Klassisk morgon

Här finns inget ljud

med Lisa Tilling som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Robert Schumann - Pianotrio nr 1 d-moll (II)
    Robert Schumann
    Pianotrio nr 1 d-moll op 63
    Ensemble/Orkester: Schweiziska pianotrion
    Etikett: Audite
  • 07.37
    Agustin Barrios - Vals G-dur för gitarr
    Agustin Barrios
    Vals G-dur för gitarr op 8:4
    Solist: Vicente Coves
    Etikett: Naxos
  • 07.44
    Peter Tjajkovskij - Minnen från Florens (III)
    Peter Tjajkovskij
    Souvenir de Florence op 70
    Solist: Johannes Flieder/Walter Schultz
    Ensemble/Orkester: Schubertkvartetten
    Etikett: Nimbus
  • 07.51
    Gioacchino Rossini - Barberaren i Sevilla: Rosinas cavatina
    Gioacchino Rossini
    Il Barbiere di Siviglia
    Solist: Jennifer Larmore
    Ensemble/Orkester: Lausannes kammarorkester
    Dirigent: Jesús López Cobos
    Etikett: EVA
  • 07.57
    Joseph Haydn - Pianosonat nr 47 h-moll (I)
    Joseph Haydn
    Pianosonat nr 47 h-moll
    Solist: Jevgenij Sudbin
    Etikett: BIS
  • 08.05
    Aaron Jay Kernis - Symfoni nr 1, "Symfoni i vågor" (IV)
    Aaron Jay Kernis
    Symfoni nr 1, "Symphony in waves"
    Ensemble/Orkester: New Yorks kammarsymfoni
    Dirigent: Gerard Schwarz
    Etikett: Argo
  • 08.07
    John Taverner - Gloria tibi trinitas: Sanctus
    John Taverner
    Gloria tibi trinitas
    Ensemble/Orkester: Ars Nova, Köpenhamn
    Dirigent: Paul Hillier
    Etikett: Ars Nova Records
  • 08.13
    Jean Philippe Rameau - Castor och Pollux: Begravningsscen
    Jean Philippe Rameau
    Castor et Pollux
    Ensemble/Orkester: Les musiciens du Louvre
    Dirigent: Marc Minkowski
    Etikett: DGG
  • 08.17
    Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 2 D-Dur (IV)
    Ludwig van Beethoven
    Symfoni nr 2 D-dur op 36
    Ensemble/Orkester: La chambre philharmonique
    Dirigent: Emmanuel Krivine
    Etikett: NAIVE
  • 08.23
    Antonín Dvorák - Slavisk dans nr 1 C-dur
    Antonín Dvorák
    Slaviska danser
    Ensemble/Orkester: Bournemouths symfoniorkester
    Dirigent: José Serebrier
    Etikett: Warner bros
  • 08.28
    Johann Sebastian Bach - Fugans konst: Contrapunctus V
    Johann Sebastian Bach
    Die Kunst der Fuge, för orgel
    Solist: Bengt Tribukait
    Etikett: Musica rediviva
  • 08.32
    Astor Piazzolla - Cuatro Estaciones Portenas: Nr 4, Invierno Porteno
    Rick Stotijn & Malin Broman & Sveriges Radios Symfoniorkester
    Basso Bailando
    Etikett: Channel Classics
  • 08.41
    Malcolm Arnold - Tam O'Shanter
    Malcolm Arnold
    Tam O'Shanter, konsertuvertyr
    Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
    Dirigent: Rumon Gamba
    Etikett: Chandos
  • 08.50
    Carlo Gesualdo - O vos omnes, motett
    Carlo Gesualdo
    Sacrarum cantionum quinque vocibus, bok 1
    Ensemble/Orkester: Concerto Soave
    Etikett: Zig Zag Territoires
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".