Låtlistor

  • Tisdag 2 juni 2020

    • 23.40
      Clifton Chenier - Old Time Waltz
      Album: Zydeco Legend!
      Bolag: Maison de Soul Records
    • 23.35
      Sofia Jannok - Aktonas (Solitary)
      Album: Áhpi (Wide As Oceans)
      Bolag: Songs to Arvas
    • 23.32
      Orbina - Boađe / Come
      Album: Orbina II
      Bolag: Dat
    • 23.29
      John Mathis Utsi - Boŋggu Joavnna Iŋga Maybritt
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 23.22
      Bernt Mikkel Haglund - Eadni
      Album: Lapsang
      Bolag: Rieban
    • 23.18
      Baaba Maal - Call To Prayer
      Album: Passion Sources
      Bolag: Real World Records
    • 23.15
      Elin & The Woods - Sápmi
      Album: Sápmi
      Bolag: Step In Faith Records
    • 23.10
      Wimme - Lodderáidaras
      Album: Wimme
      Bolag: Rockadillo Records
    • 23.05
      Antranik Askarian & Khatchadour Khatchaturian - Song Of Complaint
      Album: Passion Sources
      Bolag: Real World Records
    • 23.00
      Kikki Aikio - Love This Girl
      Album: My Cold Heart
      Bolag: Lydmuren
    • 22.57
      Niiles-Jouni Aikio - Gumpe
      Album: Sámi Yoik Music
      Bolag: JonneMusic
    • 22.53
      Inga Juuso & Steinar Raknes - Mihkkelas Lemeha Mihkkala Lemet Ante
      Album: Headland - Skaidegeahci
      Bolag: Dat
    • 22.51
      Simon Issát Marainen - Juoiggan Ustitvuoda
      Album: Sami Grand Prix 2006
      Bolag: Rieban
    • 22.46
      Kristina Nordling - Stállu
      Album: Sami Grand Prix 2002
      Bolag: Rieban
    • 22.42
      Sancuari - Asia Fiinnuhat
      Album: Gallabartnit
      Bolag: Sancuari
    • 22.33
      Abyssinia Infinite - Aba Alem Lemenea
      Album: Zion Roots
      Bolag: Network
    • 22.32
      Niillasa Rásttos Juhán, Ánde Juhán Og Bær Johan Anders - Ándda Máhte Máhtte
      Album: Máhkarávju
      Bolag: Dat
    • 22.29
      MÁRET HILDUR STUENG - Lemet Ánde
      Album: Máret
      Bolag: Skadja
    • 22.27
      Mikkel-Per Sara - Tone
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 22.18
      Kikki Aikio - Lost
      Album: My Cold Heart
      Bolag: Lydmuren
    • 22.07
      Lars-Ánte Kuhmunen - Unna Čuovggat / Small Lights
      Album: Somás Muittut
      Bolag: Stierdna
    • 22.03
      Baaba Maal - Call To Prayer
      Album: Passion Sources
      Bolag: Real World Records
    • 21.57
      ISÁK - Seammá Seammá
      Album: Ealán
      Bolag: Caroline
    • 21.45
      Ivan Buljo/Kaia Francesca - Go beaivváš badjána
      Album: Go beaivváš badjána
      Bolag: Dat
    • 21.37
      Bernt Mikkel Haglund - Elle Ravdna
      Album: Elle Ravdna
      Bolag: Rieban
    • 21.36
      Arvvas - Hey, Mama!
      Album: Remembrance
      Bolag: Dat
    • 21.31
      Slincraze - Amma
      Album: Amma
      Bolag: Mano Music
    • 21.22
      Maxida Märak - Dansa hur jag vill
      Album: 5
      Bolag: Universal Music
    • 21.11
      Sancuari - Sámmol Niillas
      Album: Stállangazza
      Bolag: Dat
    • 21.01
      Kitok/Sofia Jannok - Du behöver inte va rädd
      Album: Du behöver inte va rädd
      Bolag: Despotz Records
    • 20.55
      Robbie Robertson - Stomp Dance (Unity)
      Album: Contact From The Underworld Of Redboy
      Bolag: Capitol Records
    • 20.50
      Ara - Tyra
      Album: Vuoste virdái
      Bolag: Westpark Music
    • 20.47
      John Mathis Utsi - Máret Keme Iŋggá Lina
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 20.45
      Inga Juuso - Behttár Biera
      Album: Ravddas Ravdii
      Bolag: Dat
    • 20.41
      Annbjørg Hætta - Mun Dárbbasan Du (2008 Remix)
      Album: Gollegoallostat
      Bolag: Rieban
    • 20.38
      Berit Margrethe Oskal - Oskal-Ánte
      Album: Fargga
      Bolag: Mátki Records
    • 20.36
      Mathis A Oskal - Tre Niga
      Album: Njárgon
      Bolag: Dat
    • 20.33
      Idja - Háliidin
      Album: Min Silbaboagán - Vårt Sølvbelte
      Bolag: Idut
    • 20.30
      Sara Ajnnak - Mujtuob
      Album: Suojggat
      Bolag: Studio nord rec
    • 20.09
      Alex Carbajal - Free
      Album: Alex Carbajal
      Bolag: Alex Carbajal
    • 20.03
      Sverre Porsanger - Ja Jagit Dat Saddet Ain Váigadeabbon
      Album: Lávlu Lávlla
      Bolag: Idut
    • 19.56
      Yat-Kha - Voyager
      Album: Tuva Rock
      Bolag: Yat-Kha
    • 19.53
