Hur vill du börja veckan? Välj musik: 0470-72 60 67

Här finns inget ljud

med Pernilla Eskilsdotter som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Sergej Tanejev - Marsch d-moll
    Sergej Tanejev
    Marsch d-moll för piano
    Solist: Joseph Banowetz
    Etikett: Toccata Classics
  • 07.34
    Richard Wagner - Tannhäuser: Elisabeths hälsningssång
    Richard Wagner
    Tannhäuser
    Solist: Erika Sunnegårdh
    Ensemble/Orkester: Malmö symfoniorkester
    Dirigent: Will Humburg
    Etikett: BOOSEY & HAWKES
  • 07.39
    Arcangelo Corelli - Violinsonat A-dur op 5:9 (I)
    Arcangelo Corelli
    Violinsonat A-dur op 5:9
    Ensemble/Orkester: Avison-ensemblen
    Etikett: Linn
  • 07.46
    Maurice Ravel - Till Couperins minne: Rigaudon
    Maurice Ravel
    Le tombeau de Couperin
    Ensemble/Orkester: Parisorkestern
    Dirigent: Christoph Eschenbach
    Etikett: Ondine
  • 07.50
    Trad. från England - Blow the wind southerly
    Trad. från England
    Blow the wind southerly
    Solist: Bryn Terfel
    Ensemble/Orkester: Londons symfoniorkester
    Dirigent: Barry Wordsworth
    Etikett: DGG
  • 07.53
    Georg Friedrich Händel - Orgelkonsert nr 4 F-dur (I)
    Georg Friedrich Händel
    Orgelkonsert nr 4 F-dur op 4:4
    Solist: Richard Egarr
    Ensemble/Orkester: Academy of Ancient Music
    Dirigent: Richard Egarr
    Etikett: Harmonia mundi
  • 07.58
    William Byrd - Laudibus in sanctis
    William Byrd
    Cantiones sacrae, del 2
    Ensemble/Orkester: Monteverdikören
    Dirigent: John Eliot Gardiner
    Etikett: Soli Dei Gloria
  • 08.06
    Jenny McLeod - Three celebrations (II) At the bay
    Jenny McLeod
    Three celebrations för orkester
    Ensemble/Orkester: Nya Zeelands symfoniorkester
    Dirigent: Uwe Grodd
    Etikett: Naxos
  • 08.12
    Jean Sibelius - Symfoni nr 2 D-dur (I)
    Jean Sibelius
    Symfoni nr 2 D-dur op 43
    Ensemble/Orkester: Nya Zeelands symfoniorkester
    Dirigent: Pietari Inkinen
    Etikett: Naxos
  • 08.22
    Peter Tjajkovskij - Symfoni nr 1 g-moll (III)
    Peter Tjajkovskij
    Symfoni nr 1 g-moll, "Vinterdrömmar" op 13
    Ensemble/Orkester: Chicagos symfoniorkester
    Dirigent: Claudio Abbado
    Etikett: Sony Classical
  • 08.31
    Michail Glinka - Ruslan och Ludmilla: uvertyr
    Michail Glinka
    Ruslan och Ludmilla
    Ensemble/Orkester: Kirovteaterns orkester
    Dirigent: Valery Gergiev
    Etikett: Philips
  • 08.38
    Johann Sebastian Bach - Solocellosvit nr 5 c-moll: Gavotte
    Album: Solocellosvit nr 5 c-moll BWV 1011
    Kompositör: Johann Sebastian Bach
    Bolag: Resonus
  • 08.43
    Domenico Cimarosa - Oboekonsert c-moll (II)
    Domenico Cimarosa
    Oboekonsert c-moll
    Solist: Mårten Larsson
    Ensemble/Orkester: Umeå symfoniorkester
    Dirigent: Thord Svedlund
    Etikett: Intim musik
  • 08.46
    Johan Wikmanson - Stråkkvartett nr 3 B-dur (II) Romans
    Album: Stråkkvartett nr 3 B-dur op 1:3
    Kompositör: Johan Wikmanson
    Bolag: Musica Sveciae
  • 08.51
    Ursula Mamlok - Gräshoppor
    Ursula Mamlok
    Grasshoppers för piano
    Solist: Holger Groschopp
    Etikett: BRIDGE RECORDINGS
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista