KONSERT: All Women are Divine

Här finns inget ljud
Internationella kvinnodagen fylls med musik av och med kvinnor när operatrion Divine bjuder in körer och en lång rad gäster till konsert. Allt från klassiskt till folkmusik och pop står på programmet.

På scenen står ett tjugotal solister samt två körer vi rör oss från 1600-tal till alldeles nyskriven musik.

Medverkande:
Operatrion Divine, damkören Salt, damkören Salvia, Tina Ahlin, Lovisa Bartov, Agnes Bashir, Vivian Cardinal, Katarina Hellberg med flera.

Musik av:
Lena Willemark, Tina Ahlin, Elfrida Andrée, Agnes Bashir, Amy Beach, Cécile Chaminade, Monica Dominique, Alice Tégner, Hélène Tham, Consuelo Velázquez med flera.

Direktsändning från Hedvig Elonora kyrka, Stockholm.
Programledare: Sofie Almroth och Sara Norling

Musik som spelats i avsnittet

  • 18.31
    Fanny Hensel Mendelssohn - Preludium F-dur
    Ligita Sneibe (Orgel)
  • 18.38
    Consuelo Velazquez, R Whilds (Arr) - Besame mucho
    Divine (Sång), Victoria Power (Piano)
  • 18.42
    Tina Ahlin - Hymn for the beauty of the earth
    Tina Ahlin (Sång Och Piano), Kör
  • 18.46
    Lena Willemark - Millentjin
    Kerstin Ripa (Valthorn)
  • 18.50
    Vera Milankovic - Saint George
    Ljubica Sekulic (Harpa)
  • 18.54
    Anna Cederberg-Orreteg - Någon håller dig i handen
    Damkören Salvia, Lena Uggla (Dir)
  • 18.57
    Agnes Bashir - Sea tumult
    Caroline Gentele (Sång), Agnes Bashir (Piano)
  • 19.01
    Agnes Bashir - Melodies runs in my veins….
    Agnes Bashir (Piano)
  • 19.06
    Camilla Ringquist - La petite Parisienne
    Camilla Ringquist (Sång Och Piano)
  • 19.13
    Elfrida Andrée - Svanen
    Lena Hoel (Sång), Ljubica Sekulic (Harpa), Annette Mannheimer (Violin)
  • 19.18
    Anna Cederberg-Orreteg - Är kärleken
    Damkören Salt, Damkören Salvia, Lena Uggla (Dir)
  • 19.20
    Malou Meilink - Brudmarsch
    Malou Meilink (Sopranblockflöjt), Ivetta Irkha (Piano)
  • 19.27
    Inger Wikström - Baronessans aria ur ”Raoul Wallenberg-saknad”
    Gabriella Lambert-Olsson (Sång), Inger Wikström (Piano), Lovisa Bartov (Tvärflöjt)
  • 19.31
    Inger Wikström - Tre damer ur ”Evigt din Mozart”
    Divine (Sång), Inger Wikström (Piano), Lovisa Bartov (Tvärflöjt)
  • 19.56
    Monica Dominique, M Hålling (Arr) - Tillägnan
    Stråkkvartetten String Company
  • 20.01
    Tina Ahlin - Hymn for the beauty of the earth
    Tina Ahlin (Sång Och Piano), Kör
  • 20.07
    Malou Meilink - God Natt
    Malou Meilink (Altblockflöjtt), Ivetta Irkha (Piano)
  • 20.11
    Amy Beach - Ah, Love but a day
    Jacqueline Miura (Sång), Maria Rostotsky (Piano)
  • 20.16
    Dragana Jovanoci - Ballade for M
    Ljubica Sekulic (Viola), Maria Rostotsky (Piano)
  • 20.20
    Mia Makaroff - Hvem styrde hit din väg
    Damkören Salt, Katarina Hellberg (Dir)
  • 20.25
    Mlle Bocquet - Svit i A-moll (Prelude, Allemande och Sarabande)
    Suzanne Persson (11-Korig Barockluta)
  • 20.30
    Viviane Cardinal - Våga komma nära mig
    Viviane Cardinal (Sång), Kristin Stenerhag (Piano), Claudia Müller (Flöjt)
  • 20.35
    Hélène Tham - Pianostycke nr 4
    Maria Rostotsky (Piano)
  • 20.40
    Kerstin Ripa (Valthorn) - Vallåt
    Kompositör: Reser Anna Larsson Utanmyra
  • 20.42
    Cecile Chaminade - Op 55, Primavera, Rigaudon (Danse hindou)
    Maria Rostotsky 8piano), Ivetta Irkha (Piano)
  • 20.48
    Ingeborg Von Bronsart - Die Loreley
    Hillevi Martinpelto (Sång), Ivetta Irkha (Piano)
  • 20.55
    Alice Tegner - Marias vaggsång
    Divine (Sång)
  • 20.56
    Anna Cederberg-Orreteg - Dona nobis pacem
    Damkören Salt, Damkören Salvia, Katarina Hellberg (Dir)