      Anne Berit Peltoperä, Solveig Skum Solbakken - Anne Lene
      Album: Sami Grand Prix 2006
      Bolag: Rieban
    • 19.52
      John André Eira - Joakim
      Album: Sámi Grand Prix 2018
      Bolag: Dat
    • 19.42
      Niko Valkeapää - Julggiidhaga (Without Feet)
      Album: Sierra
      Bolag: Duippidit
    • 19.37
      Shamaani Duo - Gula Gula
      Album: Hunka Lunka
      Bolag: Poptori
    • 19.35
      Wimme Saari - Govdda (Koutta)
      Album: Gapmu
      Bolag: Rockadillo Records
    • 19.31
      Frode Fjellheim Jazz Joik Ensemble - Johan Anders Stångberg
      Album: Saajvedans
      Bolag: Idut
    • 19.27
      Arvvas, Ánte Mikkel Gaup, Juhán Dánel Gaup - Mary Lee
      Album: Remembrance
      Bolag: Dat
    • 19.25
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Mihkela^S Niillas Elle
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 19.18
      Intrigue - Iesjávri Lunttat
      Album: Heavy Joik
      Bolag: Iboks
    • 19.16
      Inga Juuso - Lásse Biret
      Album: Ravddas Ravdii
      Bolag: Dat
    • 19.07
      Johan Anders Bær - Ánne Máhtte
      Album: Guovssu (Dawn)
      Bolag: Dat
    • 19.04
      Rávnna-Jon Rávná, Pieraš-Per-Ánne Ristin, Rávnna-Jon Rávná & Pieras-Per-Ánne Ristin - Jovnnin-Per-Káre Vibeke
      Album: Čalbmelan
      Bolag: Dat
    • 18.56
      Värttinä - Kokko
      Album: Kokko
      Bolag: Nonesuch / Elektra
    • 18.54
      Hanna-Maaria Kiprianoff - FeklaMäärjäz
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 18.50
      Mari Boine - Cuvges Vuovttat, Duodalas Calbmi
      Album: Goaskinviellja (Ørnebror)
      Bolag: Universal Music
    • 18.46
      Felgen Orkester - Vilges Gakti
      Album: Duhát Jagi Geahčen
      Bolag: daWorks Distribution
    • 18.41
      Groupa Med Lena Willemark - Gobelängedrömmar
      Album: Månskratt
      Bolag: Amigo
    • 18.39
      Per Bueng - Per Helge luohti
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 18.36
      Fri Flyt - Nihkaid
      Album: Flyr Fritt
      Bolag: Etnisk Musikklubb
    • 18.32
      Paul Simon - The Boy In The Bubble
      Album: Graceland
      Bolag: Legacy Recordings
    • 18.21
      John Mathis Utsi - Ráikku Márjjá John Andre
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 18.14
      Outback - Baka
      Album: Baka
      Bolag: March Hare
    • 18.10
      Mathis A. Oskal - Juhána Juhán
      Album: Njárgon
      Bolag: Dat
    • 18.06
      Sofia Jannok - Arvas
      Album: Rise of the Zombie (Original Motion Picture Soundtrack)
      Bolag: Times Music
    • 18.04
      Lars Ánte Kuhmunen - Suoma Reanga
      Album: Sami Grand Prix '07
      Bolag: Rieban
    • 18.02
      Heli Aikio - Lyemeákku
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 17.56
      Mari Boine Persen, Abaqondisi Brothers - Ipmiliin Halesteapmi
      Album: Cuovgga Airras - Sterna Paradisea
      Kompositör: Mari Boine Persen, Georg Buljo
      Bolag: Universal Music
    • 17.54
      Mathis A Oskal - Nikkel Nilsen Gaup
      Album: Njargon
      Kompositör: Samer
      Bolag: Dat
    • 17.52
      John André Eira - Sammul Piera
      Kompositör: Ellen Marie N Utsi
      Bolag: Stierdna
    • 17.48
      Ejigayehu Shibabaw - Aba Alem Lemenea
      Album: Abyssinia Infinite Zion Roots
      Kompositör: Ejigayehu Shibabaw
      Bolag: Network
    • 17.44
      Siv Hermansen - Ále Bala
      Album: Nástemánát
      Kompositör: Siv Hermansen
      Bolag: Samusic
    • 17.40
      Clifton Chenier - Old Time Waltz
      Album: King Of Zydeco
      Kompositör: Clifton Chenier
      Bolag: Ace
    • 17.35
      Sofia Jannok - Aktonas
      Album: Ahpi
      Kompositör: Sofia Jannok
      Bolag: Songs To Arvas
    • 17.31
      Orbina - Boade
      Album: Orbina Ii
      Kompositör: Roger Ludvigsen, Svein Birger Olsen, Björn Ole Rasch
      Bolag: Dat
    • 17.28
      John Mathis Utsi - Bonggu Joavnna Inga Maybritt
      Album: Luohti Vuolga
      Kompositör: John Mathis Utsi
      Bolag: Stierdna
    • 17.24
      Katarina Barruk - Meärkka Suojgade
      Album: Baruos
      Kompositör: Katarina Barruk
      Bolag: Vurma
    • 17.21
      Bernt Mikkel Haglund - Eadni
      Album: Lapsang
      Kompositör: Bernt Mikkel Haglund
      Bolag: Rieban
    • 17.17
      Baaba Maal, Lakshmi (1) Shankar - Call To Prayer
