• Peter Sellars

    Läs intervjun med Sellars och Salonen

    19.00, Kungliga Operan

    Kungliga Hovkapellet
    Orphei Drängar
    Damer ur Gustaf Sjökvists Kammarkör och Sofia Vokalensemble
    Esa-Pekka Salonen, dirigent
    Peter Sellars, regi

    Joseph Kaiser, tenor - Kung Oedipus
    Violeta Urmana, mezzo - Iokaste
    Davóne Tines, bas - Kreon/Tiresias/Budbäraren
    Joshua Stewart, tenor - Herden
    Pauline Cheviller - berättare/Antigone
    Laurel Jenkins, dans - Ismene

    IGOR STRAVINSKY: Oedipus Rex              
    paus
    IGOR STRAVINSKY: Psalmsymfonin

    Konsertintroduktion kl 18.15: Sofia Nyblom och Peter Sellars.

    Läs mer

    >> Lyssna på Oedipus Rex

  • Marie_1

    Årstidernas växlingar i ett varmare klimat

    kl 15.00, Berwaldhallen 

    Musica Vitae
    Malin Broman, musikalisk ledare
    Stina Ekblad, diktläsning                        

    ANTONIO VIVALDI: Violinkonsert E-dur, Våren

    MARIE SAMUELSSON: Fem årstider

    ANTONIO VIVALDI: Violinkonsert g-moll, Sommaren

    MARIE SAMUELSSON: Fem årstider

    ANTONIO VIVALDI: Violinkonsert F-dur, Hösten

    ANTONIO VIVALDI: Epilog: Violinkonsert f-moll, Vintern

    Konsertintroduktion kl 14.15: Maja Sönnerbo.

    Läs mer

    >> Lyssna på Seasons - Fem årstider

  • Helsingfors stadsorkester och Susanna Mälkki återvänder till Berwaldhallen och Östersjöfestivalen! I år uppmärksammas särskilt Finlands 100-årsjubileum som självständig nation. Sibelius Symfoni nr 7, ett av hans sista verk, var nyskapande och oförutsägbart när det mötte publiken 1924. Mahlers Das Lied von der Erde sprang ur tonsättarens smärtsamma liv och blandar kinesisk poesi med rikt och suggestivt klangmåleri.

    100 år av självständighet

    kl 19.00, Berwaldhallen

    Helsingfors Stadsorkester
    Susanna Mälkki, dirigent
    Solister:
    Gerhild Romberger, alt
    Simon O´Neill, tenor

    Mästerlig enkelhet i Sibelius sista symfoni och Mahlers gripande avsked från jordelivet.

    JEAN SIBELIUS: Symfoni nr 7 C-dur op 105

    Paus

    GUSTAV MAHLER: Das Lied von der Erde

    - Das Trinklied vom Jammer der Erde
    - Der Einsame im Herbst
    - Von der Jugend
    - Von der Schönheit
    - Der Trunkene im Frühling
    - Der Abschied

    Miniseminarium kl 18.00: Julia Björne berättar om Stockholm Act.
    Konsertintroduktion kl 18.15: Tanja Orraryd.

    Läs mer

    >> Lyssna på Finland jubilerar

  • 15 Hillborg_Photocredit-Mats Lundqvist

    Film och musik som belyser dagens miljöproblem och människans förhållande till naturen

    kl 19.00, Berwaldhallen                              

    Sveriges Radios Symfoniorkester
    Radiokören
    Hannah Holgersson,
    sopran
    Hayk Hakobyan
    , duduk
    Esa-Pekka Salonen, dirigent

    ANDERS HILLBORG: Aeterna, uruppförande

    JESPER KURLANDSKY OCH FREDRIK WENZEL: film

    Miniseminarium kl 18.00: Matilda Valman forskare på Stockholm Resilience Center om internationellt Östersjösamarbete och svensk kustzonsförvaltning.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Boel Adler.

    Efter konsertens slut: Samtal mellan Jan Eliasson, diplomat, och Johan Rockström, professor i miljövetenskap och chef för Stockholm Resilience Centre. Samtalet spelades in och finns tillgängligt här

    Konserterns längd: ca 1 tim 30 min (ingen paus).
    Inget insläpp efter konserterns början. 


    Läs mer

    >> Lyssna på Hillborgs Aeterna

  • Paavo Jarvi - Credit Kaupo Kikkas

    Unikt gästspel med Paavo Järvi på pulten

    kl 19.00, Berwaldhallen           

    Estonian Festival Orchestra
    Paavo Järvi, dirigent
    Ksenija Sidorova, accordeon                                         

    DMITRIJ SJOSTAKOVITJ: Symfoni nr 1

    ERKKI-SVEN TÜÜR: Prophecy, accordeonkonsert

    Paus

    JEAN SIBELIUS: Symfoni nr 2

    Miniseminarium kl 18.00: Marmar Nekoro, verksamhetsansvarig Stiftelsen Hållbara Hav och projektledare Baltic Sea Future, om vikten av att bygga broar mellan forskning och beslutsfattande på olika nivåer.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Niklas Lindblad.

