Eurovision Song Contest Semifinal 2 från Tel Aviv

Här finns inget ljud

Carolina Norén är din guide i P4, under Eurovision Song Contest. Expertkommentator Björn Kjellman. Skicka dina frågor till oss så svarar vi i mån av tid i direktsändningen. eurovision@sverigesradio.se

Skicka dina frågor till oss så svarar vi i mån av tid i direktsändningen. eurovision@sverigesradio.se

Vidare till final:

Nordmakedonien, Nederländerna, Albanien, Sverige, Ryssland, Azerbajdzjan, Danmark, Norge, Schweiz och Malta.

Startordningen ESC-semifinal nr 2, 16:e maj 2019:

1. Armenien – “Walking Out“, Srbuk
2. Irland – “22“, Sarah McTernan
3. Moldavien – “Stay“, Anna Odobescu
4. Schweiz – “She Got Me“, Luca Hänni
5. Lettland – “That Night”, Carousel
6. Rumänien – “On a Sunday“, Ester Peony
7. Danmark – “Love is Forever“, Leonora
8. Sverige – “Too Late For Love“, John Lundvik
9. Österrike – “Limits“, Paenda
10. Kroatien – “The Dream“, Roko Blažević
11. Malta – “Chameleon“, Michela Pace
12. Litauen – “Run With The Lions”, Jurij Veklenko
13. Ryssland – “Scream“, Sergey Lazarev
14. Albanien – “Ktheju tokës“, Jonida Maliqi
15. Norge – “Spirit in the Sky“, KEiiNO
16. Nederländerna – “Arcade“, Duncan Laurence
17. Nordmakedonien – “Proud“, Tamara Todevska
18. Azerbajdzjan – “Truth“, Chingiz

 


Lyssna på samtliga sändningar direkt från Eurovison Song Contest i Tel Aviv i Sveriges Radio P4.

Semifinal 1 från Tel Aviv
tisdag 14 maj kl 21.00

Semifinal 2 från Tel Aviv 
torsdag 16 maj kl 21.00

Final från Tel Aviv med 
lördag 18 maj kl 21.00

Programledare och expertkommentator: Carolina Norén och Björn Kjellman.

Musik som spelats i avsnittet

  • 21.00
    John Lundvik - Too Late For Love
    Album: Too Late For Love
    Bolag: WM Sweden
  • 21.10
    Sarah McTernan - 22
    Album: 22
    Bolag: Universal Music A/S
  • 21.18
    Luca Hänni - She Got Me
    Album: She Got Me
    Bolag: Muve
  • 21.22
    Carousel - That Night (Eurovision 2019 - Latvia / Karaoke Version)
    Bolag: Universal Music A/S
  • 21.25
    Ester Peony - On a Sunday
    Album: On a Sunday
    Bolag: Cat Music
  • 21.33
    Leonora - Love Is Forever
    Album: Dansk Melodi Grand Prix 2019
    Bolag: Danmarks Radio, Denmark
  • 21.41
    PAENDA - Limits (Eurovision 2019 - Austria / Karaoke Version)
    Bolag: Universal Music A/S
  • 21.45
    Roko Blažević - The Dream
    Album: DORA 2019.
    Bolag: Croatia Records
  • 21.49
    Michela - Chameleon
    Album: Chameleon
    Bolag: Spinnup
  • 21.53
    Jurijus - Run With the Lions
    Album: Run With the Lions
    Bolag: UAB Gyva Muzika/Pele Loriano/Eric Lumiere/Ashley Hicklin
  • 22.01
    Sergey Lazarev - Scream
    Album: Scream
    Bolag: Sergey Lazarev
  • 22.06
    Jonida Maliqi - Ktheju Tokës
    Album: Ktheju Tokës
    Bolag: Universal Music
  • 22.13
    Duncan Laurence - Arcade
    Album: Arcade
    Bolag: Universal Music B.V.
  • 22.16
    Tamara Todevska - Proud (Eurovision 2019 - North Macadonia / Karaoke Version)
    Bolag: Universal Music A/S
  • 22.20
    Chingiz - Truth (Eurovision 2019 - Azerbaijan / Karaoke Version)
    Bolag: Universal Music A/S
  • 22.27
    Luca Hänni - She Got Me (Karaoke Version)
    Album: She Got Me
    Bolag: Muve
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista