Mahlers adagietto öppnar för dagen

Här finns inget ljud
med Pernilla Eskilsdotter som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Astor Piazzolla - Tangata: Silfo y Ondina
    Astor Piazzolla
    Tangata, balettsvit
    Solist: Paolo Zannini
    Ensemble/Orkester: Italienska saxofonkvartetten
    Etikett: Delos
  • 07.34
    Gustav Mahler - Symfoni nr 5 ciss-moll (IV) Adagietto
    Gustav Mahler
    Symfoni nr 5 ciss-moll
    Ensemble/Orkester: Sydvästtyska radions symfoniorkester
    Dirigent: Michael Gielen
    Etikett: Hänssler
  • 07.44
    Antonio Vivaldi - Oboekonsert C-dur Ryom 447 (III)
    Antonio Vivaldi
    Oboekonsert C-dur Ryom 447
    Solist: Alfredo Bernardini
    Ensemble/Orkester: Zefiroensemblen
    Dirigent: Alfredo Bernardini
    Etikett: Naïve
  • 07.51
    Claes Ottelid - Spansk polska nr 2
    Claes Ottelid
    Spansk polska nr 2 för gitarr
    Solist: Claes Ottelid
    Etikett: Euterpe Musica
  • 07.54
    Fanny Hensel - Sång utan ord a-moll op 8:2
    Fanny Hensel
    Lieder ohne Worte op 8
    Solist: Miku Nishimoto-Neubert
    Etikett: Solo Musica
  • 07.58
    Franz Berwald - Septett B-dur (III)
    Franz Berwald
    Septett B-dur
    Ensemble/Orkester: Gaudierensemblen
    Etikett: Hyperion
  • 08.04
    Georg Philipp Telemann - Fantasi nr 3 för soloviola (I)
    Album: Fantasi nr 3 för soloviola
    Kompositör: Georg Philipp Telemann
    Bolag: Paladino Music
  • 08.07
    Niels Wilhelm Gade - Stråkkvartett F-dur (II): Välkomnanden och avsked
    Album: Stråkkvartett F-dur
    Kompositör: Niels Wilhelm Gade
    Bolag: BIS
  • 08.15
    John Taverner - In nomine
    John Taverner
    In nomine
    Ensemble/Orkester: Fretwork
    Etikett: Harmonia mundi
  • 08.18
    Wolfgang Amadeus Mozart - Symfoni nr 39 Ess-dur (III)
    Wolfgang Amadeus Mozart
    Symfoni nr 39 Ess-dur K 543
    Ensemble/Orkester: Danska radions kammarorkester
    Dirigent: Adam Fischer
    Etikett: Dacapo
  • 08.22
    Luigi Boccherini - Symfoni nr 4 d-moll (III)
    Luigi Boccherini
    Symfoni nr 4 d-moll G 506
    Ensemble/Orkester: Ensemble 415
    Dirigent: Chiara Banchini
    Etikett: Harmonia mundi
  • 08.29
    Jean Baptiste Lully - Armida: Passacaglia
    Jean Baptiste Lully
    Armide
    Ensemble/Orkester: Capriccio stravagante
    Dirigent: Skip Sempé
    Etikett: Paradizo
  • 08.34
    Jennifer Higdon - Lullaby
    Jennifer Higdon
    Lullaby för två altsaxofoner och piano
    Solist: Anna Duke/David Howie/Michael Duke
    Etikett: Saxophone Classics
  • 08.39
    Antonín Dvorák - Djävulen och Katja: Förspel till tredje akten
    Album: Djävulen och Katja
    Kompositör: Antonín Dvorák
    Bolag: Orfeo
  • 08.43
    Hugo Alfvén - Festspel
    Hugo Alfvén
    Festspel
    Ensemble/Orkester: Göteborgs Symfoniker
    Dirigent: Mario Venzago
    Etikett: GSO
  • 08.49
    John Williams - Star Wars: Tema
    John Williams
    Stjärnornas krig
    Ensemble/Orkester: Cincinnati pops orchestra
    Dirigent: Erich Kunzel
    Etikett: Telarc