      Album: Passion-Sources
      Kompositör: Trad
      Bolag: Realworld
    • 17.14
      Elin & The Woods - Sapmi
      Kompositör: Okänd Upphovsman
      Bolag: Step In Faith Records
    • 17.09
      Wimme Saari - Lodderaidaras
      Album: Wimme
      Kompositör: Jari Kokkonen, Tapani Rinne, Wimme Saari, Pauli Saastamoinen
      Bolag: Rockadillo
    • 17.08
      Lars Henrik Blind - Likka Biltu Galbbenjunit
      Album: Ludiin Nahkkui
      Kompositör: Lars Henrik Blind
      Bolag: Stierdna
    • 17.05
      Antranik Askarjan, Chatjadur Chatjaturjan - Song Of Complaint
      Album: Passion-Sources
      Kompositör: Trad Från Armenien
      Bolag: Realworld
    • 17.00
      Kikki Aikio - Love This Girl
      Album: Lost
      Kompositör: Kikki Aikio
      Bolag: Nival Records
    • 16.57
      Niiles Jouni Aikio - Gumpe
      Album: Lappi Vuonna
      Kompositör: Niiles Jouni Aikio
      Bolag: Saamen Siida
    • 16.53
      Skaidi - Mihkkelas Lemeha Mihkkala Lemet Ante
      Album: Headland
      Kompositör: Anders P Bongo
      Bolag: Dat
    • 16.51
      Simon Issat Marainen - Juoiggan Ustitvuoda
      Album: Sami Grand Prix 2006
      Kompositör: Simon Issat Marainen
      Bolag: Rieban
    • 16.46
      Kristina Nordling, Björn Bruno - Stállu
      Album: Sami Grand Prix 2002
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Rieban
    • 16.42
      Sancuari - Asia Fiinnuhat
      Album: Sancuari
      Kompositör: Heaika Haetta
      Bolag: Sancuari
    • 16.40
      Inga-Maret Gaup Juuso - Vilgon Ingá
      Kompositör: Margrethe A Näkkäläjärvi Haetta
      Bolag: Dat O/S
    • 16.37
      Vilddas - Dola Mun Cahkkehan
      Album: Irggastallan
      Kompositör: Vilddas
      Bolag: Wood Productions
    • 16.33
      Ejigayehu Shibabaw - Aba Alem Lemenea
      Album: Abyssinia Infinite Zion Roots
      Kompositör: Ejigayehu Shibabaw
      Bolag: Network
    • 16.32
      Johan Anders Baer - Mahkaravju
      Album: Mahkaravju
      Kompositör: Rasttos Juhan Niilas, Juhan Ande
      Bolag: Dat
    • 16.29
      Maret Hildur Stueng - Lemet Ánde
      Kompositör: Magnus Vuolab
      Bolag: Skadja Studio
    • 16.27
      Mikkel-Per Sara - Tone
      Album: Sami Grand Prix 2019
      Kompositör: Mikkel-Per Sara
      Bolag: Dat
    • 16.23
      Max Mackhé - Cyberzombie
      Album: Bures Boahtin Sápmái
      Kompositör: Max Mackhé
      Bolag: Dacca Records
    • 16.18
      Kikki Aikio - Lost
      Album: Lost
      Kompositör: Kikki Aikio
      Bolag: Nival Records
    • 16.16
      John Kuoljok - Same Niejdda
      Album: Ajttegij Siello 'Spirits Of The Ancestors'
      Kompositör: John Kuoljok
      Bolag: John Kuoljok
    • 16.14
      John André Eira - Raikku Elle
      Album: Buolvvas Bulvii
      Kompositör: Ellen Marie N Utsi
      Bolag: Stierdna
    • 16.07
      Lars-Ante Kuhmunen - Unna Cuovggat
      Album: Somas Muittut
      Kompositör: Lars-Ante Kuhmunen
      Bolag: Stierdna
    • 16.03
      Baaba Maal, Lakshmi (1) Shankar - Call To Prayer
      Album: Passion-Sources
      Kompositör: Trad
      Bolag: Realworld
    • 16.00
      Lars-Jonas Johansson - Turiste-Niejte
      Album: Soelege
      Kompositör: Lars-Jonas Johansson
      Bolag: Daelvie Productions
    • 15.57
      Isak - Seamma Seamma
      Album: Ealan
      Kompositör: Ella Marie Hätta Isaksen, Aleksander Kostopoulos, James Daniel Njie Eriksen
      Bolag: Little Big Music
    • 15.45
      Kaia Francesca, Ivan Buljo - Go Beaivvás Badjána
      Kompositör: Nils Henrik Buljo, Ivan Buljo
      Bolag: Dat
    • 15.36
      Bernt Mikkel Haglund, Aslak Anders J Gaino - Elle Ravdna
      Kompositör: Aslak Anders J Gaino, Bernt Mikkel Haglund
      Bolag: Rieban
    • 15.32
      Slincraze - Amma
      Album: Amma
      Bolag: Mano Music
    • 15.22
      Maxida Märak - Dansa Hur Jag Vill
      Kompositör: Fanny Hultman, Maxida Märak, Madelene Eliasson
      Bolag: Universal Music
    • 15.11
      Sancuari - Sammol Niillas
      Album: Sancuari
      Kompositör: Samer
      Bolag: Dat
    • 15.01
      Sofia Jannok, Kitok - Du Behöver Inte Va Rädd
      Kompositör: Magnus Ekelund, Sofia Jannok
      Bolag: Despotz Records
    • 14.55
      Jamie Robin Robertson, The Six Nations Woman Singers - Stomp Dance
      Album: Contact From The Underworld Of Redboy
