Över landet talar skådespelarna en enda dialekt på scenen; rikssvenska, och på teaterhögskolan i Stockholm slipar studenterna på sina vokaler och den rätta språkmelodin.
Marall Nasiri försöker erövra den svala och välklingande fröken Julie, men trivs bättre som den fula och utstötta Rickard III. Men kanske är det dags att befria klassiker som fröken Julie från fördomar om hur hon ska låta?
Längre ner på Valhallavägen i Stockholm besöker Snittet japanska musikstuderande på musikhögskolan. Unga och ensamma vallfärdar japanska musiker till Europa. Här kan de insupa den rätta atmosfären för att spela klassisk musik, säger de. Så långt bort från japanska influenser som möjligt.
Snittet den här veckan tittar närmare på vilka gränser som vissa anser inte ska överskridas. Men vi träffar också de som tagit steget in något helt okänt. På Dramatens stora scen sår nu krönikören och journalisten Andres Lokko – helt utan skådespelarvana. Och i Göteborgsoperans föreställning Black Biist tar Elin Klinga klivet in i ett danskompani. Ett helt nytt språk som dessutom är fysiskt mycket krävande. Hur är det att göra någonting så olikt det man brukar göra? Att göra någonting man egentligen inte kan?
Programledare: Anneli Dufva