Spelen som aldrig tar slut

Bara för att man slagit i leveltaket och maxat hjälten betyder inte det att äventyret är slut - nej, många menar att det där då spel som Destiny och World of Warcraft börjar på riktigt! Susanne Möller, Tobias Norström och Victor Leijonhufvud utgör P3 Spel-panelen och vi ringer även upp Mathias Karlson som är game director för spelet Tom Clancy’s The Division för att prata om hur han vill locka tillbaka spelarna till ett vintrigt och epidemipinat New York.
Smygarspelet Dishonored 2 för sig en rejäl genomgång (och betyg!), vi peppar på vinterns spelsläpp och får dessutom en krönika med Michael Gill.
Du hör P3 Spel med Angelica Norgren lördag 18.03 i P3.
Musik som spelats i avsnittet
-
18.03Cashmere Cat, Selena Gomez, Tory Lanez - Trust NobodyKompositör: Selena Gomez, Brittany Talia Hazzard, Magnus August Höiberg, Benjamin LevinBolag: UNIVERSAL MUSIC
-
18.11Imany - Don'T Be So ShyKompositör: Stefane Goldman, Nadia MladjaoBolag: THINK ZIK
-
18.20Coldplay - EverglowKompositör: Coldplay, Mikkel Eriksen, Tor HermansenBolag: PARLOPHONE