      Kompositör: Tim Gordine, Jamie Robin Robertson, The Six Nations Woman Singers
      Bolag: Capitol
    • 14.50
      Ara - Tyra
      Album: Vuoste Virdai
      Kompositör: Ara
      Bolag: Ára
    • 14.47
      John Mathis Utsi - Maret Kema Inga Lina
      Album: Luohti Vuolga
      Kompositör: John Mathis Utsi
      Bolag: Stierdna
    • 14.45
      Inga Juuso - Behttár Biera
      Album: Ravddas Ravdii
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Dat
    • 14.41
      Annbjörg Haetta - Mun Darbbasan Du
      Album: Sami Grand Prix 2004
      Kompositör: Bernt Mikkel Haglund
      Bolag: Rieban
    • 14.38
      Berit Margrethe Oskal - Oskal-Ante
      Album: Oskal-Ante
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Mátki Records
    • 14.36
      Mathis A Oskal - Tre Niga
      Album: Njargon
      Kompositör: Nils N N Bals
      Bolag: Dat
    • 14.33
      Idja - Haliidin
      Album: Haliidin
      Kompositör: Juhan Niillas Wigelius
      Bolag: Idut
    • 14.30
      Sara Ajnnak - Mujtuob
      Album: Suojggat
      Kompositör: Fred Endresen
      Bolag: Studio Nord
    • 14.26
      Kevin Boine - Halidan
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Minttu Productions
    • 14.23
      Yana Mangi Sundgren - Altajärvi
      Album: Enyojk
      Kompositör: Yana Mangi Sundgren
      Bolag: Sami Music Entertainment
    • 14.06
      Kebnekaise - Comanche Spring
      Album: Kebnekaise
      Kompositör: Ingemar Böcker
      Bolag: Silence
    • 14.03
      Sverre Porsanger - Ja Jagit Dat Saddet Ain Vaigadeabbon
      Album: Lavlu Lavlla
      Kompositör: Pertti Hietanen, Taisto Wesslin
      Bolag: Idut
    • 14.00
      Wenche M Haetta - Sahtta Go Na
      Album: Jurdagat Ja Niegut
      Kompositör: Roger Linnes
      Bolag: Wenche Haetta
    • 13.55
      Yat-Kha - Voyager
      Album: Tuva Rock
      Kompositör: Albert Kuvezin
      Bolag: Yat-Kha
    • 13.53
      Anne Berit Peltoperä, Solveig Skum Solbakken - Anne Lene
      Album: Sami Grand Prix 2006
      Kompositör: Anne Berit Peltoperä
      Bolag: Rieban
    • 13.51
      John André Eira - Joakim
      Album: Sami Grand Prix 2018
      Kompositör: John André Eira
      Bolag: Dat
    • 13.47
      Intrigue (No) - Hide
      Album: Hide
      Kompositör: Intrigue (No)
      Bolag: Luondu Music
    • 13.42
      Niko Valkeapää - Julggiidhaga
      Album: Sierra
      Kompositör: Georg Buljo, Niko Valkeapää
      Bolag: Duippidit
    • 13.40
      Berit Nordland - Stravnnje-Niga
      Album: Muittut
      Kompositör: Samer
      Bolag: Lasis
    • 13.37
      Shamaani Duo - Gula Gula
      Album: Hunka Lunka
      Kompositör: Maaren Aikio, Mari Boine Persen, Jonne Järvelä, Timo Järvinen
      Bolag: Snap
    • 13.34
      Wimme Saari - Govdda
      Album: Govdda
      Kompositör: Wimme Saari
      Bolag: Zen Master
    • 13.31
      Frode Fjellheim - Johan Anders Stångberg
      Album: Saajve Dans
      Kompositör: Frode Fjellheim
      Bolag: Idut
    • 13.26
      Arvvas - Mary Lee
      Album: Mary Lee
      Kompositör: Sara Marielle Gaup, Stieinar Raknes
      Bolag: Dat
    • 13.25
      Inga Gaup Tornensis - Mihkelas Niillas Elle
      Album: Luodis Luohtai
      Kompositör: Trad
      Bolag: Idut
    • 13.22
      Stinnerbom Stinnerbom Dubé - Rättvik
      Album: Beardo
      Kompositör: Trad Från Sverige
      Bolag: Outhouse Records
    • 13.18
      Intrigue (No) - Iesjavr Lunttat
      Album: Heavy Joik
      Kompositör: S O Rönbeck
      Bolag: Luondu Music
    • 13.16
      Inga Juuso - Lásse Biret
      Album: Ravddas Ravdii
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Dat
    • 13.12
      Kai Somby - Mu Váibmu Vádjul Doppe
      Kompositör: Trad
    • 13.08
      Sunna Länsman - Gollesuonjar
      Album: Sami Grand Prix 2013
      Kompositör: Nilo Rasmus
      Bolag: The Sgp Production
    • 13.06
      Johan Anders Baer - Anne Máhtte
      Album: Guovssu
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Dat
    • 13.05
      Ailen Niga Elle, Nils-Aslak Valkeapää - Andda Risten
      Kompositör: Finsk Trad
      Bolag: Hi-Hat
    • 13.03
      Ravnna-Jon Ravna, Pieras-Per-Anne Ristin - Jovnnin-Per-Kare Vibeke
      Album: Calbmelan
      Kompositör: Per Erik Guttorm
      Bolag: Dat
    • 13.00
      Mollet - Gollejorba
      Album: Gollejorba
