Bästa sällskapet på Tjugondedag Knut

Här finns inget ljud

med Pernilla Eskilsdotter som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Hugo Alfvén - Skärgårdsbilder: Solglitter
    Hugo Alfvén
    Skärgårdsbilder
    Solist: Lars Roos
    Etikett: Philips
  • 07.35
    John Dowland - Flow my tears
    John Dowland
    Flow my tears (arr f viola d'amore och vlc)
    Solist: Agnes Vesterman/Garth Knox
    Etikett: ECM New Series
  • 07.40
    Wilhelm Stenhammar - Tre körvisor: I seraillets have
    Wilhelm Stenhammar
    Tre körvisor a cappella
    Ensemble/Orkester: Gösta Ohlins vokalensemble
    Etikett: Intim musik
  • 07.42
    Mel Bonis - Kleopatras dröm
    Mel Bonis
    Le songe de Cléopatre för piano fyra händer op 180:1
    Solist: Jan Vermeulen/Veerle Peeters
    Etikett: Etcetera
  • 07.51
    Wilhelm Peterson-Berger - Svit för violin och piano: Slummersång
    Wilhelm Peterson-Berger
    Svit för violin och piano
    Solist: Bernt Lysell
    Ensemble/Orkester: Esther Bodin
    Etikett: Bluebell
  • 07.58
    Sten Melin - Källarbacksvariationer
    Sten Melin
    Källarbacksvariationer
    Ensemble/Orkester: Stockholms saxofonkvartett
    Etikett: Phono suecia
  • 08.01
    Johan Agrell - Sinfonia A-dur (I)
    Johan Agrell
    Sinfonia A-dur
    Ensemble/Orkester: Helsingfors barockorkester
    Dirigent: Aapo Häkkinen
    Etikett: AEOLUS
  • 08.08
    Johann Nepomuk Hummel - Trumpetkonsert E-dur (III)
    Johann Nepomuk Hummel
    Trumpetkonsert E-dur
    Solist: Alison Balsom
    Ensemble/Orkester: Tyska kammarfilharmonin, Bremen
    Dirigent: Thomas Klug
    Etikett: EMI
  • 08.11
    Antonio Carlos Jobim - Brasília - Sinfonia da Alvorada: A chegada dos candangos
    Antonio Carlos Jobim
    Brasília - Sinfonia da Alvorada
    Ensemble/Orkester: São Paulos symfoniorkester
    Dirigent: Roberto Minczuk
    Etikett: BIS
  • 08.16
    Pumeza Matshikiza, Tobias Ringborg, Århus Symfoniorkester - La Paloma
    Album: Pumeza Matshikiza: Arias
    Kompositör: Sebastian De Yradier
    Bolag: DECCA
  • 08.20
    Pumeza Matshikiza & Tobias Ringborg & Århus Symfoniorkester - La Paloma
    Album: Pumeza Matshikiza: Arias
    Kompositör: Sebastian De Yradier
    Bolag: DECCA
  • 08.23
    Sergej Prokofjev - Pianosonat nr 5 C-dur (II)
    Sergej Prokofjev
    Pianosonat nr 5 C-dur op 38
    Solist: Peter Donohoe
    Etikett: Somm
  • 08.27
    Ludwig van Beethoven - Stråkkvartett nr 3 D-Dur (IV)
    Ludwig van Beethoven
    Stråkkvartett nr 3 D-dur op 18:3
    Ensemble/Orkester: Belcea-kvartetten
    Etikett: Zig Zag
  • 08.34
    Cécile Chaminade - Nice-la-belle
    Cécile Chaminade
    Nice-la-belle
    Solist: Anne Sofie von Otter
    Ensemble/Orkester: Bengt Forsberg
    Etikett: DGG
  • 08.37
    Jacques Offenbach - Hoffmanns äventyr: Hoffmanns romans ur andra akten
    Jacques Offenbach
    Les contes d'Hoffmann
    Solist: Marcelo Álvarez
    Ensemble/Orkester: Nice-operans orkester
    Dirigent: Mark Elder
    Etikett: Sony Classical
  • 08.39
    Johannes Brahms - Ein deutsches Requiem (IV)
    Johannes Brahms
    Ein deutsches Requiem op 45
    Ensemble/Orkester: Revolutionens och romantikens orkester/Monteverdi-kören
    Dirigent: John Eliot Gardiner
    Etikett: Soli Dei Gloria
  • 08.45
    Franz Schubert - Symfoni nr 3 D-dur (III)
    Franz Schubert
    Symfoni nr 3 D-dur D 200
    Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern, Örebro
    Dirigent: Thomas Dausgaard
    Etikett: BIS
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".