Ett avsnitt från Klingan
Folkmusik med tyngd, östafrikansk dansmusik, dragspel, loopar och strupsång
Lör 01 okt 2016 kl 15:00
Här finns inget ljud
Här finns inget ljud. Det kan bero på att ljudet innehöll t.ex. upphovsrättsskyddad musik och endast låg kvar i 30 dagar.
Carin lyssnar speciellt på en stämningsfull Hannah James och en samlingsskiva med östafrikansk dansmusik från 60 och 70-talet. Elona Planman berättar i andra timmen om att ständigt vara på resa.

NYA ALBUM:

Lucy Wainwright Roche & Suzzy Roche: Mud Apples
Noura Mint Seymali: Arbina
Systerpolskan: Randig kjortel
Hannah James: Jigdoll
Urgent jumping!: Samlingsskiva med musik från östra Afrika 
Anda Union: Homeland
Tuuletar: Tules Maas Vedes Taivaal

I andra timmen har Gunnar Källström träffat Elona Planman

Tredje timmen är ett blandat musikflöde med det senaste vi har lyssnat på.

Musik som spelats i avsnittet

  • 15.00
    Lucy Wainwright Roche, Suzzy Roche - Cold October Day
    Kompositör: Okänd
    Bolag: BUNNY RECORDS
  • 15.04
    Kauma Boys Band - Rose Atieno
    Kompositör: Okänd
    Bolag: STERNS AFRICA
  • 15.09
    Noura Mint Seymali - Ghlana
    Kompositör: Noura Mint Seymali
    Bolag: GLITTERBEAT
  • 15.13
    Noura Mint Seymali - Suedi Koum
    Kompositör: Noura Mint Seymali
    Bolag: GLITTERBEAT
  • 15.17
    Systerpolskan - Älvdalens Brudmarsch
    Kompositör: Trad Från Sverige: Dalarna: Älvdalen
    Bolag: MONO MUSIC
  • 15.22
    Systerpolskan - Poseidon
    Kompositör: Cecilia Österholm
    Bolag: MONO MUSIC
  • 15.25
    Hannah James - The Carpenter
    Kompositör: Hannah James
    Bolag: RBR
  • 15.31
    Hannah James - Woodsman
    Kompositör: Hannah James
    Bolag: RBR
  • 15.35
    L'orchestre Super Mambo - Kurukia Ukuta
    Kompositör: Okänd
    Bolag: STERNS AFRICA
  • 15.40
    Super Mambo Jazz Band ¿69¿ - Jeanne Mulongo
    Kompositör: Okänd
    Bolag: STERNS AFRICA
  • 15.45
    Anda Union - Lake Dance
    Kompositör: Trad Från Kina: Inre Mongoliet
    Bolag: ANDA UNION
  • 15.51
    Anda Union - Buriat Song
    Kompositör: Trad Från Kina: Inre Mongoliet
    Bolag: ANDA UNION
  • 15.57
    Tuuletar - Odotan
    Kompositör: Sini Koskelainen
    Bolag: BAFE'S FACTORY
  • 16.07
    Elona Planman - Livet Och Döden
    Kompositör: Elona Planman
  • 16.13
    Lucy Wainwright Roche, Suzzy Roche - Desperado
    Kompositör: Glenn Frey, Don Henley
    Bolag: BUNNY RECORDS
  • 16.17
    Orchestre Special Liwanza - Vicky
    Kompositör: Okänd
    Bolag: STERNS AFRICA
  • 16.26
    Hannah James - First Lullaby
    Kompositör: Hannah James
    Bolag: RBR
  • 16.30
    Ten Strings And A Goat Skin - When First I Came To Caledonia
    Kompositör: Trad
    Bolag: TEN STRINGS AND A GOAT SKIN
  • 16.35
    Anda Union - The Herdsman
    Kompositör: Trad Från Kina: Inre Mongliet
    Bolag: ANDA UNION
  • 16.39
    Ellen Andersson, Oilly Wallace - Gloomy Sunday
    Kompositör: Rezsö Seress
    Bolag: PROPHONE
  • 16.47
    Liljor - Grändens Skymning
    Kompositör: Pentti Viherluoto
    Bolag: FLORA & FAUNA
  • 16.51
    Marja Nuut - In The Hold Of A Dream
    Kompositör: Marja Nuut
  • 16.59
    The Small Glories - Time Wanders On
    Kompositör: The Small Glories
    Bolag: THE SMALL GLORIES
  • 17.02
    Fatoumata Diawara, Amine Bouhafa - Timbuktu Fasso
    Album: Timbuktu Fasso
    Kompositör: Amine Bouhafa
    Bolag: LES FILMS DU WORSO
  • 17.06
    Kaja - Dubbel Espresso Och En Kondisbit
    Album: Tre Trappor Upp
    Kompositör: Camilla Åström
    Bolag: KAKAFON RECORDS
  • 17.11
    Sofie Livebrant - The Sun
    Album: Lighthouse Stories
    Kompositör: Sofie Livebrant, Hal Parfitt-Murray
    Bolag: BRUS & KNASTER
  • 17.15
    Robert Robi Svärd, Miguel El Cheyenne - Barokeria
    Kompositör: Robert Svärd
    Bolag: ASPHALT TANGO RECORDS
  • 17.20
    Concha Buika - Ne Me Quitte Pas
    Album: La Noche Mas Larga
    Kompositör: Jacques Brel
    Bolag: WARNER BROS
  • 17.25
    Bazar Blå - Aziza
    Kompositör: Björn Meyer
    Bolag: BAZAARPOOL
  • 17.31
    Lena Willemark, Systerpolska - Kolld Ir Å Wärdi
    Kompositör: Lena Willemark
    Bolag: MONO MUSIC
  • 17.35
    Ablaye Cissoko, Constantinople - Before The Rain
    Kompositör: Ablaye Cissoko, Kiya Tabassian
    Bolag: MA CASE RECORDS
  • 17.39
    Tuuletar - Loimu
    Kompositör: Sini Koskelainen
    Bolag: BAFE'S FACTORY
  • 17.43
    Jesper Norberg - Blom-Duetten
    Kompositör: Léo Delibes
    Bolag: NORABYGDEN MUSIK & UNDERHÅLLNING
  • 17.45
    Paul Simon - Wristband
    Album: Stranger To Stranger
    Kompositör: Paul Simon
    Bolag: CONCORD RECORD CORPORATION
  • 17.49
    Carina Normansson, Josefina Paulson - No 46
    Album: Det Durar
    Kompositör: Trad Från Sverige
    Bolag: NUTRAD RECORDS
  • 17.51
    Petter Berndalen - Tidens Sång
    Album: Te Berga Blå
    Kompositör: Petter Berndalen
    Bolag: DIMMA SWEDEN
  • 17.53
    The Spanish Harlem Orchestra - Tambori
    Album: Un Gran Dia En El Barrio
    Kompositör: Hector Rivera
    Bolag: RYKODISC
  • 17.57
    Emilia Mårtensson - Vackra Människa
    Album: Vackra Människa
    Kompositör: Emilia Mårtensson
    Bolag: BABEL
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".