      Kompositör: Okänd
    • 12.56
      Värttinä - Kokko
      Album: Kokko
      Kompositör: Kari Reiman
      Bolag: Nonesuch
    • 12.54
      Hanna-Maaria Kiprianoff - Feklamäärjäz
      Album: Sami Grand Prix 2019
      Kompositör: Hanna-Maaria Kiprianoff
      Bolag: Dat
    • 12.50
      Mari Boine - Cuvges Vuovttat Duodalas Calbmi
      Album: Goaskinviellja
      Kompositör: Mari Boine
      Bolag: Lean
    • 12.45
      Felgen Orkester - Vilges Gakti
      Kompositör: Petter Tretnes Hansen, Nils Mikael Haetta Hansen, Mortan Ailu Haetta Hansen
      Bolag: Saha Records
    • 12.40
      Groupa - Gobelängdrömmar
      Album: Månskratt
      Kompositör: Mats Edén
      Bolag: Amigo
    • 12.39
      Per Bueng - Per Helge Luohti
      Album: Sami Grand Prix 2019
      Kompositör: Per Bueng
      Bolag: Dat
    • 12.36
      Fri Flyt, Ingor Antte Ailu Gaup - Nihkaid
      Album: Flyr Fritt
      Kompositör: Samisk Trad, Ingor Antte Ailu Gaup
      Bolag: Em
    • 12.32
      Paul Simon, Tao Ea Matsekha - The Boy In The Bubble
      Album: Graceland
      Kompositör: Paul Simon, Forere Motloheloa
      Bolag: Columbia
    • 12.30
      Apmut Ivar Kuoljok - Varrelahka Dalvvevuobme
      Album: Gidáräjnár
      Kompositör: Apmut Ivar Kuoljok
      Bolag: Ajtte
    • 12.24
      Max Mackhé - Mana Dearvan
      Album: Bures Boahtin Sápmái
      Kompositör: Max Mackhé
      Bolag: Dacca Records
    • 12.21
      John Mathis Utsi - Raikku Marja John Andre
      Album: Luohti Vuolga
      Kompositör: John Mathis Utsi
      Bolag: Stierdna
    • 12.14
      Outback - Baka
      Album: Baka
      Kompositör: Outback
      Bolag: Hannibal
    • 12.10
      Aja - Go Vuoinnja Curvot
      Kompositör: Harald Devold, Kai Somby
    • 12.09
      Mathis A Oskal - Juhana Juhan
      Album: Njargon
      Kompositör: Johan Henrik J Eira
      Bolag: Dat
    • 12.06
      Sofia Jannok, Peter Tikkanen - Arvas
      Album: Assogattis / By The Embers
      Kompositör: Sofia Jannok
      Bolag: Caprice
    • 12.04
      Lars Ante Kuhmunen - Suoma Reanga
      Album: Sami Grand Prix 2007
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Rieban
    • 12.02
      Heli Aikio - Lyemeakku
      Album: Sami Grand Prix 2019
      Kompositör: Heli Aikio
      Bolag: Dat
    • 12.00
      Elin Kåven - In Goassige
      Album: In Goassige
      Kompositör: Elin Kåven
      Bolag: Elin Kåven
    • 11.36
      Tiina Sanila - Uuh
      Album: Kå´llkue´ll še måttmešt tålkk
      Bolag: Tuupa
    • 11.25
      Berit Margrethe Oskal - Boahtteáigi
      Album: Jaska
      Bolag: Mátki Records / Mborg
    • 11.20
      Ailu Valle - Dušši dušše duššat 2020
      Album: Dušši dušše duššat 2020
      Bolag: Tuupa Records Oy
    • 11.09
      Anthoni Hætta/Ingá Máiiá Blind - Muittut du birra
      Album: Oasit áiggis/Fragments of time - SGP Cover
      Bolag: Dat
    • 11.04
      Anja Storelv - Ándaras-Anna
      Album: Niegadit
      Bolag: Rieban
    • 10.56
      Kajsa Balto - Min máttuid rávvagat
      Album: Min máttuid rávvagat
      Bolag: Dat
    • 10.50
      Sara Ajnnak - Mjärra
      Album: Sámi Grand Prix 2017
      Bolag: Dat
    • 10.31
      Mari Boine - Oppskrift for herrefolk
      Album: Gula Gula
      Bolag: Universal Music
    • 10.29
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Ánden Mikko Ánte
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 10.27
      Per Tor Turi - Silje Máret luohti
      Album: Luođit 1
      Bolag: Skadja
    • 10.24
      Sofia Jannok - ViviAnn
      Album: ViviAnn
      Bolag: Songs to Arvas
    • 10.16
      Kikki Aikio - Frozen Twin Rivers
      Album: My Cold Heart
      Bolag: Lydmuren
    • 10.05
      Wimme - Cearret (Arctic Tern)
      Album: Bárru (Wave)
      Bolag: Rockadillo Records
    • 10.03
      Anfisa Agueva - Sorrow
      Album: Sami Grand Prix '07
      Bolag: Rieban
    • 09.53
      Mari Boine Persen - Gumppet Holvot
      Album: Leahkastin
      Kompositör: Mari Boine Persen
      Bolag: Sonet
    • 09.51
      Mathis A Oskal - Gakte Nieiddat
      Album: Sami Grand Prix 2011
      Kompositör: Mathis A Oskal
      Bolag: Rieban
    • 09.48
      Jienat - Biera Mahtte
      Album: Daja
      Kompositör: Per Mathis Skum
      Bolag: Jienat
    • 09.47
      Nils-Anders Påve - Cokcu
      Album: Cokcu
