
Frida Röhl är skådespelare och regissör, född 1971 i Klintehamn, på Gotland, utbildad på Teaterhögskolan i Malmö, där hon tog examen 1997.
Hon har frilansat och arbetat på många teatrar i landet: Malmö och Göteborgs Stadsteatrar, Backa, Unga Klara med mera. Hon har gjort radioteater och film.
Hon blev konstnärlig ledare på Teater Tribunalen i Stockholm år 2004 och hon var kvar där i tio år, tills hon blev konstnärlig ledare på Folkteatern i Göteborg år 2014. Där har hon också hunnit regissera - t ex Not based on a true story, Revisorn och Folkbokförarna.
Våren 2013 regisserade Frida Röhl dessutom Välja säte ... och tolv andra sätt att förändra världen på Regionteater Väst och Maria Stuart på Kulturhuset Spira i Jönköping.
Och nu i slutet av september på Folkteatern i Göteborg är det premiär för hennes uppsättning av Brechts Den goda människan i Sezuan.
Musik som spelats i avsnittet
-
19.07Reuben Wilson - We're In LoveAlbum: Set Us FreeBolag: Blue Note Records