Dmitrij Sjostakovitj som valskung och Nino Rota som symfoniker

Här finns inget ljud

med Pernilla Eskilsdotter som ger dig den klassiska musiken från tidigt till nutid. Var med vid vårt musikaliska frukostbord och lär dig om den klassiska musiken.

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Niels Wilhelm Gade - Im Wald
    Niels Wilhelm Gade
    Fem körsånger op 13
    Ensemble/Orkester: Ars Nova, Köpenhamn
    Dirigent: Paul Hillier
    Etikett: Dacapo
  • 07.34
    Georg Friedrich Händel - Rinaldo: Lascia ch'io pianga
    Georg Friedrich Händel
    Rinaldo
    Solist: Patricia Petibon
    Ensemble/Orkester: Venedigs barockorkester
    Dirigent: Andrea Marcon
    Etikett: DGG
  • 07.40
    Dobrinka Tabakova - Whispered lullaby
    Dobrinka Tabakova
    Whispered lullaby, för viola och piano
    Solist: Evelyn Chang/Maxim Rysanov
    Etikett: Avie
  • 07.45
    Muzio Clementi - Symfoni nr 3 G-dur (II)
    Muzio Clementi
    Symfoni nr 3 G-dur, "The great national"
    Ensemble/Orkester: Orchestra Sinfonica di Roma
    Dirigent: Francesco La Vecchia
    Etikett: Naxos
  • 07.53
    Isabella Leonarda - Sonat nr 9
    Isabella Leonarda
    Sonater op 16
    Ensemble/Orkester: Novaradomens instrumentalensemble
    Dirigent: Paolo Monticelli
    Etikett: Opus 111
  • 07.59
    Nino Rota - Symfoni nr 3 C-dur (II)
    Nino Rota
    Symfoni nr 3 C-dur
    Ensemble/Orkester: Teatro Regios orkester, Turin
    Dirigent: Gianandrea Noseda
    Etikett: Chandos
  • 08.07
    John Bull - The trumpet pavan
    John Bull
    Skip Sempé
    Solist: Skip Sempé
    Etikett: NAIVE
  • 08.11
    Ture Rangström - Intermezzo drammatico (II)
    Ture Rangström
    Intermezzo drammatico
    Ensemble/Orkester: Norrköpings symfoniorkester
    Dirigent: Michail Jurowski
    Etikett: CPO
  • 08.15
    Dmitrij Sjostakovitj - De gyllene bergen: Vals
    Dmitrij Sjostakovitj
    De gyllene bergen, musik till filmen från 1931
    Ensemble/Orkester: Ryska filharmoniska orkestern, Moskva
    Dirigent: Thomas Sanderling
    Etikett: DGG
  • 08.20
    Ludwig van Beethoven - Pianosonat nr 31 Ass-dur (I)
    Ludwig van Beethoven
    Pianosonat nr 31 Ass-dur op 110
    Solist: Lisa Leonskaja
    Etikett: MDG
  • 08.30
    Jean Philippe Rameau - Acante et Céphise: Uvertyr
    Jean Philippe Rameau
    Acante et Céphise
    Etikett: Oiseau lyre
  • 08.37
    Wolfgang Amadeus Mozart - Stråkkvartett nr 17 B-dur (II)
    Wolfgang Amadeus Mozart
    Stråkkvartett nr 17 B-dur K 458
    Ensemble/Orkester: Jerusalemkvartetten
    Etikett: Harmonia mundi
  • 08.41
    Sergej Prokofjev - Symfoni nr 5 B-dur (II)
    Sergej Prokofjev
    Symfoni nr 5 B-dur op 100
    Ensemble/Orkester: Bergens filharmoniska orkester
    Dirigent: Andrew Litton
    Etikett: BIS
  • 08.50
    Giuseppe Verdi - Trubaduren: Manricos stretta
    Giuseppe Verdi
    Il trovatore
    Solist: Marcelo Álvarez
    Ensemble/Orkester: Milanos symfoniiorkester
    Dirigent: Daniel Oren
    Etikett: Decca
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".