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Dat
    • 09.42
      Skaidi - Ovlla Mahte Randi
      Album: Headland
      Kompositör: Inga Juuso
      Bolag: Dat
    • 09.41
      Per Henrik Eira - Piera Joavnna
      Album: Sami Grand Prix 2019
      Kompositör: Per Henrik Eira
      Bolag: Dat
    • 09.37
      Annel Nieiddat - Márrat
      Album: Skeaikit
      Kompositör: Tuuni Länsman
      Bolag: Mipu Music
    • 09.34
      Axel-Ante Haetta - Aiggi Mielde
      Album: Sami Grand Prix 2003
      Kompositör: Axel-Ante Haetta
      Bolag: Rieban
    • 09.30
      Sofia Jannok, Peter Tikkanen - Irene
      Album: Irene
      Kompositör: Irene Påve
      Bolag: Caprice
    • 09.27
      Cheb Mami, K-Mel - Parisien Du Nord
      Album: La Plus Belle Fete Orientale
      Kompositör: Imhotep, Cheb Mami, K-Mel
      Bolag: Emi
    • 09.23
      Frode Fjellheim, Trad Från Finland, Lofoten - Aejlies Gaaltije
      Kristin Höiseth Rustad, Sanna Kurki-Suonio, Ulla Pirttijärvi, Frode Fjellheim, Nils Olav Johansen, Susanne Lundeng, Snorre Bjerck, Tor Haugerud
      Aejlies Gaaltije - The Sacred Source
      Textförfattare: Bierna Bientie,Anna Jacobsen
      Etikett: Vuelie
    • 09.19
      Lars-Ante Kuhmunen - Ochalan
      Album: Birrasis
      Kompositör: Lars-Ante Kuhmunen
      Bolag: Idut
    • 09.12
      Temple Of Sound, Rizwan Muazzam Qawwali - Solar East
      Album: World 2002
      Kompositör: Count Dubulah, Muazzam Mujahid Ali Khan, Rizwan Mujahid Ali Khan, Neil Sparkes
      Bolag: Hemisphere
    • 09.09
      Katarina Barruk - Gieries Nuartta Samiebahttja
      Album: Baruos
      Kompositör: Katarina Barruk
      Bolag: Vurma
    • 09.06
      Emil Pittja, Katarina Rimpi - Snuogge Stalppe
      Album: Buoremus Ajgge
      Kompositör: Mandy Senger
      Bolag: Mandy Senger & Sara Aira Fjällström
    • 09.05
      Annel Nieiddat - Nieida
      Album: Skeaikit
      Kompositör: Samisk Trad
      Bolag: Mipu Music
    • 09.00
      Johan Anders Baer, Esa Kotilainen, Seppo Paroni Paakkunainen - Vuolggán Lean Boahtime
      Album: Dálveleaikkat
      Kompositör: Seppo Paroni Paakkunainen, Esa Kotilainen, Nils-Aslak Valkeapää
      Bolag: Dat
    • 08.56
      Mari Boine - Ii diede / You Never Know
      Album: Eight Seasons / Gavcci jahkejudgu
      Bolag: Universal Music
    • 08.54
      Marit Gaup Eira - Jussen Ánte
      Album: Beaskáđas
      Bolag: Dat
    • 08.51
      Aili - The Rhythm
      Album: The Rhythm
      Bolag: 1319062 Records DK
    • 08.47
      Alit Boazu - Smádáhkes
      Album: Alit Boazu
      Bolag: Frisk F Music
    • 08.35
      Downhill Bluegrass Band - Várálasj (Dangerous)
      Album: Mountain Songs and Other Stories
      Bolag: LimestoneHouse Music
    • 08.29
      Kevin Boine - Ny Dag
      Album: Ny Dag
      Bolag: Universal Music AS
    • 08.17
      Guorga - Duoddara modjegobit
      Album: Duoddara modjegobit
      Bolag: Dat
    • 08.02
      Emma Elliane Oskal Valkeapää - Geasselihkku (Summer Bliss)
      Album: Dovddut eai gielis (Feelings don't lie)
      Bolag: Dat
    • 07.26
      Berit Margrethe Oskal - Boahtteáigi
      Album: Jaska
      Bolag: Mátki Records / Mborg
    • 07.20
      Ailu Valle - Dušši dušše duššat 2020
      Album: Dušši dušše duššat 2020
      Bolag: Tuupa Records Oy
    • 07.09
      Anthoni Hætta/Ingá Máiiá Blind - Muittut du birra
      Album: Oasit áiggis/Fragments of time - SGP Cover
      Bolag: Dat
    • 07.05
      Anja Storelv - Ándaras-Anna
      Album: Niegadit
      Bolag: Rieban
    • 06.56
      Kajsa Balto - Min Máttuid Rávvagat
      Kompositör: Haldis Balto, Kajsa Balto
      Bolag: Dat
    • 06.54
      Andreas Kuoljok - Ájádis
      Kompositör: Andreas Kuoljok
    • 06.50
      Sara Ajnnak - Mjärra
      Kompositör: Sara Ajnnak
      Bolag: Dat
    • 06.50
      Slincraze - Amma
      Album: Amma
      Bolag: Mano Music
    • 06.31
      Mari Boine Persen - Oppskrift For Herrefolk
      Album: Gula Gula
      Kompositör: Ragnar Olsen, Mari Boine Persen
      Bolag: Idut
    • 06.29
      Mathis M Gaup - Anden Mikko Ante
      Album: Luodis Luohtai
      Kompositör: Trad
      Bolag: Idut
    • 06.27
      Per Tor Turi - Silje Máret Luohti
      Kompositör: Per Tor Turi
      Bolag: Skadja Studio
    • 06.24
      Sofia Jannok - Viviann