    Läs mer

    >> Lyssna på Estonian Festival Orchestra

  • Bob_Gruen

    Wagners andliga testamente

    kl 19.00, Berwaldhallen                  

    Mariinskijteaterns orkester
    Kungliga Operans kör
    Valery Gergiev, dirigent

    Solister från Mariinskijteatern:
    Dmitry Voropaev, 
     tenor (Parsifal)
    Jurij Vorobiev, bas (Gurnemanz)
    Jevgenij Nikitin, basbaryton (Amfortas)
    Kristina Martling, mezzosopran (Kundry)    

    RICHARD WAGNER: Tredje akten ur Parsifal

    Miniseminarium kl 18.00: Anders Alm från Världsnaturfonden WWF.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Katarina Lindblad.

    Läs mer

    >> Lyssna på Parsifal

  • Jevgenij Nikitin basbaryton (Wotan)

    Mariinskijteaterns orkester och solister under ledning av Gergiev

    kl 19.00, Berwaldhallen

    Mariinskijteaterns orkester
    Valery Gergiev, dirigent
    Olga Volkova, konsertmästare 

    Solister från Mariinskijteatern:
    Jevgenij Nikitin
    , basbaryton (Wotan)
    Vladislav Sulimskij, baryton (Alberich)
    Vasily Gorshkov, tenor (Loge)
    Zjanna Dombrovskaja, sopran (Woglinda)
    Julija Matotjkina, mezzosopran (Welgunda)
    Jekaterina Sergejeva, mezzosopran (Flosshilda)
    Andrej Popov, tenor (Mime)
    Zlata Buljitjova, mezzosopran (Erda)
    Michail Petrenko, bass (Faffner)
    Jurij Vorobiev, bas (Fasolt)
    Anna Kiknadze, mezzosopran (Fricka)
    Ilja Bannik, bas (Donner)
    Dmitry Voropaev, tenor (Froh)
    Oksana Sjilova, sopran (Freia)

    RICHARD WAGNER: Rhenguldet

    18.00 Miniseminarium. Astrid Jenssen, ekonom, Radiohjälpen. OBS! Utgår p.g.a. sjukdom.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Katarina Lindblad.

    Läs mer

    >> Lyssna på Rhenguldet

  • Peter Dijkstra_foto_Matthias_Ahlm

    Dijkstra firar tioårsjubileum med musikalisk present och magnifik konsert

    kl 19.00, Berwaldhallen                                  

    Radiokören

    Dirigent: Peter Dijkstra

    MARTIN SMOLKA: The Name Emmanuel, uruppförande                                   

    NANA FORTE: En ego Campana                                   

    SVEN-DAVID SANDSTRÖM: En ny himmel och en ny jord

    ALFRED SCHNITTKE: Konsert för kör

    Miniseminarium kl 18.00: Olle Wästberg presenterar årets vinnare av Raoul Wallenbergpriset.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Niklas Lindblad.

    Läs mer

    >> Lyssna på Konsert för kör

  • Esa-Pekka Salonen

    Unga musiker från New York och Helsingfors

    kl 19.00, Berwaldhallen                                         

    Sibelius-Akademien och Juilliard School Joint Symphony Orchestra
    Esa-Pekka Salonen, dirigent
    Solist: Jonathan Roozeman, cello

    STEVEN STUCKY: Radical Light

    ESA-PEKKA SALONEN: Mania, cellokonsert                                                                          

    paus             

    JEAN SIBELIUS: Fyra legender ur Kalevala/Lemminkäinen-svit op 22 

    Lemminkäinen och jungfrurna på ön (eller på Saari)

    Lemminkäinen i Tuonela
    Tuonelas svan
    Lemminkäinen drager hemåt

    Miniseminarium kl 18.00: Vinnarna av Ungt kurage, Raoul Wallenberg Academy. Här kan du läsa mer om pristagarna.

    Konsertintroduktion kl 18.15: Niklas Lindblad.

    Läs mer

    >> Lyssna på Radical Light

  • daniel-harding_julian-hargreaves_2

    Storslagen final med Sveriges Radios Symfoniorkester

    kl 19.00, Berwaldhallen             

    Sveriges Radios Symfoniorkester
    Daniel Harding, dirigent

    Olga Neuwirth: Masaot/Clocks without hands

    Paus

    Gustav Mahler: Symfoni nr 6

    Miniseminarium kl 18.00: Magnus Rystedt från NEFCO, Nordic Environment Finance Corporation, presenterar arbetet med att finansiera miljöprojekt runt Östersjön. 

    Konsertintroduktion kl 18.15: Boel Adler.

    Läs mer

    Köp biljett (120-430 kr)

Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista