vi spelade in henne.
Sirintip röst och elektronik, Horace Bray elgitarr, Andrew Freedman keyboards, James Quinlan elbas och Nolan Byrd trummor.
Musiktekniker: Bo Andersin
Musikproducent: Mats Halfvares
Musik som spelats i avsnittet
-
18.03Nolan Byrd Trummor, Sirintip Phasuk Röst, Elektronik, Horace Bray Elgitarr, Andrew Freedman Keyboards, James Quinlan Elbas - Shut It UpKompositör: Sirintip Phasuk
-
18.03Sveriges Radios Symfoniorkester - Stinger: P2 Sveriges Radio (Latin) '12Kompositör: Lina Nyberg
-
18.07Sirintip Phasuk, Horace Bray, Andrew Freedman, James Quinlan, Nolan Byrd - PretendKompositör: Sirintip Phasuk