      Album: Viviann (Radio Edit)
      Kompositör: Sofia Jannok
      Bolag: Border Music
    • 06.19
      Lars-Jonas Johansson - Silbmo Gööledh
      Album: Soelege
      Kompositör: Lars-Jonas Johansson
      Bolag: Daelvie Productions
    • 06.16
      Kikki Aikio - Frozen Twin Rivers
      Album: Frozen Twin Rivers
      Kompositör: Kikki Aikio
      Bolag: Nival Records
    • 06.09
      Lars-Olof Juuso, Jens Holma - Dego Jietna Don Leat
      Album: Mu Ruoktu
      Kompositör: Jens Holma
      Bolag: Juuso
    • 06.05
      Wimme Saari, Jari Kokkonen, Matti Wallenius - Cearret Artic Tern
      Album: Barru
      Kompositör: Jari Kokkonen, Matti Wallenius
      Bolag: Rockadillo
    • 06.03
      Anfissa Agueeva - Sorrow
      Album: Sami Grand Prix 2007
      Kompositör: Anfissa Agueeva
      Bolag: Rieban
    • 06.00
      Johan Anders Baer - Mahkaravju
      Album: Mahkaravju
      Kompositör: Rasttos Juhan Niilas, Juhan Ande
      Bolag: Dat
    • 05.53
      Sancuari - Akto báhcán lean (Solitude)
      Album: Stállangazza
      Bolag: Dat
    • 05.51
      Girls of Angeli - Bonkit go johtit
      Album: Etnopop Collection
      Bolag: Mipu Music
    • 05.48
      John Mathis Utsi - Niillas Mihkkala Ántte Iŋgá Márjá
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 05.45
      David Lindley - El Rayo-X
      Album: El Rayo-X
      Bolag: Elektra Asylum
    • 05.44
      Rávnna-Jon Rávná, Pieraš-Per-Ánne Ristin, Rávnna-Jon Rávná & Pieras-Per-Ánne Ristin - Juvve-Ráikku Ánne
      Album: Čalbmelan
      Bolag: Dat
    • 05.36
      Elin Kåven - Cuovo cuovgga / Follow the light
      Album: Maizan - Thaw
      Bolag: Dat
    • 05.30
      Adana Twins - Bleeding (feat. Human Life) feat. Human Life
      Album: Bleeding (feat. Human Life) feat. Human Life
      Bolag: Exploited
    • 05.22
      Catarina Utsi - Dolla
      Album: Báze dearvan goahtoeanan
      Bolag: Dat
    • 05.17
      Hedningarna - Bierdna
      Album: Hippjokk
      Bolag: Silence Records
    • 05.13
      Cello, Sananda - Shangai Streets
      Album: Chinese Room
      Bolag: Wagram
    • 05.10
      Vaajmoe - Dov bealesne (Liekas)
      Album: Vaajmoe
      Bolag: MMB Production
    • 05.07
      Niko Valkeapää - Beaivvás Ligge Litnásit
      Album: Niko Valkeapää
      Bolag: Duippidit
    • 05.06
      Inga Juuso - Biera Biera
      Album: Ravddas Ravdii
      Bolag: Dat
    • 05.02
      Buffy Sainte-Marie - I'm Going Home
      Album: Coincidence and Likely Stories
      Bolag: True North
    • 05.00
      Downhill Bluegrass Band - How Can You Sell What's Mine
      Album: Mountain Songs and Other Stories
      Bolag: LimestoneHouse Music
    • 04.54
      ÁRA - Ilut ledjet
      Album: O
      Bolag: Kultiration
    • 04.51
      David Lindley - El Rayo-X
      Album: El Rayo-X
      Bolag: Elektra Asylum
    • 04.49
      Girls of Angeli - Anne Juvvina luohti
      Album: Etnopop Collection
      Bolag: Mipu Music
    • 04.46
      Kevin Boine - Kom Til Finnmark
      Album: Finnmark
      Bolag: Minttu Productions
    • 04.40
      Mari Boine - Oarjjabeal Beaivvi Ja Manu
      Album: Balvvoslatjna
      Bolag: Digital Distribution Vanuatu
    • 04.36
      Johan Kitti - Cuovvul Mu / Come with Me
      Album: Dovddut
      Bolag: Rieban
    • 04.32
      Buffy Sainte-Marie - I'm Going Home
      Album: Coincidence and Likely Stories
      Bolag: True North
    • 04.31
      Mathis A. Oskal - Dommos Ánte Bier Domás
      Album: Njárgon
      Bolag: Dat
    • 04.26
      Marit Inga Utsi - Kay Nathaniel
      Album: Sami Grand Prix '07
      Bolag: Rieban
    • 04.17
      Johan Anders Bær - Niillas Áilo
      Album: Guovssu (Dawn)
      Bolag: Dat
    • 04.14
      Frode Barth, Manu Katché, Ellen A. Oskal, Trygve Seim - Marit Anna Gaup Oskal
      Album: Árbi
      Bolag: Heilo
    • 04.13
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Inggá Káre Márjá
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 04.08
      Johan Sara Jr., Harald Devold - Sámi nieiddat
      Album: Ovcci vuomi ovtta veaiggis (Nine Valleys In One Dusk)
      Bolag: Dat
    • 04.04
      Cello, Sananda - Shangai Streets
      Album: Chinese Room
      Bolag: Wagram
    • 04.00
      Randy Weston And His African Rhythms Trio - Blue Moses
      Album: Zep Tepi
      Bolag: Random Chance, Inc.
    • 03.55
      Jon Henrik Fjällgren - The Reindeer Herder's Joik
      Album: Goeksegh
      Bolag: Cupol
    • 03.52
      Nicolai Dunger - Blås på mig, skaparvind
      Album: Tonsättningar och andra sånger
      Bolag: Compunctio
    • 03.34
      Slincraze - Amma
      Album: Amma
      Bolag: Mano Music
    • 03.19
      Felgen Orkester - Nilsen
      Album: Nilsen
      Bolag: Saha Records
    • 02.54
      Outback - Baka
      Album: Baka
      Bolag: March Hare
    • 02.51
      John Mathis Utsi - Hejjá Nils Johána Elle Helene
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 02.45
      Sofia Jannok - Gáhkkor - The Black-Throated Diver
      Album: White - Ceaskat
      Bolag: Dat
    • 02.43
      Simon Issát Marainen - Luonddu Luohti
      Album: Sami Grand Prix '07
      Bolag: Rieban
    • 02.40
      Sara Ajnnak - Dieduojde
      Album: Ráhtjat
      Bolag: Sara Ajnnak
    • 02.36
      Wimme - Cugu (Puppy)
      Album: Cugu
      Bolag: Rockadillo Records
    • 02.29
      Rolffa - Kontrolf Z
      Album: Norske sommerspor 2014
      Bolag: daWorks
    • 02.23
      Orbina - Lemet Ánte
      Album: Orbina II
      Bolag: Dat
    • 02.20
      Torgeir Vassvik - The Whale In The Stone, Inside The Birch Tree / Fális
      Album: Sápmi
      Bolag: Idut
    • 02.12
      Niiles-Jouni Aikio - Millenium Luohti
      Album: Sámi Yoik Music
      Bolag: JonneMusic
    • 02.03
      Johan Sara Jr. - Mano (Remix)
      Album: Remix
      Bolag: Stierdna
    • 02.00
      Roger Ludvigsen, Patrick Shaw Iversen, Esa Kotilainen & Kenneth Ekornes - Vuoi, Biret-Maret, vuoi - Oh, Biret-Maret
      Album: Ritnoaivi ja nieguid oaidni - The Frost-haired and the Dream-seer
      Bolag: Dat
    • 01.59
      Rávnna-Jon Rávná, Pieraš-Per-Ánne Ristin, Rávnna-Jon Rávná & Pieras-Per-Ánne Ristin - Ivvár-Iŋgá
      Album: Čalbmelan
      Bolag: Dat
    • 01.47
      Nuorat Deatnogátte - Vuoi Daid Rudaid
      Album: The Best Of Buoremusat
      Bolag: Idut
    • 01.45
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Nils Pedara Ingá
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 01.42
      Bernt Mikkel Haglund - Beaivvás Sámi Teáhter
      Album: Lapsang
      Bolag: Rieban
    • 01.36
      Transjoik - Briet S - her joik
      Album: Meavraa- the ancient voice
      Bolag: WM Sweden
    • 01.33
      Jiella - Sámi Álbmot
      Album: Gonsu
      Bolag: Skadja
    • 01.26
      Lars-Ánte Kuhmunen - Ride in the Midnight Sky
      Album: Somás Muittut
      Bolag: Stierdna
    • 01.23
      Kim Hallgeir Berg - John Heandaraga luohti
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 01.22
      Mathis A. Oskal - Niillas' Heandarat
      Album: Njárgon
      Bolag: Dat
    • 01.14
      Niko Valkeapää - Rafi
      Album: Rafi (Tranquility)
      Bolag: Duippidit
    • 01.11
      Berit Margrethe Oskal - Inger Máret (feat. Mikael Rosing)
      Album: Fargga
      Bolag: Mátki Records
    • 01.09
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Bikku Kemi
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 01.08
      Mathis A. Oskal - Anna Christina
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 01.03
      Sofia Jannok - Čuoivvatmiessi (The lightest reindeer calf)
      Album: Áhpi (Wide As Oceans)
      Bolag: Songs to Arvas
    • 00.54
      Peter Gabriel - Biko
      Album: Shaking The Tree - 16 Golden Greats
      Bolag: Real World P&D
    • 00.52
      Mattis Mathisen Gaup, Elen Inga Eira Sara Og Ole Larsen Gaino - Heaikko Ovllá
      Album: Luodis Luohtài
      Bolag: Idut
    • 00.48
      Anja Storelv - Niegadit
      Album: Niegadit
      Bolag: Rieban
    • 00.46
      Wimme Saari - Áhčči (Father)
      Album: Gapmu
      Bolag: Rockadillo Records
    • 00.42
      Hedningarna - Juopolle Joutunut
      Album: Kaksi!
      Bolag: Silence Records
    • 00.41
      Per Henrik Eira - Piera Joavnna
      Album: Sámi Grand Prix 2019
      Bolag: DAT
    • 00.36
      Niillas Holmberg & Roope Mäenpää - Duinna ja du haga
      Album: Assimilašuvdna blues
      Bolag: Tuupa Records Oy
    • 00.33
      Kikki Aikio - Láhppon
      Album: My Cold Heart
      Bolag: Lydmuren
    • 00.25
      Thomas Marainen, Compilation, Thomas Marainen & Compilation - Biera Nisse
      Album: Sami Grand Prix 2003 (Sámi Grand Prix 2003)
      Bolag: Rieban
    • 00.21
      Lars-Ánte Kuhmunen - Giitevaš
      Album: Riihmagállis
      Bolag: STIERDNA
    • 00.15
      Mari Boine - Eadnan bakti
      Album: Gula Gula
      Bolag: Universal Music
    • 00.10
      John Mathis Utsi - Áilen Nigá Niillas Ándde Máhtte
      Album: Luohti vuolgá
      Bolag: Stierdna
    • 00.04
      Robbie Robertson - Peyote Healing
      Album: Contact From The Underworld Of Redboy
      Bolag: Capitol Records
    • 00.00
      Annbjørg Hætta - Mun Dárbbasan Du (2008 Remix)
      Album: Gollegoallostat
      Bolag: Rieban